WinCC_V4_e.doc

(327 KB) Pobierz
Spis treści

 

Rozdział

6

 

 

 

 

Tworzenie protokołu Tag Logging Runtime

 

 

Rozdział ten pokazuje jak stworzyć raport wykorzystujący dane
Tag Logging Runtime.

 

A

by utworzyć protokół Tag Logging Runtime należy wykonać następujące operacje:

 

 

 

1.              Utworzyć nowy wygląd.

 

2.              Utworzyć wygląd  protokołu Tag Logging Runtime.

 

3.              Ustawić parametry drukowania.

 

4.              Podgląd zlecenia wydruku

 


Krok 1: Tworzenie nowego wyglądu

 

W lewej części okna programu Control Center kliknąć na obiekcie 8 „Report Designer” à 8 „Layout” (wygląd stron). W prawym oknie zostanie wyświetlona lista wcześniej przygotowanych wyglądów.

 

1.              Aby utworzyć nowy wygląd, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na obiekcie 8P „Layout” w lewej części okna Control Center. Następnie należy wybrać w menu kontekstowym polecenie 8 „New Layout” (nowy wygląd wierszy).

 

2.              W prawej części okna Control Center na końcu listy pojawi się nowy wygląd o nazwie „NewRPL00.RPL”. Aby zmienić nazwę tego wyglądu należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy 8P „NewRPL00.RPL” i w menu kontekstowym wybrać polecenie 8 „Rename layout”  (zmień nazwę wyglądu wierszy). W następującym okienku dialogowym wprowadzić nazwę 7 TAGLOG.rpl.

 

 

 

Krok 2: Tworzenie wyglądu protokołu Tag Logging Runtime

 

Aby otworzyć wygląd należy dwukrotnie kliknąć na jego nazwie 8D „TAGLOG.rpl” - w edytorze Report Designer zostanie wyświetlona pusta strona. Aby utworzyć wygląd nie trzeba postępować zgodnie
z przedstawioną kolejnością.

 

Dodawanie części statycznej

Najpierw dodamy do wyglądu część statyczną - z datą/czasem, numerami stron, nazwą wyglądu, oraz nazwą projektu. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

 

1.              W edytorze Report Designer kliknąć na pasku menu i wybrać polecenie 8 „View” (widok) à 8 „Static Part” (część statyczna), lub kliknąć na ikonie 8  „Static Part”.

 





Część statyczna

Część dynamiczna

 

Ilustracja 6.1              Projekt WinCC „Qckstart”; część statyczna i część dynamiczna

 

2.              Aby wyświetlić datę/czas należy kliknąć na palecie obiektów i symbolu 8 „System objects” (obiekty systemowe) à 8 „Date/Time” (data/czas). Ustawić obiekt na pulpicie roboczym przez przeciągnięcie go 8W i ustawić pożądany rozmiar 8W.

 

3.              Kliknąć prawym przyciskiem myszy na obiekcie 8P „Date/Time” i w menu kontekstowym wybrać polecenie 8 „Properties” (właściwości).


Następnie należy się upewnić, czy wybrana jest zakładka 8 „Properties”. W lewej części okna należy kliknąć na 8 „Font” (czcionka). Dwukrotnie kliknąć na 8D „X alignment” (pozycjonowanie w poziomie) i w następującym okienku dialogowym wybrać opcję 8 „Left” (lewo). Dwukrotnie kliknąć na 8D „Y alignment” (pozycjonowanie w poziomie) i w następującym okienku dialogowym wybrać opcję 8 „Centered” (centrowanie).

 

Dodawanie części dynamicznej

Następnie dodamy do wyglądu część dynamiczną, która w trybie Runtime zawiera zebrane dane. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

 

1.              W edytorze Report Designer kliknąć na pasku menu i wybrać polecenie 8 „View” (widok) à 8 „Dynamic Part” (część dynamiczna), lub kliknąć na ikonie 8  „Dynamic Part”.

 

2.              Kliknąć na palecie obiektów i symbolu 8 „Dynamic Object” (obiekty dynamiczne) à 8 „Dynamic Table” (tabela dynamiczna). Ustawić obiekt na pulpicie roboczym przez przeciągnięcie go 8W i ustawić pożądany rozmiar 8W.

 

3.              W następującym okienku dialogowym „Connect” (połączenie) kliknąć na 8 „Tag Logging Runtime” à 8 „Tag-Table” (tablica zmiennych). Następnie kliknąć na przycisku 8 „OK” (zobacz ilustracja 6.2).

 

 

Ilustracja 6.2              Projekt WinCC „Qckstart”; okienko dialogowe „Connect”

 


4.              Kliknąć prawym przyciskiem myszy na obiekcie 8P „Tag-Table” (tablica zmiennych) i w menu kontekstowym wybrać polecenie 8 „Properties” (właściwości).

 

5.              W prawej części zakładki „Connect” kliknąć na obiekcie 8 Archive Data Selection (wybór danych archiwum) i następnie na przycisku 8 „Edit(edytuj).

 

6.              Wypełnić okienko dialogowe następująco:

              Tag Type (typ zmiennej): uaktywnić pole 8 „Analog” (analogowy) i pole 8 Logical (logiczny).

              Archive Name: wybrać z listy nazwę 8 Tanklevel_archive (w tym celu kliknąć na przycisku strzałki, aby rozwinąć listę). Istniejące bloki danych („Time”, „Date”, „TankLevel_Arch”) przenieść do wybranej kolumny przez kliknięcie na przycisku 8 .

 

 

Dane te tworzą protokół. Kliknąć na przycisku 8 „OK” (zobacz ilustracja 6.3). Następnie, bez zamykania okna właściwości, wybrać zakładkę 8 „Properties” (właściwości) i kliknąć na ikonie pinezki 8 .

 

Aby wypełnić okienko właściwości aktualnymi danymi należy kliknąć 8 na pustej przestrzeni w dowolnym miejscu okna protokołu, ale nie na tabeli.

 

W lewej części okna kliknąć na obiekcie 8 „Geometry” (geometria) i upewnić się, że wybrany został format strony „A4”. Jeśli tak nie jest, to należy z listy dostępnych formatów wybrać 8 „A4”. Następnie kliknąć na przycisk 8 „OK”.

 

Zapisać konfigurację przez kliknięcie na przycisku 8  i zminimalizować okno edytora Report Designer.

#1 Wybrać oba typy zmiennej.

 

 



#3 Przenieść wszystkie istniejące bloki danych do wybranej kolumny, poprzez kliknięcie na tym przycisku.

 





#2 Wybrać z listy archiwum „TankLevel_Archiv”.

 





 

Ilustracja 6.3              Projekt WinCC „Qckstart”; wybór danych archiwum

 


Krok 3: Ustawienie parametrów drukowania

 

Aby wydrukować protokół, najpierw należy ustawić parametry drukowania w WinCC Control Center. W tym celu w lewej części okna Control Center należy kliknąć na obiekcie 8 „Report Designer” à 8 „Print job” (zlecenie wydruku). W prawej części okna wyświetlona zostanie lista wszystkich przygotowanych zleceń wydruku.

 

Aby wykorzystać już istniejące zlecenie wydruku, należy wykonać następujące czynności:

 

1.              Prawa część okna Control Center - kliknąć prawym przyciskiem myszy na zleceniu 8P „@Report Tag Logging RT Tables” (aby wyświetlić całą nazwę zlecenia być może należy poszerzyć kolumnę „Name”). W menu kontekstowym wybrać polecenie 8 „Properties”.

 

2.              Wybrać następujące zakładki 8 i wprowadzić w nich następujące zmiany:

              Zakładka „Print job” (zlecenie wydruku):

              Layout (wygląd): 8 „TAGLOG.rpl” (wybrać z listy)

              StartTime (czas uruchomienia): zaznaczyć opcję

 

3.              Zakładka „Printer Setup” (ustalenie wydruku):

              Wybrać z listy drukarkę 8.

 


Krok 4: Podgląd zlecenia wydruku

 

W ostatnim kroku zajmiemy się podglądem wydruku i właściwym drukowaniem.

 

Kliknąć prawym przyciskiem myszy na zleceniu 8P „@Report Tag Logging RT Tables” i z menu kontekstowego wybrać polecenie 8 „Preview print job” (podgląd wydruku).

 

 


Rozdział

7

 

 

 

 

 

Połączenie klient/serwer

 

 

W rozdziale tym opisane zostało podłączanie klienta do naszego
systemu jednostanowiskowego i włączenie trybu Runtime.

 

A

by podłączyć klienta do naszego serwera należy wykonać następujące czynności:

 

 

 

1.              Zmienić projekt z systemu jednostanowiskowego do systemu wielostanowiskowego.

 

2.              Podłączyć komputer klienta.

 

3.              Ustawić parametry klienta.

 

4.              Otworzyć projekt u klienta.

 

5.              Uaktywnić projekt.

 

6.              Obserwować dwa różne ekrany Runtime.

 


Systemy klient/serwer

 

System klient/serwer składa się z dwóch elementów programowych: jednego lub wielu klientów i jednego serwera. Komputery klienta i serwera są połączone ze sobą przy pomocy sieci, umożliwiającej wymianę danych. Klient zleca wykonanie specyficznych zadań, które na jego życzenie wykonuje serwer.

 

Wymagania sprzętowe i systemowe dla systemu klient/serwer

 

Serwer wymaga do pracy systemu Windows NT 4.0, podczas gdy klient może pracować zarówno
z systemem Windows 95, jak i Windows NT 4.0.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin