Analiza SWOT firmy - przedmiot marketing w edukacji.doc

(29 KB) Pobierz
Mocne strony

STRESZCZENIE

 

Przedmiotem niniejszej pracy jest analiza SWOT wykonana dla firmy BLATEX (nazwa!) S.J. B.W. KOWALSCY. Firma ta wytwarza fronty i blaty z płyt typu MDF, stanowiące komponenty dla zakładów wytwarzających meble.

 

Mocne strony

·         Wysoko wykwalifikowana i stabilna kadra.

·         Pozytywne relacje handlowe zarówno z dostawcami, jak i odbiorcami.

·         Nowoczesny park maszynowy, rozbudowywany o kolejne urządzenia najwyższej światowej jakości, m.in. obrabiarki sterowane numerycznie do obróbki płyt MDF. Ich zakup umożliwi wykonywanie wyrobów i półproduktów o wysokim standardzie przy relatywnie niskim poziomie czaso- i pracochłonności wykonywanych prac.

·         Produkcja wyrobów i półproduktów przez Spółkę prowadzona jest w oparciu o długoterminowe umowy dla dwóch dużych firm produkujących meble, co zabezpiecza stały i stabilny rynek zbytu.

·         Firma posiada w regionie pozytywny wizerunek, stale umacniany m.in. poprzez podejmowanie działań promocyjnych, takich jak sponsoring wydarzeń sportowych.

·         Stabilny akcjonariat - pakiet większościowy udziałów pozostaje własnością założycieli Barbary i Wiesława Kowalskich.

·         Dobra dostępność do krajowej bazy surowcowej i materiałowej w zakresie drewna oraz stosunkowo łatwy dostęp do alternatywnych źródeł surowca i materiałów na rynkach wschodnioeuropejskich.

 

Słabe strony

·         Osłabiona płynność finansowa oraz wysoki poziom zadłużenia zewnętrznego wynikające z dużych inwestycji w technologię produkcji.

·         Niewystarczające wykorzystanie systemów informatycznych w zarządzaniu firmą.

·         Nieterminowość w procesie przygotowywania inwestycji.

·         Nieterminowość wykonywania robót (opóźnienia podwykonawców).

·         Ryzyko opóźnień w dostawach materiałów.

·         Niewystarczające umiejętności w zakresie negocjacji

 

Szanse

·         Bardzo dobra kondycja branży meblowej Szacuje się, że krajowy rynek mebli wzrasta o 5-10% rocznie i wzrost ten ma charakter trwały.

·         Wzrost koniunktury na rynkach zachodnich przejawiający się wzrostem zapotrzebowania na meble wysokiej jakości, atrakcyjne, o ciekawym wzornictwie.

·         Poprawa sytuacji polskiej gospodarki będzie miała wpływ na zwiększenie się popytu na meble związanego z renowacją mieszkań. Już obecnie coraz silniejsze jest dążenie do wyrównywania różnic w standardach wyposażenia mieszkań, a rosnąca zamożność społeczeństwa dążenia te zwiększy.

·         Niski poziom kosztów w porównaniu z krajami zachodnimi.

·         Spodziewany wzrost eksportu na ogromny, potencjalny rynek wschodni, na co wskazuje pojawiająca się poprawa sytuacji ekonomicznej w Rosji.

·         Produkcja półproduktów i wyrobów spełniających kryteria jakościowe obowiązujące w krajach Unii Europejskiej.

 

Zagrożenia

·         Niedoskonałe przepisy prawne.

·         Konkurencyjność w branży

·         Niedotrzymywanie terminów płatności przez odbiorców

·         Brak na rynku pracy pracowników wyszkolonych w technologiach stosowanych przez firmę ( wyjazdy do pracy za granicę, mała liczba kandydatów do szkół zawodowych przygotowujących do tego fachu).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin