Konspekt wychowanie prorodzinne.pdf

(74 KB) Pobierz
441062973 UNPDF
Materiały do prowadzenia lekcji – II-III etap edukacyjny
SCENARIUSZ LEKCJI „WYCHOWANIA PRORODZINNEGO”
Temat: Moje życie
Cele:
ukazanie wartości życia,
uświadomienie sobie istniejących zagrożeń,
afirmacja rodziny.
Wiek: II-III etap edukacyjny.
Czas: ok. 2 godziny.
Materiały:
kartki
ksero tabel
kredki
pisaki
plansza przedstawiająca rysunki drzewa
PRZEBIEG LEKCJI
1. Nauczyciel przedstawia temat zajęć. Proponuje, aby życie każdego człowieka przedstawić
za pomocą drzewa. Jeśli uczniowie zaakceptują pomysł, prosi o uzasadnienie, dlaczego drzewo
może symbolizować nasze życie. Następnie dzieci wyjaśniają symbolikę korzenia, pnia, gałęzi,
gniazda, dziupli, obecnych korników, a także liści i owoców.
2. Nauczyciel zawiesza dwa rysunki drzew, na pierwszym narysowana jest uśmiechnięta buzia,
na drugim – smutna. Pod pierwszym drzewem jest pytanie: Co mi pomaga lepiej i piękniej
żyć? Pod drugim: Co mi przeszkadza?
3. Prowadzący zajęcia zachęca uczniów do wspólnego zastanowienia się nad odpowiedzią
na postawione pytania. Następnie wspólnie porządkujemy odpowiedzi.
Co mi pomaga?
osoby – ich zachowanie i postawy
rzeczy
przyroda
co jeszcze?
Co mi przeszkadza?
osoby – ich zachowanie i postawy
rzeczy
przyroda
co jeszcze?
4. Uczniowie w ciszy indywidualnie wypełniają tabele.
5. Uczniowie wpisują podane przykłady w odpowiednie tabele.
6. Uczestnicy zajęć rysują drzewo swojego życia, symbolicznie rysują to, co tworzy ich życie,
a także to, co niestety burzy lub mu zagraża.
7. Każdy prezentując swoje drzewo próbuje odpowiedzieć na pytanie, co to drzewo daje innym
i jakie są jego owoce.
8. Podsumowanie zajęć, sformułowanie wniosków:
życie ludzkie ma sens, gdyż daje dobre owoce.
jestem potrzebny innym, inni potrzebują mojej obecności.
rodzina jest najważniejszym środowiskiem, bym mógł najlepiej wzrastać.
otaczające mnie środowisko ma wpływ na moje życie.
życie ludzkie rozwija się na bazie własnego wysiłku, ale także dzięki drugim.
istnieją zagrożenia, o których trzeba wiedzieć, i na które trzeba uważać.
Strona 1
441062973.001.png
Materiały do prowadzenia lekcji – II-III etap edukacyjny
Literatura:
1. Kołodziejczyk A., „ Spójrz inaczej”, Educatio, Kraków 1983 r.
2. Ostrowska K., „ W poszukiwaniu wartości”, Rubikon, Kraków 2004 r.
Czesława Baś
NOTKA:
Czesława Baś – nauczycielka nauczania zintegrowanego, wychowania prorodzinnego i wiedzy
o społeczeństwie w Gimnazjum nr 46 w Krakowie.
Strona 2
441062973.002.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin