3 (1).DOC

(44 KB) Pobierz

 

8. NAŚLADOWANIE UŻYCIA PRZYRZĄDÓW WYDAJĄCYCH DŹWIĘKI

 

Cel: Zwrócenie uwagi dziecka na właściwe używanie przedmiotów.

Zadanie: Naśladowanie używania trzech przedmiotów wydających dźwięki.

Pomoce: Dwie piszczące zabawki, dwa dzwonki, dwa gwizdki, pudełko średniego roz­miaru.

Procedura: Usiądź przy stole naprzeciw dziecka, mając zgromadzone wszystkie pomoce wydające dźwięki po jednej stronie stołu. Wybierz parę zabawek, umieszcza­jąc jedną przed dzieckiem, a drugą przed sobą (tak jak na rysunku 1.1.). Powiedz „Popatrz", sprawdź, czy dziecko patrzy na ciebie i spowoduj, by zabawka wydała dźwięk, na przykład: naciśnij zabawkę, dmuchnij w gwizdek. Powtarzaj to i pomagaj jednocześnie dziecku w prawidłowym użyciu analogi­cznego przedmiotu. Następnie powtórz ćwiczenie i powiedz „Zrób to". Jeśli dziecko próbuje cię naśladować, nagrodź je natychmiast i odłóż parę przed­miotów do pudełka na znak, że kończysz tę część ćwiczenia. Powtórz proce­durę z następnymi dwoma przyrządami wydającymi dźwięk. Jeśli używa ich niewłaściwie (na przykład: potrząsa piszczącą zabawką), zatrzymaj je i zade­monstruj mu prawidłowe użycie przedmiotu. Jeśli będzie to konieczne, pomóż mu, ale stopniowo zmniejszaj swoją pomoc, w miarę jak dziecko nabywa umiejętności naśladowcze.


 


Rys. 1.1. Naśladowanie użycia przedmiotów wydających dźwięki - dzwonek, gwizdek, piszcząca zabawka.

 


9. NAŚLADOWANIE RUCHÓW WARG

Cel: Usprawnianie ruchów warg, konieczne do rozwoju mowy.

Zadanie: Naśladowanie ruchów ust nauczyciela.

Pomoce:  Lustro.

Procedura: Posadź dziecko naprzeciw siebie i sprawdź, czy cię obserwuje. Pokaż mu następujące czynności i sprowokuj je do naśladowania:

a. Zaciśnij mocno swoje wargi, po czym je otwórz.

b. Zmarszcz wargi najmocniej jak umiesz.

c. Zmarszcz swoje usta, a następnie uśmiechnij się jak najszerzej.

d. Potrzyj swoją dolną wargą o górną.

e. Potrzyj swoją górną wargą o dolną.

 

Jako nagrodę za poprawne naśladowanie daj dziecku ulubiony napój z dzban­ka stojącego na stole, tak aby je zachęcić do lepszego używania ust. Jeśli ma trudności w naśladowaniu twoich czynności, posadź je obok siebie i pozwól mu obserwować twoje i jego działania w lustrze.

10. NAŚLADOWANIE BAZGRANIA

 

Cel: Naśladowanie używania przyrządów i doskonalenie umiejętności posługiwa­nia się kredkami.

Zadanie:  2-3 sekundowe bazgranie na dużym arkuszu papieru.

Pomoce: Duże kredki, papier.

Procedura:   Usiądź przy stole naprzeciwko dziecka. Połóż przed nim kredkę, zachowując drugą dla siebie. Połóż arkusz papieru pomiędzy wami, tak abyście mieli do niego łatwy dostęp. Pobazgraj przez 2-3 sekundy po papierze swoją kredką. Następnie włóż dziecku kredkę w dłoń i pomóż mu pobazgrać przez kilka sekund. Nagrodź je i połóż na stole nowy arkusz papieru. Powtórz to samo, ale tym razem postaraj się, aby dziecko rysowało bez twojej pomocy. Jeśli nie zaczęło naśladować, weź jego rękę i rozpocznij czynność. Gdy dziecko na­uczy się naśladować, zmień rysowany przez siebie wzór i rysuj kółka, powta­rzające się kropki, poziome linie. Dziecko ma naśladować różne, podawane przez ciebie wzory.


11. NAŚLADOWANIE CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWYCH

 

Cel: Doskonalenie umiejętności naśladowania i nauka samoobsługi.

Zadanie: Naśladowanie trzech kolejnych czynności związanych z samoobsługą.

Pomoce: Grzebień, myjka, szczoteczka do zębów.

Procedura: Usiądź przy stole naprzeciw dziecka, mając po jednej stronie stołu grzebień, myjkę i szczoteczkę do zębów, żeby dziecko widziało, ile działań będzie miało do wykonania. Weź grzebień, powiedz „Uczesz włosy" i przejedź powoli grze­bieniem po swoich włosach. Włóż grzebień w rękę dziecka i pomóż mu się uczesać. Następnie połóż przed nim grzebień a sam pantomimicznie pokaż mu czynność, mówiąc „Uczesz włosy". Jeśli weźmie grzebień i spróbuje cię naśla­dować, nagrodź je natychmiast. Jeśli nie naśladuje twojego działania, pomóż mu w tym i znów spróbuj wymóc na nim samodzielne naśladowanie. Powtarzaj tę procedurę, dopóki dziecko nie będzie naśladowało bez pomocy twojego działania. Powtórz to samo z myjką (z poleceniem słownym „Umyj buzię") i szczoteczką do zębów (z poleceniem słownym „Czyść ząbki"). Nie przejmuj się, jeśli dziecko nie nauczy się jeszcze tych czynności samoobsługi; ćwiczenie to przeznaczone jest do pomocy dziecku w naśladowaniu ruchów. Na przykład nie kłopocz się używaniem pasty do zębów lub tym, że dziecko ma świeżo wymyte zęby. Skoncentruj się tylko na tym, czy dziecko naśladuje ruchy czysz­czenia.

12. NAŚLADOWANIE WŁAŚCIWEGO UŻYWANIA ZNANYCH PRZEDMIOTÓW

Cel: Kierowanie uwagi dziecka na sposób używania przedmiotów przez nauczy­ciela.

Zadanie: Naśladowanie właściwego używania pięciu znanych dziecku przedmiotów.

Pomoce: Miska lub torba, pięć pospolitych przedmiotów domowych lub zabawek (na przykład: gąbka, piłka, samochodzik, filiżanka, szczotka do włosów).

Procedura:   Umieść pięć przedmiotów w misce lub torbie. Jeśli dziecko ma trudności z kon­centracją uwagi, użyj raczej miski, żeby widziało, ile czynności będzie musiało wykonać. Wybierz jeden przedmiot z miski, upewnij się, czy dziecko cię obserwuje i użyj przedmiotu we właściwy sposób (na przykład, odbij piłkę, pojedź samocho­dzikiem). Następnie daj przedmiot dziecku i sprawdź, czy powtórzy czynność. Pomóż mu tylko w razie potrzeby. Gdy się to uda, odłóż przedmiot na bok i wybierz z miski następny. Powtarzaj to samo z innymi przedmiotami, aż torba lub miska będzie opróżniona.


-

13. NAŚLADOWANIE DŹWIĘKÓW WYDAWANYCH PRZEZ PRZEDMIOTY

Cel: Rozwijanie artykulacji poprzez kierowanie uwagi na ruchy ust.

Zadanie: Prawidłowe naśladowanie dźwięków związanych z trzema znanymi zabawka­mi lub przedmiotami domowego użytku.

Pomoce: Trzy znane dziecku zabawki lub przedmioty domowe o wyraźnych, zróżnico­wanych dźwiękach (na przykład: zegar, dzwonek, samochodzik).

 

Procedura: Połóż trzy przedmioty po jednej stronie stołu, żeby dziecko wyraźnie widziało, z ilu części składa się zadanie. Weź jeden z przedmiotów i wydaj związany z nim dźwięk. Jeśli z przedmiotem związane jest określone działanie, wykonaj je w połączeniu z dźwiękiem. Upewnij się, czy dziecko obserwuje cię i powtarza dźwięk. Następnie daj mu przedmiot i dotknij jego warg, aby wskazać w ten sposób, że ma także wydawać dźwięk. Nie przejmuj się, jeżeli dziecko nie naśladuje dźwięków dokładnie. Gdy dziecko naśladuje już dźwięki związane z pierwszym przedmiotem, odłóż go na drugą stronę stołu i powtórz procedurę z drugim. Kontynuuj działanie, dopóki wszystkie trzy przedmioty nie zostaną użyte.

Przykłady przedmiotów wydających proste dźwięki:

a.         Zegar - „tik tak"

b. Dzwonek - „ding ding"

c. Samochodzik - „bip bip"

d. Lokomotywa - „czu czu".


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin