Prawa zwierząt.docx

(20 KB) Pobierz

Prawa zwierząt

Coraz częściej zamiast mówić właściciel psa, kota czy królika, mówimy – opiekun. Bo zwierzę nie jest rzeczą i ma swoje prawa, a my powinniśmy ich  przestrzegać. 

Ustawa o ochronie zwierząt  to zbiór  przepisów, które regulują relacje  między ludźmi i zwierzętami, przyznając zwierzętom prawa, a na ludzi nakładając  obowiązki związane  z opieką i ochroną nie tylko swoich domowych pupili, ale  wszystkich zwierząt żyjących wokół nas. W przypadku naruszenia tych praw  możliwe jest nałożenie sankcji karnych, z pozbawieniem wolności włącznie.
Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego warto posiąść wiedzę na temat  głównych  przepisów tej ustawy, dzięki czemu w różnych sytuacjach z udziałem  zwierząt będziemy mogli działać nie tylko w zgodzie z prawem, ale też  skutecznie zadbać o słabszych, a często bezbronnych,  współmieszkańców  naszej planety.

Warto wiedzieć

Ważne:  Zgodnie z prawem możesz kupić zwierzę tylko u zarejestrowanego w ogólnokrajowej organizacji hodowcy. Poza hodowlami przepisy zabraniają rozmnażania zwierząt w celach handlowych. Zanim jednak zdecydujesz się na taką transakcję, pomyśl: może warto dać dom czworonogowi ze schroniska. W ten sposób często ratujesz jego życie.

 Ważne:    Nigdy nie kupuj zwierząt z niezarejestrowanej  hodowli. Dzięki temu
psy i koty nie będą musiały już więcej przeżywać  koszmaru życia w pseudohodowach, gdzie są  stłoczone w brudnych, ciemnych pomieszczeniach ,  często bez pożywienia i wody.  W takich miejscach wyczerpane i wycieńczone suki  rodzą młode po każdej cieczce. Tam właśnie   kocięta i szczenięta są zbyt wcześnie odrywane  od matki, wrzucone do kartonowych  pudeł czekają  godzinami na mrozie lub upale na przygodnego
kupca. Powiedz zdecydowane nie dla cierpienia zwierząt.

Ważne: Zgodnie z Ustawą nie wolno sprzedawać ani nabywać zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach, a psów i kotów poza miejscami ich chowu i hodowli.  Za handel na targowiskach można ukarać:sprzedawcę, kupującego i właściciela placu.

Ważne: Kiedy opiekun rażąco  zaniedbuje swojego czworonoga, zwierzę może zostać mu odebrane!

Ważne: Świadome pozostawienie cierpiącego zwierzęcia, potrąconego
przez samochód, jest uznane za znęcanie się i jest przestępstwem. Aby można było ukarać sprawcę wypadku, potrzebne są jednak materiały dowodowe. Mogą to być zdjęcia, nagrane filmy video (również z  telefonów komórkowych), obdukcje lekarsko-weterynaryjne, spisane zeznania świadków. W przypadku potrącenia zwierzęcia przez samochód konieczne są numery rejestracyjne pojazdu oraz  dane osób, które widziały zdarzenie.

Ważne:  Według ustawy to „świadome zadawanie bólu i cierpień”, a więc też straszenie i drażnienie, porzucenie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, czyli m.in. bez dostępu do światła dziennego, bez zapewnienia ochrony przed słońcem (np. zostawienie w rozgrzanym samochodzie)
lub mrozem , na uwięzi krótszej niż trzy metry i dłużej niż 12 godzin. Za
znęcanie można uznać też wymieniane w przepisach „rażące zaniedbanie”, czyli trzymanie zwierzęcia w brudzie, ciasnocie, bez dostępu do wody i pożywienia, a także nie leczenie choroby. W zależności od rodzaju i natężenia
niehumanitarnego traktowania, zwierzę może być odebrane opiekunowi, a on
ukarany grzywną, zakazem posiadania zwierząt od roku do 10 lat oraz
pozbawieniem wolności do lat dwóch, a w przypadku czynów popełnionych ze
szczególnych okrucieństwem do lat trzech.

 Ważne:  Nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt sprawuje Inspekcja Weterynaryjna. Współdziałają z nią organizacje społeczne, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, a więc fundacje, stowarzyszenia,   itd. Tam również można  zgłaszać przypadki
znęcania się nad zwierzętami. Jednak, by cokolwiek te organizacje mogły zrobić w sprawie ukarania sprawców, muszą mieć niezbędne materiały dowodowe.  Im więcej dowodów, tym większa szansa, że sprawa trafi do sądu a przestępca zostanie skazany.

Ważne:  Koty wolno żyjące są prawnie chronione przez zapis  w Ustawie „ Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólno narodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”. Nie wolno tych zwierząt wyłapywać i wywozić, ani też utrudniać im bytowania w ich naturalnych schronieniach na terenie zabudowanym, jakim są dla nich na przykład nasze piwnice.

Akty prawne

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi aktami prawnymi dotyczącymi ochrony zwierząt i ich praw.

§             Znowelizowana Ustawa o Ochronie Zwierząt

§             Światowa Deklaracja Praw Zwierząt

§             Ustawa o Ochronie Przyrody

§             Ustawa o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych

§             Ustawa o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych

§             Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej

Uwaga wypadek

Na naszych drogach ginie wiele  zwierząt. I to nie tylko z powodu potrąceń
przez pojazdy mechaniczne, ale przede wszystkim przez pozostawienie ich bez  udzielania pomocy medycznej. Wiele z tych zwierząt cierpi, leżąc na drodze i umierając w męczarniach. Często też  giną  pod kołami kolejnego nadjeżdżającego samochodu. Nieznajomość prawa i brak  szacunku do zwierząt skazuje je na takie cierpienia.

Większość z nas zna zasady zachowania  się w przypadku potrącenia pieszego, stłuczki czy  wypadku z udziałem drugiego samochodu.  Potrafimy określić skutki prawne nieudzielenia pomocy, a także kary za  spowodowanie wypadku. Ale co należy robić, gdy jest się świadkiem lub sprawcą  wypadku z udziałem zwierzęcia? Znajomość przepisów  regulujących zachowanie się w stosunku do potrąconych zwierząt nie jest  powszechna.

Jeśli jesteś świadkiem wypadku, to  zgodnie z ustawą, twoim obowiązkiem jest zostać na  miejscu, udzielić rannemu zwierzęciu niezbędnej pomocy i wezwać odpowiednie  służby, a więc policję albo straż gminną czy miejską, czyli w Warszawie  zadzwonić pod numer 986, a  poza miastem pod telefon alarmowy 112.

W przypadku sprawcy wypadku nie zastosowanie się do  tych zaleceń jest przestępstwem i podlega karze, bez względu na to, czy  potrącone  zwierzę jest żywe czy martwe. Udzielenie niezbędnej pomocy najlepiej ograniczyć do zabezpieczenia miejsca  wypadku,  by zwierzęciu nie stała się  większa krzywda,  i wezwania odpowiednich  służb. Samodzielne udzielanie pierwszej pomocy bywa ryzykowne, bo przerażone  zwierzę może pogryźć lub podrapać. Jeśli jednak czujemy się na siłach (mamy np.  rękawice zabezpieczające przed ewentualnym pogryzieniem), a ranne zwierzę da  się przenieść (najbezpieczniej na kocu), możemy sami przetransportować je do  lecznicy. Niektóre lecznice w Warszawie mają podpisane umowy z miastem lub
gminą na całodobowe leczenie bezdomnych ofiar wypadków (ich adresy uzyskasz  pod numerem 986) i jeśli nie chcesz płacić za  leczenie zwierzęcia, któremu pomagasz, zawieź je właśnie tam lub poczekaj na  przyjazd Eko Patrolu  Straży Miejskiej.  Im szybciej zwierzę zbada lekarz, tym większe są szanse na jego uratowanie!

Ważne! Świadome  pozostawienie cierpiącego zwierzęcia, potrąconego przez samochód, jest uznane  za znęcanie się  i jest przestępstwem.
Aby można było ukarać sprawcę wypadku, potrzebne są jednak materiały dowodowe. Mogą  to być zdjęcia, filmy (np. nagrane na telefon komórkowy), obdukcja lekarsko- weterynaryjna, spisane zeznania świadków. W przypadku potrącenia zwierzęcia  przez samochód konieczne są numery rejestracyjne pojazdu oraz  dane osób, które widziały zdarzenie.

Porzucone, zagubione

Porzucone  lub zagubione? Reaguj

To twój obowiązek, wynikający z Ustawy.  Każda osoba, która napotka porzuconego lub  błąkającego się psa lub kota musi powiadomić o tym najbliższe schronisko dla  zwierząt, Straż Miejską  lub Policję. Błąkające się zwierzęta najczęściej zgłaszane na telefon interwencyjny Straży  Miejskiej przypadki z udziałem zwierząt.

Gdy napotkasz takie  zwierzę, zadzwoń pod numer 986 i  podaj niezbędne informacje, czyli czas i miejsce, w którym je widziałeś lub  kierunek, w którym podąża oraz jego w miarę dokładny opis (umaszczenie, płeć,  rasa, wielkość, cechy charakterystyczne). Jeśli możesz, pozostań ze zwierzęciem
do czasu przyjazdu patrolu.  Patrol  Straży Miejskiej wyposażony jest w specjalny czytnik, który pozwala odczytać  numer identyfikacyjny czworonoga, jeśli zwierzę jest zaczipowane  i   na  jego podstawie odszukać informacje o opiekunie w bazie danych. Dzięki temu  czworonóg zostaje oddany bezpośrednio swoim opiekunom i nie trafia do  schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Zaczipuj  zwierzę na koszt miasta

Od kilku lat Miasto Stołeczne Warszawa  prowadzi akcję bezpłatnego czipowania psów i  kotów. Wykaz lecznic weterynaryjnych, w których można bezpłatnie zaczipować  swojego pupila, znajdziesz na stronie bip.warszawa.pl, wpisując w wyszukiwarkę  np. „czipowanie”, lub pod numerem telefonu 22 443 25 83.

Korzystając z tej możliwości twoje dane i  dane twojego pupila zostaną zapisane w bazie danych Safe-Animal, z którą  współpracuje Urząd Miasta

Prawo na 4 łapach

 Zwierzęta też mają swoje prawa”

 Założeniem  naszego projektu jest  przeprowadzenie  kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej popularyzacji przepisów znowelizowanej  ustawy o ochronie zwierząt, w tym przede wszystkim humanitarnego traktowania
zwierząt.

W ramach kampanii  chcemy poinformować o  najważniejszych zapisach Ustawy o Ochronie Zwierząt i jednocześnie przekazać   standardowy katalog właściwych zachowań.

W Polsce zwierzę jest ciągle traktowane w  kategoriach rzeczy, która jest potrzebna lub nie. Jeśli ktoś nie ma szacunku do  życia zwierząt to jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie go miał także dla  ludzkiego życia czy zdrowia.

Wszystkie zwierzęta  rodzą się równe wobec życia i mają te  same prawa do istnienia. Prawa zwierząt odnoszą się bowiem do ludzi i to przez  nich powinny być sankcjonowane.

Jak wskazują statystyki sądowe, spraw o  znęcanie się nad zwierzętami jest bardzo wiele, ale o wyroku skazującym słyszy  się bardzo rzadko. Wiele osób czuje się wobec tego bezkarnie. Ważne jest  uwrażliwienie społeczeństwa, aby nie pozostawało bierne i nie  akceptowało  aktów przemocy nad zwierzętami. Ważne jest także, żeby nowe przepisy nie  były martwe. Jeżeli będą respektowane, jest realna szansa na poprawę losu  czworonogów.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin