25. scenariusz zajęcia-środki lokomocji- VIII.2009r..doc

(1480 KB) Pobierz
Konspekt zajęcia -VIII

Konspekt  zajęcia  -VIII.2009r. z  zakresu  wychowania  komunikacyjnego.

 

TEMAT :  Środki  lokomocji.

Cele ogólne:

-          rozpoznawanie  i  nazywanie  dźwięków  wybranych pojazdów

-          wzbogacenie  czynnego  słownictwa  o  nazwy  środków  lokomocji

-          rozpoznawanie  i  nazywanie wybranych  pojazdów  lądowych,  wodnych,    powietrznych

 

Cele  operacyjne:

Dziecko:

-          prawidłowo rozpoznaje  odgłosy  wydawane  przez  niektóre  środki  transportu

-          naśladuje  odgłosy  pojazdów

-          słucha  poleceń  nauczycielki

-          rozpoznaje  i  nazywa pojazdy  lądowe,  wodne  i  powietrzne

-          odtwarza  charakterystyczne  odgłosy  wydawane  przez pojazdy

-          koloruje szablon wybranego pojazdu

-          wypełnia  odpowiednimi  elementami  ilustrację

-          aktywnie uczestniczy w zabawach

 

Metoda: 

czynna – samodzielnych  doświadczeń

-          kierowanie  własną  działalnością  dziecka

-          ćwiczeń

oglądowa  - pokaz

-          obserwacji

słowna  -  rozmowa

Forma :

Zbiorowa,  indywidualna,  grupowa.

Pomoce:  CD Szkoła sześciolatka MAC poz. 47  z  nagraniem  dźwięków  pojazdów, plansza  ilustrująca  drogę, zbiornik  wodny,  niebo,  klej,  ilustracje  pojazdów  poruszających  się  po  drodze,  w  powietrzu,  po  wodzie,  piosenka „ Jedzie pociąg z daleka”, kolorowani- pojazdy wodne, lądowe, powietrzne, wiersz „ Kim będę”

 

Przebieg  zajęcia:

1.      Zabawa  integracyjna  wprowadzająca  w  tematykę  „  Czym  podróżuję?” 

Dzieci  siedzą  w  kręgu.  Witają  się  mówiąc  :  dzień  dobry  jestem  Agata  przyjechałam  np. rowerem  .

2.      Słuchanie wiersza

Będę szoferem, przy kierownicy                                                                                                    mógłbym siedzieć cały dzień, bez różnicy,                                                                                            w osobowym czy ciężarowym wozie.                                                                                               Albo z ulicy na ulicę autobusem będę was woził.                                                                                Ja tam wolę być pilotem. Za parę lat, może za kilkanaście,                                                                będę latał samolotem, można zwiedzić cały świat.                                                                         Co tam najszybsze auto, samolot, odrzutowiec – lepiej być astronautą!                                              No, sam powiedz – siadasz do rakiety(oczywiście w skafandrze bardzo szczelnie zamkniętym) lecisz – lądujesz na gwiazdach. To jest jazda!

3.      Rozmowa na temat - Jakie środki lokomocji  występowały w wierszu ?( samochód,  autobus, samolot, rakieta)

4.      Oglądanie ilustracji przedstawiających różne pojazdy: lądowe, wodne, powietrzne- nazywanie ich. Wyjaśnienie pojęcia : lądowe, wodne, powietrzne

5.      Ćwiczenia  słuchowe  - CD Szkoła sześciolatka MAC poz. 47  słuchanie  nagranych  dźwięków  różnych  pojazdów: jadący samochód, hamujący samochód, traktor, samolot , motocykl -     nazywanie ich.

6.      Odgłosy  pojazdów  - zabawa  ortofoniczna  -  ćwiczenie narządów  mowy  przez  powtarzanie  zgłosek.

Naśladowanie  za  nauczycielką  odgłosów  pojazdów:

pociąg - puf, puf, puf

samolot  – szz,szz,szz

samochód  - wrr, wrr,  wrr

7.      Pojazdy -  zabawa  ruchowa.  Na  umówiony  sygnał dzieci  naśladują  ruchem,  głosem  sposób  poruszania  się   samochodu, samolotu,  pociągu.

8.      Zabawa przy piosence „ Jedzie pociąg z daleka”

9.      Praca w grupach. Dzieci  podzielone  na  trzy  zespoły. Każdy  zespół wybiera  obrazki  ,  które  pasują  do  treści  namalowanej  na  papierze,  kolorują  obrazki  i  przyklejają na  ilustracji.

Arkusz  z  chmurami  -  pojazdy  poruszające  się  w  powietrzu .

Arkusz  z  wodą  -  pojazdy  poruszające  się  po  wodzie.

Arkusz  z  drogą  -  pojazdy  poruszające  się  po  drodze.

10.  Dzieci  w  grupach  wymieniają  nazwy  pojazdów  jeżdżących,  pływających,  latających, uzasadniają swój  wybór,   przeliczają  pojazdy.

11.  Ocena i wystawa wykonanych prac przez dzieci.

12.  Porządkowanie miejsca pracy

13.  Czynności higieniczne

14.  Poczęstunek herbatką owocową

15.  Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

16.  Porządkowanie sali po zabawie

17.  Zabawy ruchowe ze śpiewem wg propozycji  dzieci np: Ojciec Wirgiliusz, Stonoga, Jestem muzykantem – do wyboru przez dzieci

18.  Pożegnanie

                                                                              Przygotowała : Wiesława Kruczkowska

Załączniki- Kolorowanki:

 

            

 

 

         

 

 

 

 

           

 

 

 

 

Załączniki :

 

     

 

 

 

 

 

 

 

              

Samochód zdalnie sterowany Nikko Subaru Impreza WRC 2005 RR            

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

                          

 

 

 

 

 

 

                          

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin