konspekt-łąka.doc

(69 KB) Pobierz
SZKOŁA PODSTAWOWA W JAWORZNI SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I Prowadząca: mgr Zofia Porzuczek Jaworznia 1 czerwca 2001r

SZKOŁA PODSTAWOWA

W JAWORZNI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prowadząca:

mgr Zofia Porzuczek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaworznia 1 czerwca 2001r.

BLOK TEMATYCZNY: W PRZYJAŹNI Z PRZYRODĄ.

 

 

 

Temat zajęć:   MIESZKAŃCY ŁĄKI.

 

 

Cel zajęć:  rozpoznawanie i nazywanie roślin oraz zwierząt żyjących na łące

                 z uwzględnieniem ich cech charakterystycznych.

 

Cele operacyjne:

 

Uczeń:

·        przedstawia informacje zebrane podczas wycieczki na łąkę,

·        wskazuje organizmy roślinne i zwierzęce typowe dla łąki (motyl, biedronka, zając, kret, bocian, czajka, koniczyna),

·        wyróżnia cechy charakterystyczne wyodrębnionych ssaków, owadów             i ptaków,

·        wypowiada się zdaniem na temat stworzonej ilustracji przedstawiającej mieszkańców łąki,

·        rozwiązuje problemy dotyczące życia na łące  zawarte w karcie pracy, uzupełnia tekst brakującymi wyrażeniami,

·        wykonuje obliczenia matematyczne poprzez symulację (liczmany, karta pracy),

·        potrafi stworzyć plastyczny obraz łąki z zastosowaniem techniki collage,

·        aktywnie słucha wypowiedzi innych,

·        czuje się odpowiedzialny za efekt pracy w grupie i umie współdziałać z jej członkami,

·        dostrzega wpływ czynności swoich i innych na stan środowiska oraz wyjaśni potrzebę jego ochrony.

Metody wspierania edukacyjnego:

·        podająca (wyjaśnienie, praca z tekstem, rozmowa kierowana),

·        problemowa ( mapa mentalna),

·        praktycznego działania,

·        ekspresja twórcza: plastyczna i ruchowa,

·        eksponująca,

Formy aktywności ucznia:

·        zbiorowa,

·        grupowa,

·        indywidualna jednolita i zróżnicowana,

Środki dydaktyczne:

·        kaseta magnetofonowa z utworem muzycznym „Lot trzmiela”- M. Rimski- Korsakow ,

·        kaseta magnetowidowa z filmem pt. „Na łące”,

·        ilustracja łąki do demonstracji,

·        tekst wiersza pt. „Motyle znad łąki” – podręcznik „Wesoła szkoła”,

·        rysunki roślin i zwierząt łąkowych,

·        słownictwo do nazwania grup roślin i zwierząt,

·        albumy, czasopisma przyrodnicze, ilustracje roślin i zwierząt łąkowych, teksty zagadek,

·        karty pracy w dwóch wersjach ze zróżnicowanym poziomem pracy,

·        liczmany, matematyczna karta pracy,

·        różnorodne materiały potrzebne do wykonania plastycznego obrazu łąki (ścinki tkanin, papier kolorowy, bibuła, kredki świecowe),

·        tekst opowiadania pt. „Na łące”,

·        plansza ewaluacyjna- „ Barometr nastroju”, kolorowe karteczki dla każdego dziecka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

I. WYTWORZENIE SYTUACJI INSPIRUJĄCEJ OKREŚLONY

    RODZAJ AKTYWNOŚCI UCZNIÓW

1.     Wysłuchanie utworu muzycznego „Lot trzmiela” (dzieci zamykają oczy        i próbują wyobrazić sobie to, co sugeruje im muzyka).

II. OKREŚLENIE PRZEDMIOTU AKTYWNOŚCI UCZNIÓW

1.     Wypowiedzi na temat wysłuchanego utworu (uczniowie  wyobrazili sobie łąkę i fruwające owady).

2.     Uświadomienie dzieciom celu dzisiejszych zajęć - Jakie rośliny i zwierzęta są mieszkańcami łąki?

III. WIELOKIERUNKOWA DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA

1.     Projekcja filmu pt. „Na łące”, oglądanie ilustracji przedstawiającej łąkę. Porównanie spostrzeżeń z tym, co widziały na wycieczce, a czego nie udało się im zauważyć.

2.     Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu pt. „Motyle znad łąki” (załącznik nr 1)  – analiza wiersza.

3.     Wybieranie przez dzieci spośród ilustracji przedstawiających rośliny               i zwierzęta tych, które występują na łące.

4.     Przyporządkowanie nazwie: ssaki, ptaki, owady, rośliny odpowiednich ilustracji.

5.     Uświadomienie sobie przez dzieci cech charakterystycznych owadów, ptaków i ssaków.

6.     Zbieranie dodatkowych informacji o wybranych zwierzętach i roślinach. Tworzenie mapy mentalnej z ilustracji i napisanych informacji – praca         w grupach.

7.     Prezentacja zadań przez poszczególne grupy (po zawieszeniu mapy na tablicy, grupowy omawia ją, po wcześniejszym odczytaniu zagadki               o wybranej roślinie, zwierzęciu; inni członkowie grupy w razie potrzeby uzupełniają wypowiedź grupowego) – załącznik nr 2.

8.     Wykorzystanie zgromadzonych informacji przy uzupełnianiu tekstu               z lukami ( praca zróżnicowana):

·        I poziom – uzupełnia luki w zdaniach, samodzielnie wpisując brakujące wyrazy,

·        II poziom – uzupełnia luki w zdaniach, wykorzystując wyrazy pomocnicze, umieszczone pod tekstem – karta pracy (załącznik nr 3).

9.     Przerwa rekreacyjna.

10. Zabawa dydaktyczna – dzieci wcielają się w motyle. „Fruwając” po łące siadają na kwiatkach według określonych warunków (np. na 2 kwiatkach po równo, na 3, na 6). Układanie działań matematycznych do zaistniałych sytuacji.

11. Ćwiczenia z wykorzystaniem matematycznej karty pracy (symulacja na konkretach, zapisanie pod odpowiednim rysunkiem formuły matematycznej) – karta pracy (załącznik  nr 4).

12. Tworzenie plastycznego obrazu łąki (uczniowie techniką collage wykonują różne elementy łąki i przypinają je na kartonie).

13. Omówienie wykonanej pracy.

14. Odczytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Na łące”, oraz apelu Sobieradzika do dzieci (załącznik nr 5 i 6).

IV. PODSUMOWANIE, EWALUACJA ZAJĘĆ

Podjęcie decyzji przez dziecko, która część zajęć była najciekawsza - (umieszczenie w odpowiedniej rubryce tabeli „barometru nastroju” kolorowego kartonika). Ocena własnej aktywności na zajęciach. Wyłonienie najciekawszej części zajęć, wyciągnięcie wniosków na przyszłość – załącznik nr 7.

V. OCENIANIE EFEKTÓW PRACY UCZNIÓW

Wyróżnienie aktywnych uczniów, pochwała słowna.

 

 

 

 

 

VI. KOMENTARZ METODYCZNY

 

 

Po opracowaniu bloku tematycznego „W przyjaźni z przyrodą”, uczniowie powinni zdobyć szereg umiejętności i wiadomości.                                     Przede wszystkim chodzi tu o zrozumienie takich pojęć jak: przyroda , łąka i jej mieszkańcy. Dostrzeganie charakterystycznych cech owadów, ptaków i ssaków. Kształtowanie prawidłowej postawy wobec przyrody. Przedstawiania w sposób słowny, plastyczny i ruchowy swoich spostrzeżeń i odczuć. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą symulacji oraz mnożenia i dzielenia w zakresie 25.                                                                                                    Cele te osiągnięte zostaną poprzez metody i formy pracy z wykorzystaniem ciekawych i urozmaiconych środków dydaktycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1.

 

Karolina Kusek

„Motyle znad łąki”

Ach, co to,

ach, co to za balet?

Ach kto to

tak tańczy wspaniale?

To tańczą

motyle znad łąki,

a każdy

ma skrzydła z koronki.

 

Wirują nad nami

z bosymi nóżkami,

a łąka się śmieje

wszystkimi kwiatami!

Wirują nad nami

jak chmura tęczowa

i słońce

za chmurę motyli się chowa!

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 

Zagadki:

 

1.     W kropki mam spódnicę,

chętnie zjadam mszyce.

2.     Mam długie uszy

i zwinnie skaczę,

zmykam przez pole,

gdy psa zobaczę.

3.     Powrócił do nas z dalekiej strony.

Ma długie nogi i dziób czerwony.

4.     Są żółte jak kaczuszki.

Myślicie, że mają nóżki?

Nie! One wczesną wiosną,

na mokrej łące rosną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 3

 

 

Karta pracy – poziom I.

 

 

Łąka to miejsce, w którym można zaobserwować życie roślin               i zwierząt. Rosną na niej ................................, ................................... , .......................................  i  .............................................  .

Jest również domem dla wielu zwierząt. Żyją tu ........................, ................................. , ............................................. .

Można również zobaczyć ptaki takie jak: ........................................., ...................................... lub ......................................... .

Nad kolorowymi kwiatami fruwają ......................................... , ....................................... i .................................................... .

 

 

 

Karta pracy – poziom II.

 

 

Łąka to miejsce, w którym można zaobserwować życie roślin               i zwierząt. Rosną na niej kaczeńce, ....................................... , koniczyna  i  .............................................  .

Jest również domem dla wielu zwierząt. Żyją tu krety, ................................. , myszy.

Można również zobaczyć ptaki takie jak: bociany, ...................................... lub kuropatwy.

Nad kolorowymi kwiatami fruwają biedronki, ....................................... i .................................................... .

 

  

Wyrazy pomocnicze:

 

stokrotki, maki, zające, czajki, motyle, pszczoły.

 

 

 

Załącznik nr 4

 

 

Uzupełnij zapis pod rysunkami:

 

















 

 

3 + 3 = .....

 

2 * ..... = .....

 

 

 

 































 

 

 

..... + ..... + ..... = 12

 

...... * 4 = 12

 

 
















...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin