Konspekt nr …
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Zajęcie pierwsze
Temat: Zapoznanie dzieci z litera L, l wielką i małą, drukowaną i pisana na podstawie wyrazów las, Lola
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery L, l
- określenie głoski l jako spółgłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego
- kształcenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter
- zachęcanie do obserwowanie zmian zachodzących jesienią w przyrodzie
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje i nazywa zjawiska zachodzące późną jesienią w lesie
- rozpoznaje graficzny obraz litery L, l i identyfikuje go z głoską l
- intuicyjne rozpoznaje głoskę l jako spółgłoskę
- czyta sylaby la, lo, ol, al
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- układa schemat i model wyrazów: las, Lola
Formy: z całym zespołem
Metody:
rozmowa, opowiadanie, zadania stawiane, pokaz,
Pomoce: tacki z kaszą, karty z wzorem litery T, t, karty ćwiczeń, obrazek z literą T, t, litery T i t drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, karty ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja opowiadania wg pomysłu nauczyciela
Z pamiętnika Loli
W sobotę ja, Lolek i rodzice pojechaliśmy do wujka Leszka, który jest leśniczym. Bardzo lubię go odwiedzać. Mieszka niezbyt daleko od nas, a jest tam zupełnie inaczej niż w naszym mieście. Las i cisza. Liści na drzewie już niestety nie ma, ale na szczęście igły zostały. Muszą być i to przynajmniej do Bożego Narodzenia, no do jakby wyglądały choinki bez igieł? Wujek opowiadał nam o ptakach i zwierzętach żyjących w lesie. Nawet pożyczył nam lornetek i je pooglądaliśmy. Ptaków jest teraz o wiele mniej niż latem, bo odleciały na zimę do ciepłych krajów. Zazdroszczę ptakom, że umieją latać. Też bym chciała odlecieć do ciepłego kraju na zimę. Dużo zwierząt leśnych przygotowuje się do zimy robiąc zapasy. Przez lornetkę obserwowałam wiewiórkę, która znosiła do swojego domku orzeszki. To musi być dopiero ciężka praca…
2. Rozmowa n/t tekstu oraz zmian zachodzących w lesie późną jesienią:
- jak miała na imię dziewczynka, która pisała pamiętnik?
- dokąd wybrała się Lola w sobotę?
- z kim Lola pojechała do swojego wujka?
- kim jest wujek Leszek?
- jak wyglądają drzewa w lesie o tej porze?
- przez co dzieci obserwowały zwierzęta i ptaki?
- dlaczego w lesie jest mało ptaków o tej porze roku?
- jakie ptaki możemy jesienią spotkać w lesie?
- jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
- które zwierzęta robią zapasy?
- które zwierzęta przygotowują się do snu zimowego?
3. Analiza i synteza słuchowa wyrazu las
- podział wyrazu na głoski – wymawianie poszczególnych głosek
- wyodrębnienie pierwszej głoski – prawidłowe jej wymawianie
- tworzenie wyrazu po wysłuchaniu kolejnych głosek – wymówienie całego wyrazu
- podział wyrazu na sylaby
4. Ułożenie schematu wyrazu las
5. Ułożenie modelu wyrazu las (podział na samogłoski i spółgłoski)
6. Wskazywanie przez dzieci przykładów wyrazów, w których głoska l jest na
- początku np. lalka, lody, lis, lizak, Lucyna, liść, lampa, lustro, lokomotywa
- na końcu np. bal, krokodyl, motyl, palma
- w środku np. telefon, pralka, kapelusz
7. Pokaz litery l drukowanej i pisanej; opisywanie przez dzieci kształtu litery
8. Umieszczenie pod modelem wyrazu las liter: l, a
9. Zabawa ruchowa Liście i wiatr
10. Analiza i synteza słuchowa wyrazu Lola
11. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Lola z białych, niebieskich i czerwonych cegiełek
12. Umieszczenie poznanych liter pod modelem wyrazu Lola
13. Zwrócenie uwagi na pisownie imion
14. Czytanie połączeń litery l z samogłoskami; lo, la, ol, al, wymyślanie wyrazów z tymi sylabami np. lo-dy, lo-dówka, lo-ki, lo-dowisko, la-la, la-tawiec, la-kier, la-wina, la-tarka, al-bum,
14. Prezentacja prawidłowego zapisu małej i wielkiej litery l, L
15. Pisanie litery l, L na wzorze
16. Układanie litery l, L ze sznurka, najpierw na wzorze, a potem na dywanie
17. Pisanie litery l, L na tackach z kaszą
18. Pisanie litery l, L na kartkach z bloku, niebieską kredką najpierw świecową potem ołówkową
19. Wykonanie zadań na karcie ćwiczeń (zał.)
Zajęcie drugie
Temat: Praca plastyczna Mrówki i liść
- estetyczne wykonanie prac plastycznych
- formułowanie ustnych wypowiedzi na podany temat
- kształtowanie nawyku sprzątania po zakończonej pracy
- estetycznie wykonuje prace plastyczne
- wypowiada się na określony temat
- doprowadza prace do końca i sprząta swoje stanowisko
Formy: z całym zespołem,
- pokaz, objaśnienie,
Pomoce: klej, nożyczki, białe kartki papieru, karta z wycinanki cz.2, wiersz pt.: Mrówki, woreczki z grochem
Przebieg:
1. Recytowanie przez nauczyciela wiersza pt. Mrówki
Szły mrówki przez pola do swego przedszkola:
Jedna mrówka, druga mrówka,
a za nimi boża krówka.
To bajeczka taka raz dwa, raz dwa, raz
Szły mrówki przez krzaczki,
Zmęczone biedaczki, odpoczynku trzeba nóżką:
- weź nas na grzbiet boża krówko, na swe kropki weź nas!
Wszystkie zmieszczą się.
2. Wypowiedzi dzieci n/t wiersza
3. Zabawa ruchowa Mrówki
Wszystkie dzieci - mrówki chodzą po sali w przysiadzie podpartym, jednym rzędzie z woreczkami na głowie. Za rzędem podąża nauczyciel – biedronka. Które dziecko zgubi woreczek, oddaje biedronce i odpada z zabawy.
4. Omówienie etapów pracy, pokaz gotowej pracy wykonanej przez nauczyciela
Dzieci wycinają elementy, składają kartoniki z mrówkami wzdłuż przerywanej linii. Linie ciągłą przecinają nożyczkami. Małe listki umieszczają w nacięciach. Duże liście przyklejają na kartkę i umieszczają na nich pracowite mrówki.
5. Wykonanie prac przez dzieci
6. Organizacja wystawy prac dzieci i wspólna ocena wykonanych prac
7. Porządkowanie miejsc pracy
Uwagi o realizacji:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
grudzien33