EFEKT GREJPFRUTA WYJAŚNIONY.doc

(31 KB) Pobierz
„EFEKT GREJPFRUTA" WYJAŚNIONY

„EFEKT GREJPFRUTA" WYJAŚNIONY



 

Niektóre lekarstwa zażywane doustnie są bardzo słabo przyswajalne. Należą do nich leki przepisywane na wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i uczulenia, a także AIDS. Istnieje jednak substancja, która znacznie zwiększa ich przyswajalność, a jest to... sok grejpfrutowy.

„Efekt grejpfruta" lekarze znają i wykorzystują w praktyce już od kilku lat. Nie wiadomo jednak dotąd było, na czym dokładnie polega i czemu przypisać fakt, że siła działania soku grejpfrutowego jest różna w zależności od źródła jego pochodzenia. Na pytania te odpowiedział, przynajmniej w pewnej mierze, zespół naukowców z Michigan Medical Center.

Przyswajanie leków zazwyczaj blokuje enzym CYP3A4 znajdujący się w jelicie cienkim, rozkładając je podczas ich przejścia przez błonę śluzową jelita. Zawarte w soku grejpfrutowym substancje należące do grupy furanokumaryn łączą się z CYP3A4 i niszczą jego zdolność oddziaływania z lekami.

Naukowcy uważają, że spośród ponad 20 furanokumaryn występujących w soku grejpfrutowym największe znaczenie mają dwie: DHB (skrót od 6',7'-dihydroksybergamotyny) i FC726. Ich stężenie w soku może być bardzo różne, zależnie od warunków, w jakich wzrastały i dojrzewały owoce.

Jeśli rzeczywiście głównie DHB i FC726 odpowiedzialne są za „efekt grejpfruta", można będzie, poprzez umieszczenie ich bezpośrednio w pigułce, w sposób kontrolowany zwiększać przyswajalność znanych leków. Co więcej, stwarza to nadzieję na wykorzystanie w medycynie substancji, które wykazują działanie terapeutyczne, lecz są bardzo słabo przyswajalne doustnie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin