CHUSTECZKA DO NOSA - wycinanie i ozdabianie chusteczek do nosa.doc

(28 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOSCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Chusteczka dla lalki” – wykonywanie z papieru chusteczek do nosa.

 

Cele:

·         doskonalenie sprawności manualnej – kształcenie umiejętności cięcia po śladzie

·         rozwijanie inwencji twórczej

·         rozumienie konieczności posiadania własnej chusteczki do nosa

Metody:

·         czynne:

- zadań stawianych dziecku

- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności (przeliczanie, porównywanie ilości)

·         słowne:

- wiersz

- rozmowa

- objaśnienie

Formy:

·         zbiorowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Wiersz M. Kownackiej „Chusteczka”, chusteczki do nosa przyniesione przez dzieci, magnetofon, płyta z melodią do piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”, kartki białego papieru z zaznaczonymi konturami chusteczki, nożyczki, kredki świecowe, plastelina, podkładki, lalki, zabawa muzyczno – ruchowa „Mam chusteczkę haftowaną” („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz)

Przebieg zajęć:

1. „Chusteczka” – słuchanie wiersza i omówienie jego treści.

 

Nasza lalka Małgosia

Chce mieć chustkę do nosa,

Tak jak Ola , tak jak Tadzik

Chce mieć chustkę – co poradzić?

Do skrzynki sięgnijcie głębiej,

Na dnie leżą miękkie szmatki,

Z nich chusteczkę się obrębi

Dla szmacianej Małgorzatki.

Teraz nasza Małgorzatka

Siedzi i z radości wzdycha,

Kiedy będzie miała katar

Będzie w własną chustkę kichać!

 

- Dlaczego Małgorzatka jest zadowolona?

- Dlaczego nie może skorzystać z chusteczki Oli albo Tadzika?

- Dlaczego każdy powinien mieć swoją chusteczkę?

2. „Zabawy z chusteczkami” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusteczek przyniesionych przez dzieci. Dzieci maszerują po obwodzie koła. Gdy nauczycielka włączy muzykę poruszają chusteczkami zgodnie z poleceniami nauczycielki, później w sposób dowolny.

3. „Chusteczka dla lalki” – wykonywanie chusteczek do nosa. Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru z zaznaczonym konturem chusteczki i wycina po śladzie. Za pomocą kredek i plasteliny dzieci wykonują ozdoby na chusteczce według własnej inwencji. Na zakończenie chętne dzieci mogą ponacinać końce chusteczek.

4. „To dla Ciebie laleczko” – wręczanie lalkom chusteczek połączone z przeliczaniem i porównywaniem ich ilości. Na krzesłach nauczycielka sadza lalki znajdujące się w sali. Każde z dzieci wręcza wykonaną przez siebie chusteczkę dowolnie wybranej lalce. Dzieci przeliczają  chusteczki rozłożone przy każdej z lalek, próbują dokonywać porównań, która lalka ma więcej, a która mniej chusteczek.

5. „Mam chusteczkę haftowaną” – zabawa ze śpiewem.

 

                                                                                   

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin