scenariusz zajęcia ODWIEDZINY Z INNEJ PLANETY.docx

(13 KB) Pobierz

Odwiedziny przybysza z innej planety - zabawy dydaktyczno - integracyjne. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 - letnich

 

Cele ogólne.

- Bogacenie wiadomości na temat własnych praw i obowiązków.

- rozwijanie wrażliwości emocjonalnej,

- aktywizowanie sfery wyobraźni i fantazji,

- stymulowanie zachowań akceptowanych społecznie.

 

Cele szczegółowe:

- zna własne prawa i obowiązki,

- rozumie potrzebę tworzenia praw,

- potrafi wyrażać emocje i odczucia,

- myśli i działa empatycznie,

- jest aktywne,

- posługuje się wyobraźnią! fantazją,

- zgodnie współdziała z kolegami.

 

Metody

Podające- opowiadanie, instrukcja słowna do zabawy, do działań plastycznych i zabawy ruchowej.

Poszukujące- rozmowa. Burza mózgów- prawa dziecka „Burza mózgów" — rozwiązanie dla ufoludka.

Ekspresyjne- „Burza mózgów"- wypowiedzi dzieci zabawa dydaktyczno-

terapeutyczna „Emocje" , zabawa integracyjne- terapeutyczna „Podaję Ci motyla". Zabawa ruchowa „Taniec".

Praktycznego działania- zabawa ruchowa „Taniec" działalność plastyczna.

 

Formy:

zbiorowa- zabawa integracyjne- terapeutyczna „Podaję Ci motyla", słuchanie opowiadania, zabawa ruchowa „Taniec".

indywidualna- wypowiedzi dzieci, działalność plastyczna, czytanie imion.

 

Pomoce:plansze z ufoludkami na innej planecie, pacynka, serduszka koloru różowego, serduszka koloru czarnego, skrzynka koloru różowego, skrzynka koloru czarnego, kartki z serduszkami, flamastry, magnetofon, kaseta.

 

Przebieg zajęć

1. Zabawa z piosenką "Na powitanie"

Na powitanie wszyscy razem hip, hip hura x 3 z całego serca pełnym gazem witamy Was x 3

2. Zabawa integracyjne - terapeutyczna

„Podaję ci motyla"

Dzieci siadają w kole. Nauczycielka opowiada, że będą podawały z rąk do rąk „motyla" bardzo ostrożnie tak by nie uszkodzić mu skrzydeł. Cały „motyl „ zatacza koło i wtedy nauczycielka prosi nieśmiałe dziecko, aby wypuściło motyla na wolność,

 

3. „(Ufoludek z innej planety"- opowiadanie nauczycielki ilustrowane pacynką.

Dzisiaj rano gdy przyszłam do naszej Sali, bardzo, ale to bardzo się zdziwiłam .Zobaczyłam oto tego ludka który siedział wysoko na półce i przedstawił mi się, aleja nie usłyszałam jego imienia. Przybył do nas z innej planety z bardzo odległej. Był zdziwiony, że nie wyglądam jak on. Bardzo zainteresował się tym, co zastał w naszej sali i chciał mnie o wszystko wypytywać. Powiedziałam mu aby poczekał aż przyjdą dzieci do przedszkola i o wszystkim mu opowiecie sami. Dobrze że już jesteście bo właśnie „ Grzeczniuś" zaczyna Warn zadawać pytania.

- Dzień dobry Kochane dzieci

- Przyleciałem do Was z innej planety i chcę się dużo ciekawych rzeczy od Was dowiedzieć

- Powiedźcie mi, po co są w waszej sali te zabawki

- Dlaczego jest ich tyle, tak dużo

- Co mogę robić, gdy nie mam ochoty na zabawę

- Co mogę robić gdy jestem zmęczony

- A jak np.: nie umie się ubrać to czy ktoś mi w tym pomoże

- Jakie są wasze ulubione potrawy

- A jakich potraw nie lubicie

- A co jeszcze lubicie robić przedszkolu

W tym czasie nauczycielka spisuje na papierze zasady, które sformułują dzieci np. mogą się bawić wybraną zabawką ale muszą ją odłożyć na swoje miejsce.

- mogą jeść to co lubią, a to co nie lubią nie będą jadły.

Ufoludek stwierdza, że tu w przedszkolu dzieci mają swoje prawa, które są przestrzegane przez wszystkich. U nas na naszej odległej planecie, nikt się z moim zdaniem, nie liczy. Kiedy jestem zmęczony, muszę czekać aż do nocy, nie mogę rysować, malować, wtedy kiedy chcę, nie mogę się bawić moją ulubioną zabawką.

- dobrze Warn kochane dzieci możecie się bawić wybraną zabawką,

- możecie odpoczywać jak jesteście zmęczone,

- możecie rysować, malować, Mam wielką ochotę żeby u as zostać.

4. Burza mózgów- Dzieci proponujące ma ludek zrobić żeby zostać w przedszkolu. Nauczycielka wspólnie z dziećmi wybierają najbardziej trafną odpowiedź.

5. Zabawa ruchowa "taniec" dla Ufoludka. Dzieci przy akompaniamencie muzyki wesołej tańczą, podskakują, są radosne, przy akompaniamencie muzyki smutnej odzwierciedlaj ą swój nastrój.

6. „Serduszka żarciki dla Ufoludka"

Nauczycielka pokazuje dzieciom podpisane kartki, dzieci odczytują swoje imiona. Na każdej kartce są naklejone serduszka w różnym położeniu. Dzieci dorysowują flamastrami szczegóły według własnego pomysłu np.: rączki, nóżki, kapelusz lub przekształcają je w inny rysunek.

7.0mówienie prac- podsumowanie zajęć.

8. „Emocje"- zabawa dydaktyczno- terapeutyczna.

Nauczyciel pokazuje dzieciom dwa pudełka- różowe i czarne. Zachęca dzieci

aby nazwały każde z pudełek.

Np.: pudełko różowe- radości'

Pudełko czarne- smutku

Na talerzyku znajdują się małe serduszka. Na jednym talerzyku różowe, na drugim czarne. Jeżeli dzieciom zajęcia sprawiały radość, podobały im się wrzucaj ą różowe serduszka do różowego pudełka, jeżeli odczuwały smutek, wrzucaj ą czarne serduszka do czarnego pudełka.

9. Zabawa z piosenką" Na pożegnanie"

Na pożegnanie wszyscy razem hip, hip hura x 3

Z całego serca pełnym gazem żegnamy Was x 3

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin