kl. I urządzenia techniczne.doc

(58 KB) Pobierz
Ewelina Brol

Ewelina Brol

III KZ i WP

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy pierwszej

 

dn. 05.12.2008 r.

 

 

Temat dnia: Urządzenia techniczne i ich przeznaczenie.

 

Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat różnych urządzeń. Instrukcje obsługi. Urządzenia techniczne, których nie można obsługiwać bez pomocy dorosłych. Rozwiązywanie zadań z treścią. Rozkład liczby 9 na składniki. „Mój wynalazek dla leniucha”- praca w grupach.

 

Cele ogólne:

·     poznanie różnych urządzeń technicznych oraz ich zastosowania

·     kształtowanie umiejętności wykonywania poleceń zgodnie z instrukcją

·     doskonalenie techniki czytania

·     rozwijanie umiejętności bezpiecznej obsługi urządzeń technicznych

·     kształtowanie umiejętności rozkładania liczby 9 na składniki

·     doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 9

 

Cele szczegółowe:

·     poprawnie dopasuje części układanki w całość

·     dokonuje syntezy wyrazów

·     wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją

·     rozwiązuje zadania z treścią

·     rozkłada liczbę 9 na składniki

·     dodaje i odejmuje w zakresie 9

·     wymienia nazwy urządzeń technicznych

·     wskazuje urządzenia, które nie mogą być obsługiwane bez udziału osoby dorosłej

·     współpracuje w grupie

·     stosuje się do zasad bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń elektrycznych

·     wykona model robota

 

Metody pracy:

·     podające: polecenia, objaśnienia, rozmowa, odczyt

·     eksponujące: ekspozycja

·     programowe: z użyciem podręcznika

·     praktyczne: pokaz z objaśnieniem, pokaz z instruktażem, ćwiczenia przedmiotowe, metoda projektów

·     problemowo-aktywizujące: gra dydaktyczna

 

Formy pracy:

·     indywidualna jednolita

·     zbiorowa jednolita : z cała klasą

grupowa

 

Środki dydaktyczne:

·     gra dydaktyczna dla każdej pary dzieci

·     urządzenia techniczne i elektryczne: żelazko, mały robot kuchenny, sokowirówka, aparat fotograficzny, telefon

·     instrukcja obsługi robota kuchennego

·     owoce do wyciskania – pomarańcze

·     kartki z sylabami nazw urządzeń dla każdego dziecka

·     karty pracy dla dzieci

·     „kolorowe liczby” dla każdej pary dzieci

·     ilustracje jabłek dużych i małych

·     kolorowe tasiemki do tworzenia zbiorów

·     cukierki – po 9 dla każdego dziecka

·     koszulki z cyframi od 0 do 9

·     ilustracje urządzeń technicznych

·     plansza z zasadami bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych

·     karty pracy – cz. II, str. 73-74

·     podręcznik „Ja, Ty – My”

·     czyste kartki do zapisywania działań

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

I. Część wstępna:

 

1.     Powitanie dzieci

2.     Rozdanie dzieciom gry dydaktycznej, w którą będą grały w parach oraz załączonej instrukcji.

- zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli oraz przyporządkowanie ich do trzech grup: zwierzęta, owoce ( lub warzywa), urządzenia (lub przedmioty)

 

II. Część właściwa:

 

3.     Krótka rozmowa z dziećmi:

- Czy łatwo było zagrać w grę?

- Co wam w tym pomogło?

- Dlaczego instrukcje ułatwiają życie?

 

4.     Demonstracja kilku urządzeń technicznych.

- omówienie ich działania i przeznaczenia.

 

5.     Podział urządzeń na dwie grupy (umieszczanie ilustracji urządzeń na przygotowanej wcześniej planszy):

a) urządzenia, które mogę obsługiwać samodzielnie

b) urządzenia, przy których potrzebuje pomocy dorosłych

 

6.     Czytanie przez prowadzącą instrukcji robota kuchennego.

- zadaniem dzieci jest zapamiętać jak najwięcej szczegółów na temat jego używania.

Pytania:

- Do czego służy to urządzenie?

- Jakie czynności można nim wykonywać?

- Czy jest bezpieczny w użytkowaniu? Dlaczego?

 

7.     Układanie nazw urządzeń technicznych z sylab - praca w parach

 

8.     Tworzenie zasad bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych – wskazanie na właściwe i nieodpowiednie zachowania podczas pracy z urządzeniami, o czym należy pamiętać (umieszczanie gotowych zdań z zasadami na planszy zawieszonej na tablicy).

 

9.     Uzupełnianie kart pracy.

10. Przerwa śródlekcyjna.

 

11. Utrwalenie liczby 9 poprzez elementy żywej matematyki i zabawy matematyczne:

a) Ćwiczenia w porównywaniu różnicowym:

-Rozdanie dzieciom cukierków, każdemu dziecku po 9.

 

- Policzcie wszystkie cukierki. Ile ich jest?   

-A teraz odłóżcie 3 cukierki w lewą stronę. Ile teraz jest cukierków?   

- ile cukierków jest po lewej, a ile po prawej stronie ?  

- O ile więcej cukierków jest po prawej stronie?

- dołóżcie 2 cukierki. Ile jest teraz?

 

 

b) Ćwiczenia w rozkładaniu liczby 9 na składniki

- 10 dzieci wychodzi na środek. Każde otrzymuje koszulkę z jedną cyfrą   

- dzieci ustawiają się w kolejności rosnącej i odliczają

- następnie ustawiają się parami, tak by każda para tworzyła liczbę 9

- każda para dzieci mówi głośno z jakich liczb utworzyła liczbę 9.

 

 

12. Umieszczenie na tablicy ilustracji jabłek (9) i dwóch pętli.

-Pytanie: Jak można rozłożyć te jabłka do dwóch pętli?

 

- podanie propozycji par liczb i zapisanie ich pod ilustracjami

 

13. Rozdanie mniejszych jabłek, pętli i kartek dzieciom.

- Polecenie: Spróbujcie w parach jeszcze inaczej rozłożyć jabłka w pętlach.

- Za każdym razem zapisujcie swoje propozycje par na kartkach. W następujący sposób 9 = 2 i 7, 9 = 1 i 8, itp.

- Czytanie przykładów par liczb.

- Pytanie: Jaki znak można wstawić w miejsce „i”? 

 

14. Rozdanie kolorowych liczb i kartek dzieciom > badanie składu liczby 9 - praca w parach.

- ułóżcie liczby od najmniejszej do największej.

- następnie spróbujcie uzupełnić brakujące miejsca tak, by powstał kolorowy dywanik.

- jak inaczej można zapisać liczbę 9 ? Zapiszcie na kartkach.

- czytanie przykładów działań

 

15. Rozwiązywanie kart pracy rozdanych przez prowadzącą.

16. Przerwa śródlekcyjna.

 

17. Praca techniczna dzieci jako utrwalenie tematu o urządzeniach –„Wynalazek dla leniucha

- wyjaśnienie dzieciom zadania.

- podział na grupy 4 - osobowe.

- wyjęcie potrzebnych materiałów

- tworzenie robota z kartonów, pudełek i innych materiałów

- wymyślanie w grupie imienia dla robota oraz czynności,  którą wykonuje

- wystawa prac

 

III. Część końcowa:

 

18. Krótka rozmowa z uczniami jako podsumowanie:

- Co było tematem dzisiejszych zajęć?

- Co się najbardziej podobało?

- Co było trudne?

 

19. ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin