Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy pierwszej.
BLOK TEMATYCZNY: Urządzamy wędrówkę po Polsce.
TEMAT DNIA: Zwiedzamy Kraków.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
· wskazuje na mapie Polski: Kraków, Wisłę;
· wie, że Kraków to dawna stolica Polski i leży nad Wisłą;
· zna ważne zabytki Krakowa i legendę związaną z miastem;
· zna strój krakowski i układa zdania opisujące jego wygląd;
· rozpoznaje hejnał z wieży mariackiej;
· czyta głośno z naturalną intonacją krótkie rymowane teksty;
· samodzielnie układa zdania z rozsypani;
· wie, że nazwy miast, rzek i zabytków piszemy wielką literą;
· zna krok krakowiaka i tańczy w parze prosty układ taneczny;
· oblicza wyniki mnożenia w zakresie 20 – rozwiązuje proste zadania tekstowe.
METODY:
· pogadanka;
· prezentacja multimedialna;
· ćwiczeń praktycznych: pisanie, czytanie, liczenie, taniec;
FORMY:
· zbiorowa;
· indywidualna;
· grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· mapa Polski;
· napisy: Kraków, Wisła;
· kartki z ilustracjami do podziału na grupy;
· rebusy;
· prezentacja multimedialna – Kraków i jego zabytki;
· ilustracje zabytków;
· kartoniki z sylabami;
· zdjęcie stroju krakowskiego;
· zeszyt ucznia;
· nagranie hejnału z wieży mariackiej;
· karta pracy – rozsypanka wyrazowa;
· karta pracy – matematyczna;
· nagranie „Piosenki powitalnej” i hejnału;
· magnetofon z CD;
· kartki z nazwami związanymi z Krakowem – podsumowanie zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Muzyczne powitanie „Piosenka powitalna”.
Wszyscy są! - klaśnięcie w swoje ręce, klaśnięcie prawą dłonią w prawą dłoń partnera
Witam Was! - klaśnięcie w swoje ręce, klaśnięcie lewą dłonią w lewą dłoń partnera
Zaczynamy już czas. - powtórzenie
Jestem ja, - pokazujemy oburącz na siebie
Jesteś ty. – pokazujemy oburącz na partnera
Raz, dwa, - dwa klaśnięcia oburącz w dłonie partnera
Trzy. – klaśnięcie w dłonie następnego partnera stojącego po prawej stronie, koło zewnętrzne przesuwa się o jedną osobę w prawo.
Nagranie, magnetofon
2. Rozwiązywanie rebusów w grupach.
· N-l przypina dzieciom kartki z ilustracjami: smok, trąbka, czapka krakowska, lajkonik, strój krakowski;
· Dzieci dobierają się w grupy;
· Rozwiązywanie rebusów i odczytanie hasła: Kraków.
Kartki z ilustracjami, rebusy
3. Odszukanie i wskazanie na mapie Krakowa przez n-l lub chętne dziecko. Umieszczenie napisu – Kraków.
Odszukanie rzeki Wisły, umieszczenie napisu.
Mapa Polski, napisy
4. Rozmowa na temat Krakowa i jego zabytków.
· Oglądanie prezentacji multimedialnej.
· Rozmowa na temat prezentacji.
Ø Jakie zabytki znajdują się w Krakowie?
Ø Nad jaka rzeką leży Kraków?
Ø Kto dawniej mieszkał w Krakowie?
Ø Czym był Kraków dla Polski?
Ø Jakie powstały legendy o Krakowie?
Ø Gdzie mieszkali królowie?
Prezentacja multimedialna, komputer z rzutnikiem
5. Wysłuchanie hejnału z wieży mariackiej.
· Zagadka: Co słyszycie?
· Rozmowa na jego temat:
Ø Skąd znacie ten sygnał?
Ø Jak nazywa się ten sygnał?
Ø Na czym grana jest ta melodia?
Ø Jak nazywa się człowiek, który gra hejnał?
Ø O której godzinie grany jest hejnał i skąd?
Ø Dlaczego hejnał nagle się urywa?
6. Rozpoznawanie zabytków na zdjęciach – układanie nazw zabytków z rozsypanek sylabowych – praca w grupach.
Ilustracje zabytków, kartoniki z sylabami
7. Układanie i pisanie zdań na temat Krakowa z rozsypanek wyrazowych.
Karta pracy – rozsypanka wyrazowa
8. Zbiorowe opisywanie stroju krakowskiego.
Strój krakowski męski – składa się z białej sukmany z czerwoną podszewką. Pod nią nosi się granatowy kaftan przepasany pasem nabijanym mosiężnymi ćwiekami. Spodnie są białe w czerwone, cienkie paski. Do nich zakłada się wysokie, sztywne buty koloru czarnego. Na głowie mężczyzny noszą czapkę rogatywkę z pawim oczkiem.
Strój krakowski żeński – składa się z kwiecistej spódnicy i białego haftowanego fartuszka. Górną częścią stroju jest biała koszula zakończona ozdobna krezą. Na nią zakłada się czarny gorset ozdobiony kwiecistym haftem i naszytymi koralikami. Na głowie krakowianki noszą wieńce, a na szyi kilka sznurków korali.
Zdjęcie stroju krakowskiego, zeszyt ucznia
9. Nauka podstawowych kroków i figur krakowiaka (cwał boczny, krzesany).
· Klaskanie w rytm.
· Próba zapisu rytmu za pomocą wartości rytmicznych.
· Dzieci naśladują kroki tańca słuchając melodii.
Cwał boczny – chłopiec i dziewczynka stojąc naprzeciwko siebie bokiem do kierunku tańca. Chłopiec obejmuje dziewczynkę prawą ręką od strony pleców, dziewczynka kładzie lewą rękę na prawym ramieniu chłopca, a prawa rękę opiera na biodrze. Chłopiec unosi lewą rękę skośnie do góry w kierunku tańca.
Cwał polega na ciągłym odsuwaniu w bok jednej nogi i dosuwaniem do niej drugiej (noga goni nogę).
Krzesany – chłopiec i dziewczynka stoją obok siebie, dotykają się prawymi ramionami. Twarze zwrócone są w przeciwnym kierunku. Obejmują się prawymi rekami w talii do przodu partnera. Lewe ręce uniesione są po skosie w górę, dłoń otwarta. Tuż przed „raz” w pierwszym takcie (na ostatnią ósemkę poprzedniego taktu) dzieci unoszą w tył zgiętą w kolanie lewą nogą. Na raz przesuwają ją energicznie w przód, pocierając ją o podłogę (krzesany). W tym samym czasie uginają nogę, na której stoją, Na „dwa” – cofają się energicznie lewą nogę w tył „krzesząc” nią. W tym czasie prawa noga prostuje się. W drugim takcie następuje przytup w miejscu: lewa, prawa, lewa w rytmie dwóch ósemek i ćwierćnuty. W trzecim takcie dzieci wykonują krzesany prawą nogą. W takcie czwartym następuje przytup analogiczny do przytupu w takcie drugim (prawa, lewa, prawa).
Nagranie krakowiaka, magnetofon
10. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Karty pracy – matematyczne
Kraków
Wisła
Wa wel
Su kien ni ce
Bar ba kan
Ko ściół Ma ria cki
Bra ma Flo riań ska
Uporządkuj wyrazy w zdaniach i napisz je starannie.
miastem.
pięknym
zabytkowym
...
Aga7675