Scenariusz zajęć dla klasy II
TEMAT: GRY I ZABAWY Z MUZYKĄ
Cele ogólne:
· przypomnienie kolejnych dźwięków gamy C-dur
· rozwijanie aktywności twórczej
· poznanie nazw instrumentów
· wprowadzenie nazwisk słynnych kompozytorów
· wzbudzanie zainteresowania muzyką
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· zna kolejne dźwięki gamy C-dur
· zna nazwy instrumentów, potrafi o nich opowiedzieć
· poznaje i utrwala nazwiska słynnych kompozytorów
· chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
- zabawa
- problemowa
- zadań stawianych do realizacji
- gry dydaktyczne
Formy:
- praca indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne:
- karty pracy przygotowane przez nauczyciela, dzwonki, magnetofon, płyta CD z fragmentem utworu jednego z kompozytorów.
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie kolejnych dźwięków gamy C-dur – rozwiązywanie uzupełnianki literowej o Tomku Łakomczuszku (karta pracy nr 1).
2. Śpiewanie dźwięków gamy C-dur z towarzyszeniem akompaniamentu granego przez nauczyciela (dzwonki) . próby samodzielnego śpiewania gamy przez uczniów.
3. Uzupełnianie brakujących sylab w nazwach warzyw, które Ola potrzebuje do przygotowania sałatki. Zapisywanie nazw powstałych dźwięków. (karta pracy nr 2)
4. Przypomnienie, że dźwięki gamy C-dur możemy śpiewać na dwa sposoby – nazwami literowymi (C,D,E,F,G,A,H,C) bądź nazwami solmizacyjnymi (do, re,mi, fa, sol, la si, do). Śpiewanie dźwięków na dwa sposoby.
5. Krzyżówka obrazkowa z hasłem: Muzyka umila czas (karta pracy nr 3). Swobodne rozmowy na temat muzyki słuchanej przez dzieci w wolnym czasie.
6. „Klasowy koncert” - próby samodzielnego tworzenia melodii za pomocą wydawania różnych dźwięków wymyślonych przez dzieci.
7. Rozszyfrowywanie nazw instrumentów, na których grają koledzy Wojtka (karta pracy nr 4). Prawidłowe zapisywanie nazw. Omówienie wyglądu poszczególnych instrumentów i sposobu gania na nich.
8. Czytanie i uzupełnianie historyjki „O leniwej dziewczynce” (karta pracy nr 5). Tworzenie nazwisk słynnych kompozytorów z wpisanych w puste pola liter. Odczytanie nazwisk przez nauczyciela. Zwrócenie uwagi na różnicę w pisaniu i wypowiadaniu niektórych nazwisk (Chopin, Beethoven). Chóralne powtarzanie nazwisk kompozytorów za głosem nauczyciela. Dopasowywanie imion do nazwisk poznanych wcześniej kompozytorów najpierw według inwencji twórczej dzieci, później z nakierowaniem prawidłowych odpowiedzi przez nauczyciela (karta pracy nr 6). Głośne odczytywanie imion i nazwisk kompozytorów.
9. Wysłuchanie dowolnie wybranego przez nauczyciela fragmentu utworu jednego z kompozytorów. Improwizacja ruchowa do usłyszanego fragmentu.
10. Podsumowanie zajęć. Przypomnienie poszczególnych zadań wykonywanych przez dzieci i ich rozwiązań. Rozmowa na temat: „Które zadanie podobało mi się najbardziej?”, „Czego nauczyłem się na dzisiejszych zajęciach?”. (ewaluacja)
Proponowane zadania można wykorzystać w ramach jednych zajęć poświęconym muzyce, lub wybiórczo jako dodatek do opracowywanego tematu dnia.
KARTA PRACY NR 1
Uzupełnij brakujące litery w opowiadaniu o Tomku Łakomczuszku,
a dowiesz się jak nazywają się poszczególne dźwięki gamy C-dur.
…..zasami, kiedy jestem na prawdę głodny, otwieram lodówkę i robię sobie kanapkę z pomi….orem, c….bulką, papryką i kiełbaską.
Potem jem zazwyczaj …..antastyczny krem czekoladowy,
….rubo posypany kokosem, a n… koniec tej całej uczty, lubię sc…..rupać kilka …..hipsów paprykowych. I ci wy na to?
KARTA PRACY NR 2
Zobacz, jakie warzywa kupiła Ola do sałatki jarzynowej? Popisz nazwy tych warzyw i sprawdź, w których z nich kryją się nazwy dźwięków?
komp-22