NERWICA ŻOŁĄDKA dolegliwość IMPULSYWNYCH NERWUSÓW.docx

(16 KB) Pobierz


NERWICA ŻOŁĄDKA dolegliwość IMPULSYWNYCH NERWUSÓW

Przed ważnym spotkaniem czy egzaminem boli cię brzuch. Czasem nie możesz wyjść z łazienki, bo obawiasz się kompromitacji. Bierzesz tabletki, ale to nie pomaga.

Nerwica żołądka to potoczne określenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na które skarżą się osoby o nerwowym usposobieniu, impulsywnie reagujące na kłopoty czy nowe wyzwania. Każda nerwica jest zaburzeniem czynnościowym i charakteryzuje się uczuciem lęku przed jakimś konkretnym wydarzeniem, np. egzaminem lub zmianą pracy. Może towarzyszyć mu ból brzucha, nudności, odbijanie, dławienie w gardle.

Jak zapobiec sensacjom żołądkowym, których przyczyną jest nadmierna nerwowość?

Warto zacząć od przeanalizowania własnego stosunku do życia, stawianych sobie wymagań. Nie obejdzie się też bez wizyty u lekarza. Należy bowiem wykluczyć inne, organiczne przyczyny tych dolegliwości. Jeżeli po wykonaniu podstawowych badań i szczerej rozmowie z lekarzem dojdziesz do wniosku, że winne są twoje nerwy - trzeba się nimi zająć.

Środki uspokajające na wrażliwy układ pokarmowy

Lęk przed utrata pracy czy trudnym egzaminem jest rzeczą naturalną. Nie znaczy jednak, że musi zdominować twoje życie. Warto porozmawiać z lekarzem i dobrać delikatne środki uspokajające. Na początek ziołowe tabletki lub syrop. Znakomite efekty można uzyskać stosując techniki relaksacyjne, godna polecenia jest joga. Trzeba się też nauczyć wykorzystywać czas wolny. Nie może on służyć wyłącznie odrabianiu domowych i służbowych zaległości. Wypoczęty i zrelaksowany człowiek po prostu lepiej 
funkcjonuje. A jego układ pokarmowy łatwiej radzi sobie z trawieniem.

Dietety radzą nerwusom

Gdy przeżywasz trudny okres, warto przejść na jakiś czas na dietę lekkostrawną. Nie przejadać się i ograniczyć ilość mocnej herbaty i kawy. To sprawi, że żołądek będzie spokojnieszy i bez trudu poradzi sobie z codziennymi obowiązkami.

Banany chronią żołądek

Banany chronią żołądek przed szkodliwym działaniem soków trawiennych, ponieważ zawierają substancje stymulujące rozrost komórek śluzówki. Dzięki temu staje się ona mocniejsza i nie ulega tak łatwo uszkodzeniom.

Czy nerwica żołądka jest dolegliwością, którą da się wyleczyć?

Nerwica żołądka objawia się zwykle nagłą biegunką związana z motoryką jelit.
Z tego typu biegunką mamy do czynienia zwykle podczas stresu. Lęk, niepokój, złość, zdenerwowanie, a nawet uczucie szczęścia i radości powoduje u wielu osób rozstrój żołądka, ból brzucha, burczenie w brzuchu, gazy albo biegunkę. Bywa, że objawy są przesunięte w czasie i nie zawsze są kojarzone z przebytym stresem.
Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że niemal wszystkie substancje przenoszenia bodźców nerwowych w mózgu funkcjonują również w przewodzie pokarmowym (serotonina, dopamina, glutaminian, noradrenalina).

Nerwica żołądka i związany z nią ból brzucha lub biegunka nie są zwykle traktowane poważnie przez lekarzy. Objawy nerwicy żoładka są jednak przykre i kłopotliwe.
Nie ma powodu by nerwica żołądka miała zmieniać nasze życie w piekło.

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to zaburzenie żołądka, którego przyczyna nie leży w wystąpieniu związków organicznych odpowiedzialnych za problemy gastryczne. Winne są natomiast różne czynniki psychiczne, na przykład wielkie podekscytowanie, poważne zmartwienia, uczucie żalu, a nawet długotrwała melancholia. Podłożem nerwicy żołądka są zawsze silne emocje. Diagnoza choroby nie jest prosta, ponieważ objawy przypominają inne choroby żołądka.

Objawy nerwicy żołądka

Warto znać objawy nerwicy żołądka i sposób, w jaki są leczone. Jeśli pojawią się poniższe objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Objawy nerwicy żołądka zwykle pojawiają się w czasie silnym emocji, na przykład przed egzaminem czy rozmową o pracę, choć nie jest to regułą. Objawy nerwicy mogą pojawić się także na dłuższy czas przed stresującym wydarzeniem. Objawy somatyczne nerwicy żołądkowej to na przykład:

poczucie sytości i ciężkości, któremu towarzyszy bolesne odczucie pieczenia tuż po jedzeniu,
ból żołądka, mdłości, wymioty, biegunka,
niekiedy po posiłku chory musi poluzować ubranie,
głośne i częste wydzielanie gazów, co przynosi ulgę,
zatwardzenie, ból głowy, bezsenność, zmęczenie.

Nerwica żołądka - jak leczyć?

Po postawieniu diagnozy konieczne jest ustalenie leczenia dla chorego, które zależy od przyczyn choroby. Jeśli nerwica żołądkowa jest spowodowana trybem życia, należy wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, aby wyeliminować przyczyny choroby. 

Niekiedy konieczne jest przejście na dietę. Wówczas należy ograniczyć spożycie smażonych i tłustych potraw, a także słodyczy i skrobi. Ponadto warto zmniejszyć ilość spożywanej herbaty, kawy, mleka i wody. Aby poprawić trawienie i uniknąć zatwardzenia należy masować brzuch przed wstaniem rano z łóżka, wypić szklankę zimnej wody i wypróżniać się codziennie o tej samej porze.

Przyjmowanie leków uspokajających i przeciwlękowych pozwala zmniejszyć uczucie zdenerwowania i lęku, które negatywnie odbijają się na żołądku, jednak można stosować je nie dłużej niż przez 12 tygodni bez przerwy. Skuteczna w niektórych przypadkach okazuje się psychoterapia, mająca na celu zmniejszenie nadmiernego lęku i niepokoju towarzyszącemu stresującym sytuacjom. Pozytywne efekty przynoszą masaże, muzykoterapia, leki homeopatyczne, a także techniki relaksacyjne.

Nerwica żołądka - zioła

Niektóre zioła mają dobry wpływ na żołądek i nerwy. Są to:

chmiel - dzięki substancji o nazwie lupulina ma działanie łagodzące drażliwość i zaburzenia nerwowe, obniżające ciśnienie, uspokajające, moczopędne, pobudza prawidłowe trawienie;
krwawnik - ma działanie rozkurczowe, wspomaga trawienie, zmniejsza problemy żołądkowe a także uspokaja;
koper - pobudza apetyt, wspomaga trawienie, ma właściwości moczopędne i uspokajające;
rumianek - herbatka z rumianku to znany od wieków środek uspokajający.
Objawy nerwicy żołądka są różne, zwykle towarzyszy jej ból żołądka. Oczywiście nie każda tego typu dolegliwość jest oznaką choroby. Często ból żołądka oznacza zatrucie pokarmowe. Jednak jeśli niepokojące symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, warto wybrać się do lekarza i sprawdzić, czy kłopoty z żołądkiem nie są spowodowane nerwicą.

Jak leczyć nerwicę żołądka?

Nerwica jest chorobą układu nerwowego, która wpływa na niemal wszystkie narządy naszego ciała. Najczęstszą odmianą tej choroby jest nerwica żołądka. Cierpi na nią znaczna ilość osób. Przypadłość ta wiąże się z problemami trawiennymi i w niektórych przypadkach może być bardzo krępująca. Jeśli chcesz prawidłowo zdiagnozować swoją chorobę i podjąć leczenie, przeczytaj poniższe wskazówki

Rzeczy, których potrzebujesz: Spokój Wizyta u specjalisty Herbatki uspokajające

Nerwica żołądka związana jest z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Powoduje ona biegunkę, bóle brzucha, a nawet jego skurcze, wymioty i gazy. Niektórzy tracą całkowicie apetyt, a na widok jedzenia wywołuje mdłości. Objawy te zwykle nasilają się w sytuacjach stresowych

- Jeśli zauważyłeś u siebie opisane wyżej objawy, niezwłocznie skontaktuj się lekarzem i umów na wizytę. Lekarz z pewnością zleci ci zrobienie badań gastroskopowych, aby wykluczyć wrzody i zakażenia bakteryjne. Po postawieniu prawidłowej diagnozy lekarz podejmie odpowiednią decyzję co do dalszego leczenia. 

- Przyjmuj leki, które przepisze ci lekarz. Zleci ci on przyjmowanie środków uspokajających oraz leków rozkurczowych na mięśnie żołądka. Zapobiegnie to powstawaniu nieprzyjemnych objawów choroby.

- Udaj się do psychologa. Nie brzmi to najlepiej, ale tylko taki lekarz będzie w stanie ci pomóc. Nerwica żołądka to choroba układu nerwowego i tak też trzeba ją leczyć. Umów się na specjalne spotkania i terapię. Skutki nie będą natychmiastowe, ale jeśli będziesz ciężko pracować, zobaczysz efekt.

- Pij herbatki uspokajające. Najlepsze będą te z dodatkiem melisy. Łyżkę suszonych liści melisy wsyp do szklanki i zalej wrzątkiem, parz pod około 15 minut. Taką herbatkę pij dwa razy dziennie, najlepiej gdy jeszcze jest ciepła. Herbata ta nie tylko uspokaja, ale także ułatwia zasypianie.

- Unikaj stresowych sytuacji. Staraj się zachować spokój. Nie myśl o rzeczach, które wywołują u ciebie uczucie lęku i w żadnym wypadku nie przejmuj się tym, co mówią inni. Organizuj wolny czas i rób to, co lubisz. Spotykaj się z przyjaciółmi, oni z pewnością pomogą ci w walce z chorobą.

Stres a bóle żołądka - Stres, Zdrowie

Wielu z nas cierpi na bóle żołądka związane z nerwowymi sytuacjami. Stres powodować może także nudności, wymioty czy biegunkę. Jak temu przeciwdziałać?
Życie codzienne obfituje w nieprzyjemne sytuacje. Stres związany z pracą, studiami, szkoła czy sprawami prywatnymi może spowodować coś więcej niż tylko problemy psychiczne. Wiele osób cierpi na nerwice czynnościowe, np. żołądka. Nadmiar negatywnych przeżyć może wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Warto podkreślić także, iż do poradni gastrologicznych coraz częściej trafiają młodzi ludzie, nie wytrzymujący napięcia związanego z intensywnym trybem życia.

Samodzielne zdiagnozowanie takiego problemu dostarcza niekiedy sporo kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że objawy nerwicy żołądka bardzo przypominają te związane z problemami trawiennymi. Każdy z nas miał skurcze, zaparcia, biegunkę czy wymioty. Ich przyczyny mogą być różne, co sprawia, że większość z nas bagatelizuje objawy. Po intensywnym dniu, obfitym posiłku, alkoholu czy papierosach bóle żołądka wydają się bowiem być czymś do przewidzenia. Tymczasem ich przyczyna może mieć dużo głębsze 
podłoże.

Dlatego też nie wolno odpuszczać w takich sytuacjach. Przyczyny bólu należy starać się wyeliminować, a objawy związane z układem pokarmowym leczyć. W skrajnie trudnych przypadkach należy skonsultować się zarówno z psychologiem, jak i specjalistą od spraw gastrycznych.

Przede wszystkim należy zmienić tryb życia. Zadbać o wysiłek fizyczny, zacząć się wysypiać, nie pozbawiać się dla paru groszy urlopu i wypoczynku. Warto dobrze przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, bowiem problemy trawienne mogą dodatkowo pogłębiać zaburzenia związane z nerwicą czynnościową.

Należy pamiętać, aby w tych trudnych czasach mieć w sobie odrobinę zdrowego rozsądku i dystansu do swoich obowiązków. Za szaleńczy bieg za pieniędzmi, karierą i zaszczytami można bowiem zapłacić swoim zdrowiem.

Korzeń z lubczyka łagodzi nerwicę żołądka

Lubczyk lekarski z rodziny baldaszkowatych pochodzi wprawdzie z Iranu, ale od niepamiętnych lat jest rozpowszechniony w całej Europie Środkowej i południowej jako roślina przyprawowa korzenna" i lecznicza, a wszędzie jest uprawiana, choć trafia się w stanie naturalnym w gatunku wcale nie gorszym. W dobrej ziemi lubczyk osiąga od 4 cm grubą łodygę, wysoką do 1, a nawet 2 m. Długoogonkowe, mięsiste, grube liście trójdzielne, podwójnie pierzaste, kwiaty bladożółtego koloru gromadzą się na 
końcu promienistych 10 do 20 łodyżek, tworząc prawie kuliste baldachy. Owoc (nasienie) żółtobrązowy 5 do 7 mm długi.

Napar na nerwicę żołądka

Najlepiej odpowiednią porcję korzenia zalać niewielką ilością wody przegotowanej na noc, a rano podgrzać i potrzymać pod przykryciem, aby naciągnęło i wypijać małymi ilościami. Można słodzić zarówno miodem, jak i cukrem, łyżka na szklankę wody pic taki napar do trzech szklanek dziennie przy zaburzeniach trawiennych, zaparciach, bolesnym oddawaniu moczu, bronchitach, nerwicach żołądka





Zgłoś jeśli naruszono regulamin