1_scenariusz-Francja.doc

(36 KB) Pobierz
Opracowała :

Opracowała :

mgr Grażyna Młynarska

nauczyciel nauczania zintegrowanego

SP NR 15 w Gdańsku

 

 

Scenariusz zajęć z edukacji europejskiej dla klas II-III

 

Temat : Podróż z Ortofrajdkiem do Francji.

Czas – 100 min.

 

Treści kształcenia oraz działania uczniów.

Cele operacyjne.

Uczeń :

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

min.

1.       Zabawa integracyjna – Powitanie .

 

2.       Posługiwanie się mapą polityczną Europy.

3.       Wyszukiwanie w różnych źródłach informacji na temat Francji.

 

4.       Przerwa .

 

5.       Utrwalenie pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. 

 

 

 

6.       Kolorowe dyktando .

 

 

 

7.       Podsumowanie zajęć - zabawa ,,Pojechałem do Paryża’’. 

8.       Ewaluacja zajęć - ,,Kosz i walizka’’

- współpracuje w grupie

 

- wskazuje Francję i jej sąsiadów

- w zespole przygotowuje najważniejsze wiadomości o Francji

- spożywa posiłek

 

-  dobiera odpowiedni ortogram do pustego okienka w wyrazach powieszonych na tablicy, zapisuje nowe wyrazy w zeszycie

- uczeń czyta tekst i koloruje puste okienka w wyrazach , sprawdza porównując z planszą zawieszoną na tablicy

- współpracuje w grupie

 

- podejmuje decyzje

- umie zaśpiewać piosenkę na powitanie

- potrafi określić położenie Francji

- potrafi przygotować notatkę na określony temat i zaprezentować ją

- zna zasady zachowania się przy jedzeniu

- umie stosować poz-nany kod ortograficzny

 

 

 

- potrafi kojarzyć kolor z brakującą literą

- umie dokonać korekty wykonanego zadania

- potrafi wymienić 5 wyrazów na daną głoskę

- potrafi ocenić innych

5

 

5

 

35

 

 

10

 

15

 

 

 

 

10

 

5

 

10

 

5

 

 

Metody pracy:

Ø     podające – objaśnienia, praca z książką,

Ø     oglądowe – praca z mapą, wykorzystanie ilustracji, obrazków i zdjęć,

Ø     oparte na dydaktycznym działaniu – ćwiczenia ortograficzne z wykorzystaniem kolorowych lizaków i wyrazów z lukami,

Ø     aktywizujące - integracyjna, hierarchizacji (uszeregowanie promyczkowe), twórczego rozwiązywania problemów, pracy wspólnej, ewaluacyjne (,,Kosz i walizka’’).

 

Forma organizacyjna: indywidualna, zespołowa i grupowa.

 

Środki dydaktyczne: mapa, książki, albumy, ilustracje, zdjęcia, przewodniki, kolorowe lizaki, kartoniki z wyrazami, kolorowe dyktando, plansza z uzupełnionym dyktandem, żetony w czterech kolorach, kredki, piłka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

 

  1. Powitanie – dzieci śpiewają piosenkę ,,Podajmy sobie ręce’’.
  2. Zapoznanie z planem dnia – dzieci siadają w kręgu na dywanie, przed mapą polityczną Europy.
  3. Uczniowie wskazują na mapie Francję i określają jej położenie.
  4. Nauczyciel wyjmuje płócienny woreczek z żetonami w czterech kolorach. Dzieci losują żetony. Zespół stanowią uczniowie, którzy posiadają żeton tego samego koloru.
  5. Prowadzący zajęcia odczytuje cztery zadania, nad którymi będą pracować uczniowie w poszczególnych zespołach:

I. Ogólne informacje o Francji, ukształtowanie powierzchni, warunki klimatyczne, roślinność, zwierzęta i najważniejsze instytucje.

II.            Zabytki Paryża.

III.       Sławne postacie.

IV.       Kuchnia francuska i ludowe zwyczaje.

  1. Zespół wybiera swojego lidera, który losuje zadanie dla grupy.
  2. Dzieci oglądają i czytają wiadomości na temat Francji i jej stolicy zawarte w albumach, przewodnikach, książkach oraz wydrukowane z Internetu. Materiały uczniowie przygotowali w domu, pracowni komputerowej i wypożyczyli z biblioteki.
  3. Na podstawie wyszukanych informacji wspólnie w zespole opracowują krótką notatkę i przygotowują jej prezentację . 
  4. Zespoły kolejno dzielą się  zdobytymi wiadomościami i przygotowane materiały zamieszczają na gazetce ściennej (uszeregowanie promyczkowe).
  5. Nauczyciel rozkłada na podłodze kartki z wyrazami. Okienka w wyrazach sygnalizują trudność ortograficzną.  Dzieci wybierają wyrazy, które kojarzą im się z Francją (sygacz, cesas, sołnies, rssnorodne, Esropa, wiesa, Parys, Wenss, seka, kstałt, gargslec, papies, mszesm, Wenss, potęsna, symn, stselista, Lswr, wydasenie, francuski).
  6. Uczniowie zajmują miejsca w ławkach. Prze każdym z nich leży komplet kolorowych lizaków. Nauczyciel wiesza kolejno wyrazy, a dzieci podnoszą prawidłowy kolor lizaka. Wybrany uczeń podchodzi i uzupełnia okienko prostokątem o odpowiednim kolorze oraz wyjaśnia pisownię. Dzieci przepisują wyrazy do zeszytu.
  7. Utrwalenie wiadomości – wykonanie kolorowego dyktanda.
  8. Nauczyciel zawiesza na tablicy planszę z pokolorowanym dyktandem wg ustalonego kodu. Uczniowie porównują i sprawdzają poprawność wykonanego zadania. Przydzielają sobie znaczek, w zależności od ilości zdobytych punktów. ( 0 błędów – złoty, 2 błędy- srebrny, 4 błędy- brązowy).  
  9. Uczniowie siadają w kole i rozpoczynają zabawę. Jedno dziecko siada w środku i mówi ,,Pojechałem do Paryża i kupiłem pięć rzeczy, które rozpoczynają się na głoskę ,,m’’. Jak myślisz, co kupiłem? Rzuca piłkę do wybranego dziecka . Uczeń, który złapał piłkę, przekazuje ją koledze po prawej stronie. Nim piłka obiegnie koło, uczeń musi zdążyć wypowiedzieć pięć rzeczy rozpoczynających się na głoskę ,,m’’ (uczniowie zmieniają się i podają różne głoski).
  10. Nauczyciel przygotowuje na tablicy dwa plakaty z narysowanym koszem i walizką. Rozdaje uczniom karteczki w dwóch kolorach(żółte i niebieskie). Dzieci na kartkach żółtych wpisują to, co im się szczególnie podobało na zajęciach i wrzucają je do walizki. Na niebieskich to, co im się nie podobało i te kartki wrzucają do kosza. W ten sposób dzieci dokonują oceny swoich zajęć.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin