Teatr z gazet.doc

(35 KB) Pobierz

Pobierz do PDFWydrukuj stronę

"Teatr z gazet" — scenariusz zajęć realizowanych w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy

Data dodania: 2010-09-24 12:42:07

Autor: Dorota Dąbrowska

Scenariusz zajęć ruchowych o walorach terapeutycznych, realizowanych w trakcie godzin do dyspozycji wychowawcy w klasach II i III SP, mający na celu:
integrację grupy, wyładowanie negatywnych emocji w pozytywny sposób, aktywizację i zabawę, usprawnianie ruchowe, ćwiczenie poczucia kierunków i schematu ruchów ciała, ćwiczenie refleksu i spostrzegawczości, promowanie zdrowej rywalizacji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH W KL. II 

Temat: „Teatr z gazet"

Cele: -    integracja grupy

-          wyładowanie negatywnych emocji w pozytywny sposób,

-          aktywizacja i zabawa,

-          usprawnianie ruchowe, ćwiczenia poczucia kierunków i schematu ruchów ciała,

-          ćwiczenie refleksu i spostrzegawczości,

-          promowanie zdrowej rywalizacji 

Grupa: uczniowie klasy drugiej szkoły podstawowej

Czas: 2 godziny lekcyjne

Materiały: gazety, taśma samoprzylepna, nożyczki

 Przebieg zajęć:

1. Wstęp do zajęć – zaznajomienie z celami i poszczególnymi ćwiczeniami.

2. „Imiona” – zabawa integracyjna. Uczniowie siedzą w kręgu. Każdy podaje swoje imię, jednocześnie wykonując jakiś gest. Kolejny uczeń powtarza gest i imię dodając swoje. Zabawa kończy się, gdy wszyscy uczniowie skończą prezentacje.

3. „Chodzenie” - Uczestnicy chodzą spokojnie po sali. Prowadzący zmienia co jakiś czas polecenia, np.:


- chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, radośni, zamyśleni;

- chodzimy z otwartym parasolem pod wiatr, w śnieżnych zaspach, po gorącym piasku, skacząc po kamieniach przez górski strumyk;

- chodząc, dotknijcie prawą ręką wszystkich ścian, ustawcie się rzędami według kolorów włosów, ustawcie się według wzrostu;

- tworzymy "Ministerstwo głupich kroków" – każdy wymyśla śmieszny lub niedorzeczny sposób chodzenia;

- wypatrujemy sobie jakiś punkt na podłodze i dochodzimy: do niego jak najkrótszą drogą, jak najbardziej okrężną drogą, długimi skokami, małymi kroczkami lub na jednej nodze;

- chodzimy tak jakbyśmy szli: nurtem górskiego strumienia, po oblodzonej drodze, po pokładzie podczas sztormu, przez pole minowe w ciemności, po gorącym piasku, przez bagno, po grani nad przepaścią, itp.

4. „Drzewa w lesie”. Uczestnicy rozkładają na obu rękach płachty z gazet i poruszają się z nimi po sali, reagując na polecenia prowadzącego. Następnie przesuwają płachty kolejno na głowę, barki, plecy, itd.. zgodnie z poleceniami.

5. „Papierowe buty”. Dzieci lubią buty przy użyciu taśmy samoprzylepnej. Prowadzący wydaje polecenia, posługując się stopniami Celsjusza. Jeśli stopnie są dodatnie ruchy wykonuje się w przód, jeśli ujemne – w tył. Szybkość poruszania się rośnie wprost proporcjonalnie do ilości stopni.

6. „Zabawy z piłką”.  Płachty z których zrobione były buty, wykorzystujemy do tworzenia piłek, lepiąc kulki przy użyciu taśmy klejącej. Następnie rozpoczynamy zabawę, w której uczniowie postępują zgodnie z poleceniami nauczyciela:

-          podrzucanie w górę papierowych piłek i klaskanie jak największą ilość razy (przed sobą i nad głową),

-          dobieranie się w pary i podawanie nawzajem jednej i dwóch piłek,

-          dobieranie się czwórkami i podawanie sobie piłek po przekątnej,

-          tworzenie koła i podawanie piłki po obwodzie, ze zmianą kierunku na sygnał prowadzącego,

-          „walka na kule” pomiędzy dwoma grupami (rzędami) uczniów. Zawodnik uderzony kulą przechodzi do drużyny przeciwnej,

7. „Szermierka”. Z kilku warstw gazet uczniowie skręcają długie patyczki, i oklejają je taśmą samoprzylepną, a następnie rozpoczynają turniej walk szermierczych. Wygrani walczą z wygranymi, przegrani z przegranymi.

8. „Trójkąty”. Uczestnicy dobierają się trójkami i sklejają swoje patyczki w jeden duży trójkąt, po czym rozpoczynają przerzucanie piłki przez trójkąt. Każdy ma możliwość przerzucenia piłki.

9. „Ruchome trójkąty”. Trójki uczestników z poprzedniego ćwiczenia łączą się w szóstki i próbują przerzucać piłki przez dwa trójkąty równocześnie. Po chwili dla utrudnienia oba trójkąty zaczynają się poruszać.

10. „Owocki”. Uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy z nich wybiera sobie nazwę jednego owocu (nazwy nie mogą się powtarzać). Jedna osoba siedzi w środku, trzymając papierowy patyk. Wywołana zostaje nazwa owocu. Osoba będąca tym owocem musi szybko zareagować i powiedzieć nazwę innego owocu, zanim zostanie uderzona patykiem. Jeśli nie zdąży, zamienia się miejscami z osobą będącą w środku.

11. „Rundka”. Podsumowanie zajęć. Uczestnicy wypowiadają się na temat: co podobało im się na zajęciach i co się nie podobało oraz jak się czuli w trakcie poszczególnych ćwiczeń.

 

Dane autora: Dorota Dąbrowska

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin