pozyteczne_urzadzenia.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla dzieci w wieku przedszkolnym

Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla dzieci w wieku przedszkolnym

Świetlica Przedszkolna w Masłowie

Autor: Aleksandra Chrzan

15.02.2007

 

Temat: Jakie urządzenia techniczne ułatwiają nam pracę w domu i o czym należy pamiętać w momencie ich używania w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”.

 

Cele główne:

·         poznanie wyglądu i zastosowania wybranych urządzeń technicznych,

·         zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa, których należy przestrzegać przy ich obsłudze,

·         rozwijanie wrażliwości słuchowej,

·         poznanie nowego słownictwa,

·         kształcenie sprawności manualnej rąk i wyobraźni twórczej dzieci,

 

Cele operacyjne: dziecko:

·         rozróżnia najczęściej spotykane urządzenia techniczne,

·         wie, jak należy umiejętnie i bezpiecznie korzystać z urządzeń technicznych znajdujących się w gospodarstwie domowym,

·         zna zasady bezpieczeństwa dotyczące obsługi różnych urządzeń technicznych i elektrycznych,

·         wypowiada się na podany temat,

·         naśladuje odgłosy urządzeń elektrycznych,

·         uczestniczy w zabawach ruchowych,

·         wykonuje kolorowanie rysunku w obrębie konturu.

 

Metody: rozmowa kierowana, obserwacja, pokaz, ćwiczenia plastyczne, mapa mentalna przedstawiona za pomocą ilustracji.

 

Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”, ilustracje różnych urządzeń technicznych, suszarka do włosów, telewizor, odtwarzacz płyt DVD lub inne urządzenia techniczne, plakat z narysowanym domem i strzałkami odchodzącymi od niego (przygotowanie mapy mentalnej, kartki z bloku z narysowaną sylwetą lampki nocnej, papier kolorowy, klej.

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Wprowadzenie do tematu zajęć.

2.      Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”.

3.      Wyróżnienie urządzeń technicznych zawartych w utworze.

4.      Zapoznanie wyglądem i przeznaczeniem różnych urządzeń technicznych, nazywanie ich, opisanie ich wyglądu.

-         Opisz wygląd suszarki lub odkurzacza.

-         Opisz wygląd odbiornika telewizyjnego.

5.      Ćwiczenie ortofoniczne pt. „Urządzenia techniczne” –  naśladowanie odgłosów odkurzacza, suszarki do włosów, robota kuchennego.

6.      Rozmowa kierowana o urządzeniach technicznych znajdujących się w domach dzieci oraz poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa przy ich obsłudze.

-         Jakie urządzenia techniczne znajdują się w waszych domach?

-         Z jakich urządzeń korzysta wasza mama?

-         Z jakich urządzeń korzysta tata?

-         Z jakich urządzeń technicznych wy korzystacie?

-         W jaki sposób należy korzystać z urządzeń technicznych? (przedstawienie ilustracji dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z różnych urządzeń technicznych).

    7.  Zabawa tematyczna pt. „Pomagam mamie” – dzieci naśladują ruchem ciała czynności   wykonywane przez mamę w domu (odkurzanie, pranie, suszenie włosów, praca robotem kuchennym itp.).

8.      Pokaz obsługi odbiornika telewizyjnego.

-    uruchomienie odbiornika,

-    przypomnienie przeznaczenia urządzenia,

-    przypomnienie zasad bezpieczeństwa przy obsłudze urządzenia.

9.      Podsumowanie zajęć przy zastosowaniu mapy mentalnej.

-         Jakie znacie urządzenia techniczne? (dzieci wymieniają nazwy urządzeń technicznych wybierają ilustrację i przypinają do plakatu z narysowanym domem i przypinają strzałki skierowane w stronę domu).

 

10.  „Lampka nocna” – wydzieranka z kolorowego papieru.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin