PODRĘCZNIK
DO INWENTARZA PAC-1 H.C. GUNZBURGA
DO OCENY POSTĘPU W ROZWOJU SPOŁECZNYM
OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM
TADEUSZ WITKOWSKI
Oprać, według H.C. Gunzburg. The PAC MANUAL.
Birmingham 1974. 3rd Ed., rozdz. III. The PAC-1
Lublin 1996
UWAGI ADAPTUJĄCEGO
PAC-1 jest narzędziem użytecznym w dokonywaniu oceny postępu w zakresie umiejętności społecznych (kompetencji społecznej) dzieci, młodzieży i dorosłych, zwłaszcza z umiarkowanym i znacznym upośledzeniem umysłowym, a równocześnie programem społecznej rehabilitacji. Poza wersją angielską posiada on wersję amerykańską, francuską, niemiecką, flamandzką, szwedzką oraz prezentowaną tu polską. W naszym kraju metody PAC (PPAC, PAC-1, PAC-2 i skala PAS) zostały opublikowane, za zgodą autora wersji oryginalnej i autora opracowania polskiego, przez Centralny Ośrodek Metodyczny MEN (Nowowiejska 4, Warszawa).
Podręcznik PAC-1 dotyczy tylko części zagadnień, które Gunzburg porusza w PAC MANUAL. Są to zagadnienia, których znajomość jest nieodzowna do tego, by można było prawidłowo stosować Inwentarz PAC-1. Nie jest to tylko tłumaczenie części PAC MANUAL. Szereg zadań wymagało wprowadzenia modyfikacji, np. w dziale II. KOMUNIKOWANIE SIĘ część 2) Liczby i wielkości opracowano kilka zadań dotyczących rozpoznawania i liczenia monet. Także w innych działach PAC-1 trzeba było wprowadzać niekiedy zmiany, przynajmniej w poszczególnych zadaniach. Są one oznaczone skrótem „adapt." Wprowadzono ponadto numerację czterech podstawowych działów i ich części. Działy oznaczono cyframi rzymskimi, a ich części - cyframi arabskimi z nawiasem. W ten sposób łatwiej jest odszukać dane zadanie w Inwentarzu lub w Diagramie.
WPROWADZENIE
Różne umiejętności społeczne wymienione w Inwentarzu PAC-1 były dobierane i uzgadniane z dobrze znanymi narzędziami oceny, jak Skala Terman-Merrill, Skala dojrzałości społecznej Doiła (Vineland), Skala metryczna (rozwoju psychoruchowego) Oziereckiego i wieloma innymi. Dzięki praktykowanemu przez konstruktorów narzędzi zwyczajowi wykorzystywania w tworzonych przez siebie narzędziach zapożyczanych zadań powstają nowe skale, użyteczne w realizacji nowych celów.
Dobór każdego zadania w celu włączenia go do PAC-1 wymagał najpierw stwierdzenia jego związku z rozwojem społecznym, a następnie jego szczegółowej wagi i miejsca w skali, do której miało być wprowadzone. Należało stworzyć taką listę zadań w zakresie kompetencji społecznej, która byłaby w miarę kompletna i równocześnie posiadała określone wagi (stopnie trudności), pozwalające uzyskać zróżnicowane wyniki końcowe.
Możliwość ułożenia zadań według wzrastającego stopnia trudności przyczynia się do większej użyteczności niniejszego narzędzia, obejmującego umiejętności społeczne, i dlatego uwzględniono to przy doborze zadań.
Wiele zadań o znaczeniu społecznym pominięto w Inwentarzu PAC-1, dlatego że nie dało się ich wkomponować z uwzględnieniem odpowiedniego ich stosunku do innych zadań. Dlatego PAC-1 jest z pewnością narzędziem mniej treściowo pełnym, wyczerpującym niż moglibyśmy sobie tego życzyć. Jednak zadania PAC-1 prezentują przynajmniej wymagane minimum umiejętności społecznych, które należy uwzględnić w społecznej rehabilitacji. Załączona tabela podaje korelacje PAC-1 z innymi narzędziami.
Tab. l. Korelacje dla poszczególnych działów PAC-1 i całego PAC-1 oraz Skali inteligencji Stanford-Binct w badaniach Elliott i Mackay N = 57 (A) oraz w badaniach Marshall N = 165 (B)
I II III IV I-IV S.- B.
I
II
r
V
I-
IV
S.-
-B.
A
B
I 1,00
1,00
0,56
0,71
0,64
0,54
0,55
0,79
0,76
0,82
0,42
0,51
0,83
0,65
0.66
0,90
0,91
0,61
0.65
III
0,72
0,85
0.89
0,41
0,44
0,86
0,37
I-IV
0.56
0,57
S.-B.
KRYTERIA
I. OBSŁUGIWANIE SIEBIE (Self-Help)
l) Zachowanie się przy stole
1. Używa łyżki przy jedzeniu bez pomocy innych A
Zaliczamy, gdy badany je łyżka przygotowany odpowiednio pokarm i bardzo rzadko potrzebuje pomocy.
2. Pije trzymając szklankę w jednej ręce, nie rozlewa. A
Zaliczamy, jeżeli dziecko potrafi trzymać filiżankę lub szklankę (odpowiednia dla niego) w jednej ręce i pić nic rozlewając.
18. Używa bez trudności widelca (pokarm może być pokrojony i przygotowany). B
Zadanie to zaliczamy także wtedy, gdy pokarm jest pokrojony i przygotowany, ale dziecko umie właściwie posługiwać się widelcem (choćby przystosowanym dla siebie).
19. Samo, bez pomocy, potrafi pić. ...
AGARR