KONSPEKT
TEMAT: Bawimy się lalkami w naszej sali.
CELE: dziecko
- rozpoznaje literę L w postaciach pisanych i drukowanych
- wyróżnia głoskę l w różnych pozycjach w wyrazie
- zna i rozumie treść wiersza M. Kownackiej ,, Lalki,, odpowiada na pytania nauczyciela
- czyta sylaby składające się z poznanych dotychczas liter
- czyta i układa wyrazy z literą l z rozsypanki literowej i sylabowej
- buduje kolorowe schematy głoskowe
- sprawnie kreśli literę L l po dużym śladzie lub chętne dzieci samodzielnie
- wypowiada się kolejno w czasie zajęć, śledzi wypowiedzi innych dzieci
- wykonuje samodzielnie ćwiczenia graficzne i inne w podręczniku lub na kartach pracy
FORMY PRACY:
- indywidualna działalność dzieci
- zespołowa
- z całą grupą
METODY:
- twórcze i aktywizujące ( szeregowanie słoneczkowe, rebusy, zagadki )
- pokaz i obserwacja
- oparte na słowie
- różnorodna aktywność własna dzieci.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- rozsypanka literowa ( imiona lalek )
- sylweta lalki w kopercie dla każdego dziecka, kolorowa kartka do przyklejenia lalki
- wzory litery l pisanych i drukowanych
- zakodowany podpis do obrazka – Lala ma loki
- nakrywki czerwone i niebieskie do budowy schematów wyrazowych
- różnorodne lalki do zabawy muzyczno – ruchowej
- nagranie piosenki ,, Lalka Dominika,,
- kolorowe medale dla dzieci, których imiona zawierają literę l
- treść wiersza i piosenki
- kredki pastelowe, klej, wizytówki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zabawa integrująca grupę - Iskierka
Jedno dziecko stoi w środku koła. Nauczycielka wyjaśnia zabawę i demonstruje sposób
,, puszczania iskierki,, Zadaniem dziecka w środku jest ,, przyłapanie,, dziecka puszczającego iskierkę.
2. Wiersz M. Kownackiej ,, Lalki,,
Nauczycielka przedstawia dzieciom treść wiersza, uprzedzając wcześniej, na co powinny zwrócić uwagę w czasie słuchania. Wspólnie dokonują krótkiej analizy tekstu. Porównują lale z wiersza z lalami siedzącymi na dywanie. Zwracają uwagę na lalki murzynki, szmacianki oraz piękne lale rosyjskie, tzw. baby. Opowiadają krótko o swoich ulubionych lalach. Wspominają o lalkach mechanicznych, pokazują sposób ich mówienia i poruszenia się.
3. Zabawa muzyczno – ruchowa z piosenką ,, Moja lalka Dominika,,
Każde dziecko wybiera sobie lalkę lub misia do tańca. W czasie trwania piosenki tańczy w dowolny sposób śpiewając. Na przerwę w muzyce zwraca się w stronę nauczycielki, która pokazuje duży kartonik z sylabą, np. ma, ka, ta, at, tit. Odczytuje sylabę i zaczyna ją wymawiać i chodzić jak lalka mechaniczna. Na dźwięk piosenki ponownie tańczy ze swoją lalą.
4. Prezentacja litery L l we wszystkich postaciach.
Tablica z literami jest przykryta kartką z ponadcinanymi figurami geometrycznymi, na których widnieją cyfry od 1 do 6. Dzieci kolejno odkrywają i zaginają figury, dopiero wtedy ukazują im się w całości litery l: drukowane, pisane, małe i wielkie.
Następuje obserwacja liter przez dzieci, omówienie z jakich znanych części się składa, do czego jest podobna w naszym otoczeniu. Wypowiedzi dowolne i wrażenia dzieci: czy wydaje im się trudna do pisania i zapamiętania, czy ja już gdzieś widziały, itp.
Sprawdzają, które z nich ma literę l w swoim imieniu. Następuje dekoracja tych dzieci kolorowymi medalami z papieru samoprzylepnego i nagrodzenie ich brawami.
5. Pokaz sposobu kreślenia liter L l
- na dużych wzorach o pogrubionych konturach, najpierw palcem, potem mazakiem fluorescencyjnym
- układanie na tym kształtów litery z grubej włóczki
6. Ocena, czy L jest spółgłoską czy samogłoską.
Umieszczenie wzoru litery l na niebieskim kwiatku głoskowym na tablicy. Wspólne zbudowanie schematu do wyrazu lalka. Budowanie kolorowych schematów do innych wyrazów rozpoczynających się głoską l: lampa, lody, lustro, lizak, loki, itd.
7. Przerywnik ruchowy
Nauczycielka dzieli dzieci na grupy i prosi je, by wybrały sobie, jakie urządzenie elektryczne chcą naśladować ruchem i głosem. Potem wypowiada tylko jedną nazwę, a właściwa grupa ,, pracuje,, Pozostałe grupy obserwują i czekają, kiedy zostaną włączone do prądu przez wywołanie przez nauczycielkę. Kilkakrotne powtórzenie, zmiana nazw.
8. Zaszyfrowany podpis
Na tablicy duży obrazek lalki z pięknymi lokami. Naokoło niej rozsypane kartoniki z numerami od 1 do 6 oraz znaczkami. Po ich uporządkowaniu według cyfr i znaczków powstaje podpis – Lalka ma loki.
9. Zadania indywidualne dla dzieci
Zadania w kopertach. Sylweta lalki oraz imię w postaci rozsypanki literowej. Dziecko układa i odczytuje imię, przykleja je pod sylwetą laleczki, koloruje i ozdabia według własnego pomysłu.
10. Wystawka prac w szatni na gazetce dla rodziców.
Opracowanie: Krystyna Pietrewicz
diabel123