KOSMETOLOGIA-egzamin.doc

(116 KB) Pobierz
KOSMETOLOGIA PYTANIA:

KOSMETOLOGIA PYTANIA:

 

1.      Wyjaśnij pojęcie masażu.

Terapia manualna, szereg usystematyzowanych ruchów w zależności od celu masażu. Masażysta dobiera odpowiednią technikę, czas trwania intensywności ruchów, elementy wspomagające, muzyka, światło, zapach.

2.      Scharakteryzuj rodzaje masażu

Masaż klasyczny - jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Masaż ten opiera się na pięciu grupach technik: głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu, oklepywaniu, wibracji
Masaż ten również może być wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze.

Masaż kosmetyczny - Celem jest przede wszystkim profilaktyka czyli utrzymanie skóry mięśni w jędrnym i elastycznym stanie oraz zapobieganie powstawaniu zmarszczek. Podczas masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka co powoduje szybszą odbudowe komórek uszkodzonych, skóra staje się lepiej dotleniona, otwierają się pory co umożliwia szybsze, lepsze i głębsze wprowadzanie preparatów leczniczych i odżywczych. Udrażnia kanały potowe i łojowe skory. Zostaje pobudzony układ krwionośny i limfatyczny. Masaż rozluźnia, rozgrzewa i odpręża skórę. Profilaktycznie jest wskazany do wykonywania w czasie kuracji odchudzających co zapobiega powstawaniu zwiotczeń a także w celach korekcyjnych przy np.: otyłości twarzy, podwójnym podbródku, itp.

Masaż leczniczy - jest to masaż oparty na technikach masażu klasycznego, jednak masaż leczniczy odnosi się bardziej do formy zabiegu. Mianowicie forma lecznicza to forma mająca na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń - leczeniu ich np. rozluźnianiu przykurczów mięśniowych powstałych na skutek nieodpowiednich pozycji itp. Można powiedzieć, że masaż leczniczy to każda forma masażu mająca na celu leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne.

3.      Omów wpływ masażu na ustrój

układ krążenia,

zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy, przyspieszenie pracy serca i zwiekszenie siły skurczu mięśnia, otwarcie dodatkowych naczyń włosowatych, zwiększenie napięcia ścian naczyń krwionośnych, szybsze wchłanianie się obrzęków i wysięków, silniejsze przekrwienie okolicy masowanej, lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek działanie przeciwzakrzepowe,

układ nerwowy,

pomaga, aby cały ustrój zmierzał do normalizacji swoich czynności, poprawia czucie powierzchniowe i głębokie, usprawnia przewodzenie bodźców nerwowych, delikatny masaż działa relaksacyjnie i uspakajająco, mocny masaż działa pobudzająco,

układ mięśniowy,

powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie mięśni, przygotowuje do wysiłku, przeciwdziała kontuzjom, przyspiesza przemianę materii (szybsze odprowadzenie produktów ubocznych przemiany materii, zwiększa elastyczność mięśni, przyspiesza regenerację powysiłkową, podwyższa lub obniża napięcie mięśniowe,

 

 

na skórę

działa kosmetycznie na masowane części ciała, ujędrnia i uelastycznia skórę, powoduje mechaniczne usuwanie zrogowaciałego naskórka, podwyższa temperaturę skóry, rozszerza naczynia krwionośne, uelastycznia je i rozluźnia,

 

4.      Wymień zasady wykonywania masażu

- przeprowadzić wywiad i założyć kartę

- wykonanie zabiegu z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań

- zachować kierunek masażu zgodny z kierunkiem przepływu krwi żylnej

- czas trwania zabiegu w zależności od wielkości masowanej powierzchni, rodzaju schorzenia, stanu zdrowia pacjenta.

- po zabiegu relaks ok. 15 min.

- liczba zabiegów ograniczona  - 30 seansów

- poszczególne chwyty masażu wykonywać minimum 2 razy

- nie wolno przerywać wykonywania ruchów, przerwany należy wykonać ponownie

- całkowicie przerwany masaż musi być wykonany ponownie

5.      Podaj i omów poszczególne ruchy masażu

Głaskanie – pierwszy ruch masażu. Wykonuje się go opuszkami palców lub całą dłonią, w zależności od masowanego odcinka. Ręce przesuwamy lekkimi ruchami po masowanej  powierzchni raz jedną ręką raz drugą, lub jednocześnie. Kierunek głaskania przebiega wzdłuż linii mięśni, wokół łopatki, stawów i gruczołów piersiowych ruchami okrężnymi. Głaskaniem rozpoczyna się i kończy masaż.

Głaskanie usuwa złuszczony naskórek, wydzieliny gruczołów łojowych i potowych, ułatwia przepływ krwi i limfy, znikają obrzęki, krwiaki ulegają wchłonięciu, zastoje ustępują, oczyszcza powierzchniowe i głęboko położone naczynia krwionośne i limfatyczne.

Rozcieranie – drugi ruch masażu, wykonuje się go koliście lub półkoliście, wzdłuż kierunku przebiegu mięśni.

Dzielimy na: rozcieranie poprzeczne, okrężne, spiralne, powierzchniowe, głębokie.

Głaskanie rozdrabnia i przemieszcza produkty przemiany materii, poza wysięk zapalny. Wykonuje się je przy naroślach, bliznach, zrostach, wytwarza się ciepło co towarzyszy przekrwieniu tkanek.

Ugniatanie – ruch wnikliwszy niż głaskanie, trzeba pamiętać  że każdy mięsień traktujemy osobno. Ugniatamy od przyczepu dalszego w kierunku bliższego.

Ugniatanie pełni dwie funkcje

- przepycha krew i chłonkę do naczyń centralnych

- wypełnia naczynia świeżą krwią i limfa przez zasysanie

Ugniatanie przesuwa produkty przemiany materii, usuwa substancje zużyte, lepsze odżywienie tkanek, zwiększa napięcie i zdolność kurczenia się mięśnia, wpływa na wzrost siły i wytrzymałości mięśnia.

Oklepywanie wykonuje się szybko, krótkie uderzenia z bliskiej odległości. Ze względu na siłę dzieli się go na :

- oklepywanie lekkie(opuszkami palców), średniej mocy (miotełka, szczypanie), silne (masaż sportowy)

Wibracja – najtrudniejszy i męczący,  ruch dla osoby wykonującej masaż. Delikatne rytmiczne ruchy, wprawiające tkanki w ruch drżący.

Wymaga ona dużej precyzji i zaangażowania ze strony masażysty. Powoduje wzrost napięcia i zwiększenie sprawności mięśni, przyrost tkanki mięśniowej, uelastycznienie jej.

Bardzo korzystne działanie w masażu twarzy, przy skórze mało ukrwionej, mało elastycznej, starzejącej się.

 

6.      Podaj wskazania i przeciwwskazania do masażu ogólnego leczniczego

Wskazania

Zaburzenia krążenia, otyłość, długi okres leżenia w łóżku, nerwice psychogenne, profilaktycznie

Przeciwwskazania

Stany gorączkowe, stany zapalne, choroby zakaźne, krwotoki, łamliwość kości, wczesne stany pozłamaniowe, zapalenie żył, stany ropne, tętniaki, ciąża, nadczynność tarczycy

 

7.      Omów masaż kosmetyczny

Masaż klasyczny – kosmetyczny ma na celu pobudzić funkcje skóry i mięśni w celu poprawy jej walorów estetycznych i funkcjonalnych. Mówiąc prościej, masaż kosmetyczny ma odmłodzić i uczynić Twoje ciało piękniejszym. Masaż kosmetyczny twarzy i szyi, oraz masaż kosmetyczny - antycellulitowy jest najchętniej wybieranym rodzajem masażu przez kobiety.

Masaż kosmetyczny jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn aktywnie żyjących, uprawiających sport i dbających o koloryt swojego ciała. Jest on idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących i chcących czuć się zawsze i wszędzie młodo i zdrowo.

Po zabiegach masażu kosmetycznym całego ciała widoczna jest poprawa estetyczna mięśni i skóry. Widoczna jest również korzystna redukcja tkanki tłuszczowej, pseudocellulitowej i samego cellulitu. Następuje odbudowanie naskórka, przez co sama skóra staje się świeższa i zdrowsza.

Masaż kosmetyczny twarzy oprócz widocznej gładkości skóry i wygładzeniu zmarszczek dodatkowo ma działanie relaksacyjne i odmładzające

8.      Wymień znane Ci techniki masażu

Głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja

9.      Wyjaśnij na czym polega wywiad kosmetyczny

Na wygląd skóry składają się: koloryt ( karnacja) , rzeźba, elastyczność i napięcie a także jej nawilżenie i natłuszczenie. Cechy te można określić różnymi metodami. Jeżeli nie dysponujemy przyrządami diagnostycznymi do określenia parametrów skóry najważniejszymi dla nas metodami będą: 

- oglądanie skóry pod lampą bezcieniową z lupą

- wyczuwanie skóry przez dotyk i wywiad z klientką

- wywiad jest bardzo ważny gdyż w ten sposób dowiemy się o problemach  ze skórą  oraz dotychczasowej pielęgnacji

10.  Omów sposoby diagnozowania skóry

Na wygląd skóry składają się: koloryt ( karnacja) , rzeźba, elastyczność i napięcie a także jej nawilżenie i natłuszczenie. Cechy te można określić różnymi metodami. Jeżeli nie dysponujemy przyrządami diagnostycznymi do określenia parametrów skóry najważniejszymi dla nas metodami będą: 

- oglądanie skóry pod lampą bezcieniową z lupą

- wyczuwanie skóry przez dotyk i wywiad z klientką

- wywiad jest bardzo ważny gdyż w ten sposób dowiemy się o problemach  ze skórą  oraz dotychczasowej pielęgnacji

11.  Podaj jakie informacje powinna zawierać karta pacjenta

KARTA PACJENTA

1.      Imię , nazwisko,  data urodzenia, adres, telefon kontaktowy

2.      Rodzaj skóry, dokładny opis wyglądu skóry z uwzględnieniem napięcia skóry na twarzy i tkanki mięśniowej całego ciała, koloryt.

3.      Defekty skóry ( blizny, przebarwienia, plamy pigmentacyjne, naczyniaki, znamiona barwnikowe)

4.      Dotychczasowa pielęgnacja w domu i gabinecie, stan zdrowia 9 cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory) Sposób odżywiania, przebyte choroby ( nowotwory, operacje) tryb życia ( alkohol, papierosy, warunki pracy, ilość snu, sposób wypoczywania – jak , czy na powietrzu )

5.      Rodzaj zabiegu i jakie preparaty stosowałyśmy

6.      Zalecenia do domu.

7.      Uwagi

 

12.  Podaj i omów aparaty stosowanie w badaniu skóry i jej przydatków

MAKSAMETR - do pomiaru barwnika skóry

metoda DOAPPLERA – badanie przepływu krwi w żyłach

TURGOR – bada napięcie

EWAPOLIMER – urządzenie do pomiaru transpidermalnej utraty wody

KORNEOMETR – do pomiaru wilgotności

KUTOMETR – do pomiaru elastyczności

SEBUMETR – badanie zawartości tłuszczów

PEHAMETR – do pomiaru odczynu pH naskórka

PROFILOMETRIA – negatyw odcisku skóry szorstkiej  badamy igłą mechaniczną, która rejestruje wykres.

13.  Podaj  sposoby diagnozowania skóry bez aparatów

- Diaskopia - przezroczystą szpatułkę przyciskamy do skóry, wyciskamy krew i wówczas widzimy naturalne ( prawdziwe)  zabarwienie skóry – ukrwienie skóry

- Dermografizm - czyli „ pisania po skórze”. Przeciągnąć po skórze szpatułka, równomiernie ją przyciskając ( na dekolcie) . Najpierw pojawia się biała powierzchnia a po kilku sekundach następuje zaczerwienienie ( rozszerzają się naczynia krwionośne) – wrażliwość skóry

- elastyczność skóry - Chwytamy fałdę skóry i puszczamy, czas powrotu do poprzedniego stanu jest miarą jej elastyczności

- szorstkość skóry – metoda wzrokowa lub odcisk silikonowy

- grubość skóry - – metoda wałeczkowa - chwytamy kawałek skóry na skroniach , przesuwamy ją w jedną i drugą stronę, lub ultradźwięki

- zawartość tłuszczów – wzrokowo, papier pergaminowy

14.  Omów wpływ ultrafioletu na skórę

Lampa Wooda – jej działanie polega na wykorzystaniu promieni UV do celów diagnostycznych: Promieniowanie o odpowiedniej określonej długości fali ma działanie fluorescencyjne. Daje rożno barwne odbicie.                                                                                                                                                           Skóra normalna – niebiesko fioletowy                                                                                                                     Sucha i odwodniona – słaba fluorescencja,                                                                                                                                                  Skóra z odpowiednią ilością wody to intensywna fluorescencja  ciemnoniebieska                                                            Cera tłusta – prawie czarny                                                                                                                                                   Nadmierne rogowacenie – prawie biały                                                                                                                                      Lampa rozgrzewa sie ok. 3 minut, odległość pacjenta ok. 20 cm.

15.  Wymień funkcje ochronne skóry

Ochrona mechaniczna, Ochrona cieplna, Ochrona przeciwsłoneczna, Ochrona chemiczna, Ochrona przed infekcjami, Funkcje wydalnicze, Skóra jako narząd zmysłu

 

16.  Omów fototypy skóry i podaj ich reakcje na kąpiele słoneczne

1.       TYP CELTYCKI  ( 2% POPULACJI)

Skóra czerwono biała, piegi – bardzo dużo na całym ciele, włosy jasne, rudo blond, rude, oczy niebieskie, jasno szare, jasno zielone, oparzenia słoneczne skóry zawsze, 

Opalenizna brak, Maksymalnie 10 minut bez ochrony na słonku

2.       EUROPEJSKI o jasnej karnacji ( 12 % populacji)

Skóra białawo bezowa, Piegi niewiele, Włosy blond, jasno brązowe, Oczy niebieskie, szare, zielone, Oparzenia przeważnie, Opalenizna prawie wcale,

Maksymalnie 15 minut bez ochrony na słonku

3.       EUROPEJSKI o ciemnej karnacji  ( 78% populacji)

Skóra beżowo – brązowa, Piegi brak, Włosy ciemnobrązowe, czarne, Oczy szare, brązowe, Oparzenia rzadko, Opalenizna przeważnie, Maksymalnie 20 minut bez ochrony na słonku

       4.  ŚRÓDZIEMNOMORSKI ( 8% populacji)

Skóra brązowawa, Bez piegów, Włosy ciemnobrązowe, czarne, Oczy ciemne, Oparzenia prawie wcale, Opalenizna zawsze, Maksymalnie 25 minut bez ochrony na słonku,

4.       ŚRODKOWO WSCHODNI I POŁUDNIOWO AMERYKAŃSKI ( INDIANIE)

Cera czerwonawa, brązowa, Włosy czarne, Oczy ciemne, Opalenizna zawsze, Oparzeń brak,

5.       RASY CZARNE

 

17.  Wyjaśnij skrót  SPF

SPF – miara ochronnego działania preparatu, podaje ona czas, po jakim wystąpi na skórze rumień (najpierw test)

SPF CHRONI TYLKO PRZED UVB

18.  Wymień pozytywne i negatywne skutki promieniowania UV na skórę

POZYTYWNY                                                                Negatywne

- łuszczyca                                                               -  nowotwory                                                                                                                - atopowe zapalenie skóry                                   - poparzenia słoneczne                                                                                                                    - bielactwo                                                              - fotostatyczne starzenie się skóry                                                                                                                  - łysienie                                                                   - aktywator wolnych rodników                                                                                                                - liszaj płaski                                                             - odczyny fotoalergiczne                                                                                                              - trudno gojące się rany                                         - odczyny fitotoksyczne                                                                                                                   - działanie krwiotwórcze                                         - zmiany barwnikowe                                                                                                        - zwiększenie odporności                                        - powstawanie odczynów pokrzywki                                                                                                               - przyspiesza przemianę materii                             - plamy soczewicowate                                                                                                          - działa odczulająco                                                    - fotodermatozy                                                                                                       - przeciwkrzywiczo (D3)                                                                                                                                                      - łagodzi sztywność stawów                                                                                                                                                  - antydepresyjnie                                                                                                                                                                - uspokajająco                                                                                                                                                                       - bakteriobójczo                                                                                                                                                                      - immunosupresyjnie                                                                                                                                                                           - rumieniotwórczo

19.  Omów preparaty do opalania

1.  baza                                                                                                                                                                               2. emulsja                                                                                                                                                                  3. olejki (kokosowy, migdałowy, oliwa z oliwek)                                                                                             4. sztyft (wosk pszczeli, parafina)                                                                                                                       5. pasty (glinka kaolinowa)                                                                                                                               6. filtry

·         chemiczne

- absorbują promieniowanie UV

- pochłaniają energię, która ulega przemianom chemicznym np. pochłanianie benzofenolu

·         fizyczne

- substancja ekranująca – rozpraszają i odbijają promieniowanie UV np. tlenek cynku, żelaza, dwutlenek tytanu, glinka kaolinowa

- domieszka

- wyciągi roślin o działaniu przeciwzapalnym np...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin