piwo domowe.doc

(31 KB) Pobierz
PRZEPIS NA PIWO Z WŁASNYCH SKŁADNIKÓW

Piwo Domowe

 

 

 

PRZEPIS NA PIWO Z WŁASNYCH SKŁADNIKÓW

 

Składniki:

* 2 litry jęczmienia

* 2 kg cukru

* 20 dag chmielu

* 5 dag drożdzy

* 12 litrów wody

 

Przepis:

1. Jęczmień zamoczyć na kilka godzin w ciepłej wodzie do napęcznienia. Odlać i pozostawić w kamiennym garnku lub w innym nie obitym emaliowanym naczyniu, przykrywając go kocem i ustawiając w ciepłym miejscu na ok.14 dni aż do momentu, kiedy zacznie kiełkować. Kiełkujące ziarno wsypać do garnka, zalewając 8 litrami ciepłej wody i gotować ok. 3 godziny.

2. Sporządzić syrop z 2 litrów wody i cukru, po czym zagotować.

3. Chmiel włożyć do emaliowanego garnka, zalać resztą wody i gotować również ok. 3 godziny.

4. Wywary odcedzić, połączyć razem, dodać syrop, wymieszać i przestudzić do temperaturze 30°C.

5. Dodać drożdże rozpuszczone w niewielkiej ilości letniej wody, ponownie wymieszać.

6. Naczynie przykryć czystą ściereczką i obwiązać sznurkiem lub gazą, pozostawiając na ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu odcedzić na sicie wyłożonym gazą.

7. Wlać do czystych butelek, pozostawiając wolną przestrzeń w szyjce, szczelnie zamknąć i pozostawić na tydzień w chłodnym ciemnym miejscu.

 

 

 

PRZEPIS NA PIWO DOMOWE Z MIODU

 

Przepis z pisma "Pszczelarz polski i ogród" z roku 1937. Na 4,5 litra wody bierzemy 60 dkg. miodu, gotujemy przez 30 minut. zbierając szumowiny. Gdy woda wygotuje się dolewamy nowej, tak aby po skończonym gotowaniu było 5 litrów płynu. Po odszumowaniu płynu zanurzamy w woreczku z rzadkiego płótna l dkg chmielu i gotujemy chmiel w płynie przez dalsze 30 minut. Szumowiny zbieramy, następnie wyjmujemy woreczek i wyciskamy z niego płyn. Całość odstawiamy od ognia, aby ostygła. Odlewamy l litr płynu i studzimy przez wstawienie naczynia do zimnej wody aż stanie się letnim (około 30°). Trochę drożdży (na koniec noża) używanych do ciasta rozrabiamy letnim płynem i wrzucamy do mniejszego naczynia, które ustawiamy w ciepłym miejscu. Gdy drożdże zaczną "chodzić" (wydzielać bańki gazu), przelewamy ostudzoną już resztę płynu do gąsiora i dolewamy płyn z drożdżami czyli zaczyn. Szyjkę gąsiora zawiązujemy czystą gazą lub wstawiamy weń rurkę fermentacyjną. Gąsior należy trzymać w ciepłym miejscu. W ciągu 3 do 5 dni będzie się odbywać burzliwa fermentacja. Po upływie tego czasu przenosimy gąsior w chłodniejsze miejsca na 3 dni, zlewamy piwo do czystych butelek i korkujemy wyparzonymi korkami. Butelki z piwem miodowym należy trzymać w chłodnym miejscu - przechowywane w ciepłym mieszkaniu mogą powysadzać korki. Jeżeli posiadacie jakieś inne przepisy na bąbelkowe napoje alkoholowe to piszcie do mnie. Chętnie z nich sam skorzystam oraz zamieszczę je na stronce dla innych piwoszy żądnych mocnych wrażeń :)

 

 

PRZEPIS TRZECI

 

Oto przepis: 3 kg ześrutowanego / zmielonego/ słodu jęczmiennego, 25 g chmielu, 3-5 g spożywczego kwasu cytrynowego trzeba bardzo wolno doprowadzić do zagotowania w 10 l wody ( najlepsza jest źródlana), a potem przecedzić brzeczkę przez czyste, wyparzone płótno do szklanego gąsiorka. W gąsiorze powinna być pozostawiona przestrzeń na krążki (pianę). Następnie po szybkim ochłodzeniu brzeczki do ok. 8oC dodajemy drożdży piwowarskich ok.100 ml i mieszamy całość w gąsiorze. Gąsior zatykamy czystym, wyparzonym korkiem, który zaopatrzony jest w tzw. rurkę fermentacyjną wypełnioną czystą wodą.

 

Fermentacja burzliwa trwa w temperaturze pokojowej 3-5 dni, a w temperaturze poniżej 10oC ( zdecydowanie korzystniejsza) ok. 6-8 dni. Sygnałem wskazującym na zakończenie fermentacji jest znikniecie krążków (piany) i ustanie wydzielania się dwutlenku węgla.

 

Piwo z gąsiorka ściągamy do ciemnych butelek, korzystając z zasady lewarka - wężykiem tak, aby leciało najklarowniejsze. Butelki zamykamy szczelnie korkiem, kapslem, zakrętką i trzymamy w chłodzie ( im bliżej zera tym lepiej). Schłodzone piwo powinno być spożyte w ciągu 5 dni. Należy jednak pamiętać o ostrożnym otwieraniu butelek i rozlewaniu piwa po ściance schłodzonej i wypłukanej szklanki lub kufla tak, aby nie zamieszać osadu znajdującego się na dnie butelki. 

 

 

 

 


All Alcohol Reserved For Qba & Beember-Nation
www.alkoholick.republika.pl
© by Qba


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin