Konspekt zajęć-Wprowadzenie małej litery „g”,doskonalenie techniki dodawania w zakresie 10-20.doc

(126 KB) Pobierz
Konspekt zajęć

Konspekt zajęć

 

Data: 22.03.2006r.

Szkoła: Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie

Osoby prowadząca:  Anna Kolasińska

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy:  Nadchodzi wiosna.

Temat dziennego ośrodka pracy: Wprowadzenie  małej litery „g”.

 

Cele ogólne:

Dydaktyczne:

      doskonalenie umiejętności czytania i pisania,

      doskonalenie techniki dodawania w zakresie 10-20,

      mierzenie długości, jednostka miary - centymetr,

      utrwalanie właściwego układu ręki i zeszytu podczas pisania i rysowania,

      wprowadzenie litery „g”

      dostrzega związek między porą roku, a zmianami w przyrodzie,

      poznanie nazw kwiatów zwiastujących wiosnę,

 

Wychowawcze:

      wyrabianie nawyku estetyki,

      wdrażanie do pilnego słuchania poleceń nauczyciela,

      uspołecznienie,

      wdrażanie do samokontroli i autokorekty.

 

Rewalidacyjne:

      usprawnianie motoryki małej i dużej,

      analiza i synteza wzrokowo słuchowa,

      ćwiczenia spostrzegawczości,

      wyrobienie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

      stymulowanie w zakresie sprawności słuchowej,

      wyrobienie ruchu pensetowego,

 

Cele operacyjne w zakresie:

 

Wiedzy:

              - wie jak wygląda litera „G” mała

              - wie, z jakich elementów składa się litera ”g” mała

              - wie, w jakich literach występują te elementy,

              - wie, że litera g jest spółgłoska,

              - wie, że zmieniła się pora roku (wiosna),

 

Umiejętności:

 

      potrafi pisać po śladzie literkę „g” małą,

      potrafi samodzielnie napisać literkę „g” małą,

      potrafi ułożyć samodzielnie literkę „g” z fasolek,

      potrafi rozpoznać literkę „g” spośród innych  spółgłosek,

      potrafi dodawać w zakresie 10 i 20

 

 

 

Postaw:

      potrafi spokojnie i kulturalnie zachować się w czasie lekcji,

      przestrzegać zasad obowiązujących podczas gier i zabaw,

      potrafi dbać o czystość swojego stanowiska pracy.

 

 

Metody nauczania:

      metoda asymilacji wiedzy: pogadanka

      metoda oglądowa: pokaz

      metoda praktyczna: metoda ćwiczeń, metoda zajęć praktycznych

 

Formy pracy:

      indywidualna jednolita

      indywidualna zróżnicowana,

      zespołowa jednolita

 

Środki dydaktyczne:

              - plakietki z imionami ( żabki),

              - plansza przedstawiająca pory roku, pogodę, temperaturę, dzień, miesiąc, rok,

              - plansza z zagadką,

              - płyta CD z piosenkami Klanowymi,

              - obrazki, w wyrazach, w których nazwie słychać głoskę „g”,

              - literki „g” powiększone do rozmiaru A4,

              - tacki i kasza manna,

              - fasola,

              - koc,

              - plastelina, mazaki, kredki, ołówek,

              - magnetofon,

              - karty pracy,

              - nożyczki, klej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Zajęcia wstępne

 

 

1. Powitanie uczniów

        Dzień dobry

        Wyjdźcie wszyscy na środek

«        Rozdanie plakietek z imionami dzieci (żaby)

«        Piosenka powitalna: „Wszyscy są witam was zaczynamy już czas jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.”

 

 

2. Ustalenie dnia, miesiąca, roku i pogody. Dzieci podchodzą do plansz i kolejno omawiamy:

 

      Jaką mamy porę roku?

 

      Jaka jest temperatura? Jest zimno czy ciepło?

 

      Zobaczmy na termometrze ile mamy stopni?

 

      Jaki miesiąc jest teraz?

 

      Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?

      Jaki rok?

      Jaką mamy dzisiaj pogodę?

 

 

 

 

3. Sprawdzenie obecności

      Wywoływanie uczniów

 

      Ilu uczniów jest dzisiaj obecnych w klasie?

 

4. Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała.

        * „Czy znam części ciała?”. Dzieci stoją zwrócone

             twarzą do koła, odległość między nimi na

             odległość wyciągniętych ramion. Prowadzący

             wymienia najpierw pojedynczo nazwy części

             ciała i różnych organów, a dzieci je wskazują.

             Następnie podaje polecenie o charakterze

             złożonym, angażujące współdziałanie różnych

             części i ich kojarzenie np. wskaż prawą ręką

             lewe oko, chwyć prawą ręką lewą kostkę itd.

5. Ćwiczenie ruchowe:

        *   Dobierzcie się parami i stańcie naprzeciw

             siebie. „Przybijcie piątkę” lewymi dłońmi,

             połóżcie lewą dłoń na lewym ramieniu osoby

             z pary. Niech w każdej dwójce jedna osoba

             wydaje polecenia typu: wskaż moje lewe ucho,

             dotknij palem mojego lewego policzka. Potem

             zamieńcie się rolami.

 

 

6. Wprowadzenie do tematu zajęć

«        Zagadka: „Bardzo jest wysoka, głowę ma w obłokach. Chcecie stanąć na jej szczycie? Wejdźcie, jeśli potraficie.

       

 

 

 

- Dzień dobry.

 

Uczniowie podchodzą i odbierają plakietki

Dzieci śpiewają (powtarzamy to dwukrotnie)

 

 

 

 

 

 

 

      Wiosna. Uczeń zaznacza odpowiedni obrazek z porą roku.

      Zimno.

 

      Dzieci odczytują z termometru temperaturę i zaznaczają na planszy.

      Marzec

 

      Dzisiaj jest środa

      2006

      Uczniowie wybierają odpowiedni obrazek z przedstawioną pogodą dotyczącą nasłonecznienia, wiatru i opadów.

 

 

 

Dzieci przyczepiają kwadraciki do tablicy z obecnością.

Dzieci głośno liczą wraz z prowadzącym.

 

 

Dzieci wykonują odpowiednie ruchy wskazane przez nauczycielkę.

 

 

 

 

Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenie zgodnie z poleceniem nauczycielki.

 

 

 

 

 

Uczniowie odpowiadają, że to „góra”.

 

 

 

 

Praca poznawcza – obserwacja, kojarzenie

 

7. Ćwiczenia z zakresu motoryki małej.

        -Karty pracy z ślaczkami i wzorami. Rysowanie

         po śladzie a następnie samodzielne powtarzanie

         pojedynczych elementów wzoru.

8. Przypomnienie pisowni dużej litery „G”. Uczniowie piszą na tablicy oraz palcem po kaszy mannej.

 

9. Ćwiczenia ruchowo – słuchowe:

       * Demonstracja litery „g” rysowanej na tablicy:

        - omówienie kształtu

        - zwrócenie uwagi uczniom, że literka „g”

          powstała połączenia literki ” O” i „J”.

        - napisanie z jednoczesnym omówieniem dużej

          literki „G”.

       * Wodzenie palcem przez wszystkie dzieci w

           powietrzu. Czynność powtarzamy kilkakrotnie.

       * Dzieci po kolei podchodzą do tablicy i próbują

          pisać literkę „g”(małą). Jeżeli ktoś potrzebuje

          pomocy nauczyciel pomaga trzymając go za

          rękę.

       * Odtwarzanie wzoru palcem przez wszystkie

          dzieci na tackach z kaszą manną. Czynność tą

          powtarzamy kilkakrotnie.

      

 

 

        Przerwa śródlekcyjna:

·          Zabawa „wyścig koni”: Przypomnienie, jakie mamy przeszkody podczas wyścigu i powtórzenie ich.

 

       * Pisanie litery na kartkach papieru pisakiem,

          ołówkiem, kredką.

10. Karta pracy:

§         Z pośród rozsypanych literek, znajdź

               literki „g” i pokoloruj je.

§         Napisz na każdej skorupie żółwia małą literkę „g”.

§         Połącz rysunki z przedmiotami. W wyrazach, gdzie występuje literka „g” pokoloruj ją.

11. Zabawy i ćwiczenia na kocu:

§         Usiądźcie wszyscy na krawędzi koca.

§         Przyniosłam fasole. Będziemy układać z niej literki „g” (małą i dużą). Na początek jednak policzymy wspólnie ile wysypałam fasolek? Fasolki układamy w rządkach po 10.

§         Kto policzy mi ile mamy wspólnie rządków fasolek?

§         Zabawa „pomidor”

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin