SCENARIUSZE woda.doc

(2413 KB) Pobierz
Po mazurskich wód krainie

___________________________________________________________I nagroda_______

 

 

Po mazurskich wód krainie

Malowniczo rzeka Drwęca płynie

We wsi Drwęc źródełkiem tryska

Pośród lasów srebrem błyska.

 

SCENARIUSZ

CYKLU SZKOLNYCH SPOTKAŃ WARSZTATOWYCH

„Źródła Drwęcy znamy”

 

Autorki :

Grażyna Modrzewska

Grażyna Pietrzak

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostródzie

WSTĘP

 

Cykl spotkań warsztatowych  ma w przystępny sposób przybliżyć dzieciom zagadnienia związane z ochrona najbliższego środowiska, a w szczególności zasobów wodnych. Dzieci, które zgłoszą się na zajęcia klubowe, będą miały okazję w atrakcyjny i różnorodny sposób obcować z przyrodą, zbierać o niej informacje i nabywać umiejętności związane z  jej ochroną. Dzięki szerokiej gamie zastosowanych metod i form pracy, poznają przyrodę poprzez wszystkie zmysły: słuch, wzrok, zapach, węch, a zastosowany element rywalizacji przyczyni się do maksymalnej percepcji wiedzy.

 

CEL CYKLU SPOTKAŃ

 

Przybliżenie dzieciom zagadnień związanych ze źródłami rzeki Drwęcy

i ochroną środowiska rzecznego

Cele szczegółowe zostały zawarte w kolejnych scenariuszach spotkań.

 

TREŚCI SPOTKAŃ

 

Zajęcia obejmują cykl trzech spotkań dla danej grupy uczniów:

1.       warsztaty terenowe – „Różne źródła wody znamy”- scenariusz nr 1- strona 5

2.       warsztaty terenowe, spływ kajakowy i rajd rowerowy – „Czerpiemy wiadomości u źródeł Drwęcy” - scenariusz nr 2- strona 11

3.       warsztaty czytelniczo- informacyjne „Drwęca – nasza  rzeka”- scenariusz nr 3- strona 20

Po zakończeniu  danego cyklu, do udziału w warsztatach, może być zaproszona kolejna grupa chętnych dzieci.  Dzieci zostaną zaproszone do udziału w zajęciach poprzez wywieszony w szkole plakat – załącznik nr 1- strona 4

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZESTNIKÓW

 

v      uczestnicy warsztatów będą szanowali  otaczającą  przyrodę, a w szczególności środowisko wodne – bogactwo naturalne Warmii i Mazur

v      zwiększy się zainteresowanie dzieci źródłami różnych rzek i zrodzi potrzeba dbania o ich czystość

v      ukształtuje się wśród uczniów postawa badawcza w zakresie poznania środowiska przyrodniczego

 

EWALUACJA CYKLU SZKOLNYCH SPOTKAŃ

 

Cykl spotkań zakłada zdobywanie przez uczestników wiedzy i umiejętności oraz twórcze  ich wykorzystanie w życiu. Spotkania mają charakter dobrowolny, więc zdobyte  umiejętności nie będą oceniane tradycyjna oceną szkolna, lecz każdy uczestnik będzie miał możliwość wykazać się, biorąc udział w konkursach, wykonując aktywnie zadania w grupie.

Aby ocenić poziom zdobytych umiejętności i zaangażowanie, uczestnicy podczas ostatnich zajęć walczyć będą o tytuł „Złotego Przyjaciela Drwęcy”, „Srebrnego Przyjaciela Drwęcy” lub „Brązowego Przyjaciela Drwęcy”.

 

15

 


SCENARIUSZ  SPOTKANIA  NR 1  TEMAT:   Różne źródła wody znamy

(jest to jeden z trzech scenariuszy nadesłanych na konkurs)

 


Cel główny : Przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z wodą 

 

Cele operacyjne :

Po zajęciach uczeń :

§          zna różne źródła wody

§          czyta mapę miasta i najbliższej okolicy

§          orientuje się kierunkach świata

§          zauważa różnicę między jeziorem a rzeką

§          potrafi dbać o czystość wód jeziora, rzeki

 

Czas trwania : 2  godziny

Metody i techniki pracy : warsztaty terenowe, rozmowa kierowana, metody aktywne, prezentacja

Formy pracy : zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne : wierszyki , ilustracje, mapki miasta i terenu, kolorowa kreda, wiersz „Krzyknij nie” (opracowany na podstawie wiersza z filmu „Tajemnica zaginionej skarbonki”),

 

Przebieg zajęć:

 

1.       Nauczyciel prowadzący informuje dzieci, że zajęcia odbędą się w terenie. Na podstawie labiryntu uczniowie odgadują co będzie przedmiotem zajęć – KARTA PRACY NR 1.

Rozwiązanie labiryntu to słowo ŹRÓDŁA. Dzieci podają spontanicznie, z czym ono im się kojarzy.

2.       Nauczyciel informuje, że na zajęciach będziemy szukać różnych źródeł wody. Nie wie gdzie, gdyż do celu poprowadzą wskazówki, które będziemy wspólnie odczytywać. KARTA PRACY NR 2

Po odczytaniu wskazówki, grupa ustala kierunek wędrówki. Wspólnie dochodzi do wniosku, że chodzi o fontannę na placu, w centrum miasta. Rozpoczyna się wędrówka w stronę celu (w trakcie następuje liczenie kroków). Grupa dochodzi do fontanny, czyli źródła wody nr 1.

3.       Następuje krótka rozmowa na temat (grupa rozmieszcza się na ławkach ustawionych wokół fontanny):

§          skąd ta woda pochodzi ?

§          po co jest taka fontanna ?

§          czy  dzieci lubią takie miejsca ?

§          czy woda jest czysta?

4.       Na mapie miasta (KARTA PRACY NR 3) ustalamy trasę naszego przejścia i zaznaczamy punkty kolorowym pisakiem.

5.       Następuje odczytanie wskazówki nr 2 – KARTA PRACY NR 4

6.       Po rozejrzeniu się i zastanowieniu, grupa ustala dalszy kierunek wędrówki, zgodny z instrukcjami wskazówki: idzie w kierunku torów. Okazuje się, że znajduje się tam miejska przepompownia ścieków. Przed budynkami przepompowni krótka rozmowa kierowana – dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:

§          czy to miejsce też można uznać za źródło wody ?

§          skąd woda tutaj się bierze i co z nią dalej się dzieje?

Po odpowiedziach nauczyciel wyjaśnia, że w przepompowni ścieków jest zbierana brudna woda z całego miasta (z domów, ulic, zakładów pracy, szkół) i następnie dalej pompowana do oczyszczalni ścieków. Ta znajduje się na obrzeżach miasta i tam następuje oczyszczanie wody i uzdatnianie jej do dalszego użytku.

Można stwierdzić, że miejsce to jest również źródłem wody i to bardzo ważnym.

7.       Prowadzący odczytuje grupie kolejną wskazówkę (KARTA PRACY NR 5) kierującą do kolejnego źródła wody.

Dzieci odgadują, że chodzi o bulwar nad jeziorem, w centrum miasta. Ustalają kierunek dalszego spaceru i nanoszą miejsce na mapie.

8.       Grupa udaje się w tym kierunku. Po dotarciu do celu nauczyciel zadaje dzieciom pytania :

§          czy wiecie co to za woda?

§          po czym poznajecie, że to jezioro i jak się nazywa?

9.       Wyjaśnia dzieciom pochodzenie nazwy. Nazwa Jeziora Drwęckiego pochodzi od rzeki Drwęcy, która do niego wpływa.

10.    Nauczyciel wybiera dwoje dzieci, którym daje rysunki (KARTA PRACY NR 6) i kredę. Mają oni za zadanie przekopiować rysunki na deptaku tak, aby cała grupa mogła je oglądać. Pozostali obserwują odpoczywając na ławeczkach.

Grupa określa, który rysunek przedstawia jezioro, a który rzeką i podpisuje prace na deptaku. Dzieci wyjaśniają zauważone różnice (kształt, początek i koniec, itp.)

11.    Nauczyciel pyta, czy dzieci znają jakieś inne różnice między jeziorem a rzeką. Zachęca dzieci do wykonania doświadczenia. Dzieci rzucają na wodę gałązkę i obserwują, co się z nią dzieje. Doświadczenie powtarzają w miejscu, gdzie wpływa rzeka i ponownie obserwują gałązkę.

12.    Dzieci zauważają, że na jeziorze gałązka stoi w miejscu, natomiast na rzece odpływa. Wyciągają więc wniosek, że woda w jeziorze – stoi, a w rzece – płynie.

13.    Nauczyciel wyjaśnia, że rzeka to woda płynąca, ma swój początek, czyli źródło i ujście. U źródła rzeka jest wąska, bo ma mało wody, a zbiegiem robi się coraz szersza.

Nauczyciel zadaje pytanie:

§          czy Drwęca jest szeroka w tym miejscu ?

Wspólnie ustalamy, ze Drwęca nie jest szeroka, czyli jej początku – źródła, należy szukać niedaleko Ostródy.

Dzieci otrzymują mapki okolicy Ostródy i śledzą bieg rzeki Drwęcy. KARTA PRACY NR 7

14.    Dzieci zauważają, że Drwęca ma swoje źródło niedaleko Ostródy – w odległości około  20 km. Jest tam miejscowość Drwęc.

Wspólnie ustalamy, że warto by było udać się w to miejsce, żeby zobaczyć jak wygląda początek rzeki.

15.    Nauczyciel pyta dzieci czemu do wody wrzucały patyczki, żeby sprawdzić czy popłyną, a nie jakieś inne rzeczy, np. plastikową butelkę, szklaną butelkę. Swobodne wypowiedzi zebranych, że nie wolno zanieczyszczać wody, bo niszczymy środowisko, bo będzie brzydko wyglądać, itp.

Nauczyciel proponuje wspólną recytację wiersza – przestrogi, dotyczącego zaśmiecania jezior, rzek i środowiska naturalnego. Głośno go czytamy całą grupą akcentując wyróżniony tekst - KARTA PRACY NR 8

Po tym dzieci rozchodzą się do domów.



KARTA PRACY NR 1_____________________________________________________

 

Kierując się zgodnie z krokami podanymi poniżej, dowiesz się jaki będzie temat dzisiejszego spotkania

 

PÓŁNOC

 

               ZACHÓD

D

R

O

M

F

P

E

Z

A

WSCHÓD

K

J

H

M

C

X

N

E

Ą

D

D

Ł

I

Y

H

G

Ó

Ń

S

Q

E

U

O

L

T

D

V

X

D

A

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin