09 Źródła Finansowania Majątku.doc

(32 KB) Pobierz
Źródła Finansowania Majątku

Źródła Finansowania MajątkuÒ

 

 

1.      Finansowanie zewnętrzne i finansowanie wewnętrzne

 

Finansowanie wewnętrzne i zewnętrzne to główny podział finansowania firmy. Za wewnętrzne źródła można tu uznać wszystkie sposoby finansowania, które nie angażują kapitału osób trzecich (poza właścicielami firmy). Są to m.in. środki wypracowane przez firmę w trakcie działalności oraz tzw. zobowiązania wewnątrzzakładowe (Np. płace dla pracowników). Finansowanie zewnętrzne, będzie więc pozyskiwaniem dodatkowego wspólnika czy udziałowca, skorzystanie w usług funduszu venture capital, kredytu bankowego jak i leasingu.

 

2.      Kapitał własny i kapitał obcy

Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne formy finansowania mogą dostarczać kapitału własnego jak i kapitału obcego (inaczej mówiąc, zobowiązania)

Kapitał własny ze źródeł zewnętrznych to:

·         pozyskanie nowego udziałowca (inwestora)

·         pozyskanie funduszu venture capital

·         emisja akcji

Jeśli kapitał własny w dużej mierze jest pobierany ze źródeł zewnętrznych, przedsiębiorca musi się liczyć z częściowym lub całkowitym out of control, czyli utratą kontroli nad firmą.

 

Kapitał obcy firmy są to jej zobowiązania wobec innych podmiotów.

Do głównych zewnętrznych źródeł kapitału obcego zaliczamy:

·         zobowiązania z tytułu dostaw i usług, oraz z tytułu podatków i ZUS

·         kredyt bankowy

·         leasing finansowy

·         emisja obligacji

Wspólną cechą tych form finansowania jest to iż wierzyciel będzie się domagał spłaty całej pożyczonej kwoty z odsetkami i w terminie ustalonym wcześniej bez względu na wielkość osiąganych przez firmę zysków.

 

3.      Kapitał długoterminowy i kapitał krótkoterminowy

Jedną z głównych różnić pomiędzy kapitałem własnym i obcym jest czas najaki został postawiony firmie do dyspozycji. Czas jest określany w przypadku kapitału obcego- kapitał własny jest natomiast udostępniany bezterminowo. Dlatego też dzieląc źródła finansowania majątku z punktu widzenia czasu na długo i krótkoterminowe,  kapitały własne zawsze zaliczamy do długoterminowych, natomiast kapitały obce można zaliczyć w zależności od okresu na jaki zostały nam udostępnione na długoterminowe (z terminem zwrotu powyżej 1 roku ) i krótkoterminowe (np. zobowiązania, kredyty krótkoterminowe)

Złota reguła finansowania- firmą powinna trwałe aktywa (środki trwałe) finansować kapitałem długoterminowym (nazwanym także kapitałem stałym). Jeśli kapitał stały przekracza wartość trwałych aktywów mówimy, że firma posiada dodatni kapitał obrotowy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin