Ostrogi jak je leczyć.docx

(15 KB) Pobierz



 

Ostrogi jak je leczyć?

Ostrogi piętowe to przypadłość, która dotyka wiele z nas. Jak sobie z nią radzić?

Kłopoty z ostrogami piętowymi ma 1020% dorosłych Polaków. Dolegliwości zaczynają się od bólu podeszwowej części stopy od strony wewnętrznej oraz spodu piety podczas długiego stania lub chodzenia. Ból jest wynikiem przewlekłego zapalenia tzw. rozcięgna podeszwowego (błona ze sprężystej tkanki łącznej, stabilizującą kości stopy). Jeśli zapalenie trwa długo, w miejscu przyczepu rozcięgna do kości piętowej powstają zmiany zwyrodnieniowe w postaci dziobowatej wyrośli kostnej, czyli ostrogi. Jej 
tworzenie się jest bardzo bolesne. Później, nawet gdy jest duża, może nie boleć, chyba że po dłuższym staniu lub urazie. Na powstawanie ostróg piętowych narażone są głównie osoby z nadwagą lub otyłe, stale przeciążające stopy, noszące niewygodne obuwie, zbyt wysokie obcasy.

LECZENIE

Na początku można spróbować leczenia domowego. Pomagają tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne (Ibuprofen), odciążanie stóp (leżenie, chodzenie z laską noszoną w ręce przeciwnej do bolącej piety), wklejenie do obuwia odpowiedniej wkładki w kształcie kółka z dziurką. Ulgę przynoszą ćwiczenia wzmacniające mieśnie łydek np. unoszenie ciała na palcach stóp. Ból zmniejsza dość ścisłe bandażowanie stóp. Jeśli to nie pomaga, trzeba zgłosić się do ortopedy. Może on ostrzyknąć okolice ostrogi lekiem 
przeciwbólowym lub działającymi przeciwzapalnie sterydami. Zwykle zleca też zabiegi. Najskuteczniejsze są ultradźwięki, ale pomagają też laser i krioterapia. Leczenie operacyjne stosuje się rzadko, najczęściej przy odłamaniu ostrogi po urazie.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/ostrogi-jak-je-leczyc/ 


Ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową powstającą w okolicy kości piętowej. Ma charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej przy czym sprawiają duży ból i ograniczają swobodne poruszanie się.
Najczęściej przypadłość ta pojawia się u kobiet będących już w okresie menopauzy. Jest to spowodowane zaistniałymi zmianami w organizmie dotyczącymi malejącego poziomu estrogenów. Przyczynia się to do osłabienia komórek kostnych co może prowadzić do powstawania różnych zwyrodnień, infekcji i przyrostu tkanki kostnej. Dzieje się to poprzez często występujące w okresie menopauzy przeciążenie słabych wiązadeł stopy co prowadzi do guza zwanego ostrogą piętową.
Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko powstania ostrogi piętowej zalicza się nadwaga, obciążenie kości stopy przez zbyt długie wykonywanie stojącej pracy, niekorzystnie działające obuwie (wysokie obcasy lub zbyt miękkie podeszwy), zbyt intensywne uprawianie sportów.

Rozpoznanie

Rozpoznanie ostrogi piętowej nie jest tak trudne jak w przypadku innych chorób kostnych. Jeżeli w okolicy pięty podczas chodzenia lub stania odczuwamy ból jest to pierwszy znak, że coś się dzieje. Należy wtedy udać się z tym do lekarza, który po ustaleniu możliwych przyczyn bólu skieruje na badanie RTG stóp. Później na podstawie zdjęć lekarz rozpoznaje schorzenie. Jeśli na zdjęciach widoczna jest ostra dziobowata narośl kostna biegnąca od pięty ku przodowi oznacza to, że mamy do czynienia z 
tzw. ostrogą piętową.

Leczenie

Leczenie zazwyczaj zaczyna się od zastosowania specjalnych wkładek do butów lub tez samych butów odciążających stopy w celu możliwego zredukowania dyskomfortu. Pomocniczo stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które mają również działanie przeciwbólowe

W profilaktyce zaleca się:

unikanie obciążenia stopy nie należy z pewnością przechodzić długich dystansów, a podczas siedzenia przybrać taką pozycję by stopy opierały się jak najbardziej lekko o podłogę a najlepiej żeby były w powietrzu
noszenie wkładek ortopedycznych lub butów ortopedycznych w doborze odpowiednich wkładek bądź tez obuwia może pomóc nam ortopeda albo nawet sam sprzedawca w specjalistycznym sklepie rehabilitacyjnym. Warto poradzić się i tego i tego, z pewnością nie zaszkodzi nam zasięgnąć rady dwóch ludzi, którzy są znawcami w tej dziedzinie a przede wszystkim mieli już do czynienia z podobnymi przypadkami i wiedzą co może być dla Ciebie najlepsze
utrzymywanie właściwej masy ciała wiadomo, że w przypadku nadwagi czy też otyłości ból podczas chodzenia i stania może być o wiele większy niż u szczupłej osoby. Dzieje się tak, ponieważ im większa jest masa ciała tym większy jest nacisk na zwyrodnienie piętowe, a stopy mają więcej ciężaru do udźwignięcia. Nadwaga to nie tylko sprawa większego bólu ostrogi piętowej ale też częstszego występowania stanów zapalnych ze względu na obciążenie i osłabienie pięty.
Oprócz działań profilaktycznych i leków wspomagających w zwalczaniu bólu i stanów zapalnych stosuje się konkretną terapię pozwalającą pozbyć się uciążliwej narośli. Istnieją formy i metody leczenia, które wykonywane często i regularnie powodują zatrzymanie się a nawet cofnięcie stanu chorobowego. Wśród tych metod leczenia wyróżnia się:
rehabilitację leczniczą z zastosowaniem masaży
leczenie zimnem, które można nawet samemu przeprowadzać w domu wykonując w chorym miejscu * masaż kostką lodu przez ok. 5 minut dwa razy dziennie
ultradźwięki, jonoforeza, laseroterapia
W najcięższych przypadkach kiedy ostroga piętowa jest w zaawansowanym stadium, a żadna profilaktyka ani terapia nie jest w stanie jej zwalczyć stosuje się ostatecznie zabieg chirurgiczny. Choć z tego co wiadomo, leczenie chirurgicznie nie przewyższa wcale rezultatów uzyskanych drogą profilaktyki i terapii.

ALNG
http://www.menopauza.pl/zdrowie_2/encyklopedia_menopauzy/ostroga_pietowa_-_przypadlosc_kobiet_w_wieku_dojrzalym.html 

Bolesne ostrogi

Gdy się pojawią każdy krok to prawdziwe katusze. To jednak przypadłość, która stosunkowa często dokucza wielu z nas. Przeczytaj, jak sobie z nimi poradzić.
Ostroga piętowa pojawia się zwykle nieoczekiwanie i staje się bardzo uciążliwa. Uniemożliwia swobodne poruszanie się. Najczęściej pojawia się u osób trenujących sporty, wykonujących stojącą pracę, noszących niewygodne buty lub z nadwagą. Inaczej ostroga nazywana jest wyroślami. Wszystko dlatego, że tworzy się od spodu pięty, uciskając przy tym więzadła i ścięgna. Ostroga piętowa to zwyrodnienie stopy, które sprawia ogromny ból.
Lekarz ortopeda najczęściej określa czy mamy do czynienia z ostrogą. Może on również zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Osoby cierpiące z powodu ostrogi powinny nosić specjalne wkładki , odciążające stopę. Poza tym nie obejdzie się także bez rehabilitacji. Najczęściej lekarze ortopedzi zalecają chorym zabiegi laseroterapii, fizykoterapii, a także masaże. W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomóc mogą również ćwiczenia, polegające wyciągnięciu przed siebie stopy, ściągnięciu palców przy napiętych mięśniach łydek. W takiej pozycji możemy kreślić po podłodze czubkami palców po 
kolei wszystkie litery alfabetu. Innym sposobem jest masaż woreczkami wypełnionymi kostkami lodu lub za pomocą zimnego ręcznika. W niektórych przypadkach jedynym wyjściem okazuje się operacja, polegająca na chirurgicznym usunięcia ostrogi.
Aby nie dopuścić do powstania tej przypadłości, warto na bieżąco dbać o właściwą wagę i nosić wygodne obuwie. Należy też unikać wysiłków, które długotrwale przeciążają stopy. 


Ostrogi kości piętowej 

Są to często występującą
dolegliwością niezwykle uciążliwą i bolesną .Łagodzić ją można ,stosując
wygodne i miękkie obuwie z wkładkami ortopedycznymi .Ostrogi leczy się
metodami medycyny akademickiej ,w tym również operacyjnie .Pomocne w
usuwaniu tej dolegliwości są kąpiele stóp .Kąpiel stóp -2 łyżki skrzypu
zalać 2 szklankami wrzątku .Odstawić pod przykryciem do naciągnięcia na
5 min. Przelać napar do miednicy z niewielką ilością wody .Obmywać stopy
przynajmniej 1x dziennie .Kuracja kilkutygodniowa .2]W medycynie ludowej
stosowane są różne sposoby leczenia .Oto kilka ; 1] korzeń chrzanu
-umyty świeży korzeń chrzanu zetrzeć na drobnej tarce ,pięty posmarować
gliceryną i zrobić okład na noc na bolące miejsca .Okłady robić przez
2-3 tygodni . 2] Maść na ostrogi -wziąść 1 łyżkę [z czubkiem ]miodu ,1
buteleczkę jodyny [50g] ,1 łyżeczke drobnej soli .Wszystko wymieszać
,nałożyć na na watkę lub bandaż ,przyłożyć do pięty ,owinąć folią i
zabandażować .Rano pochodzić z tym ok.15 min . nie zdejmując ,a
następnie zdjąć .Maść jest obliczona na 5 dni .3] Kapusta i miód -
wziąść liść małej główki kapusty .Wylać na niego łyżeczkę miodu
.przyłożyć do pięty ,dobrze przymocować bandażem i owinąć .Robić tak na
noc .Kuracja trwa 3-7 dni . 

[z moich książek]


 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin