stowarzyszenie.pdf

(58 KB) Pobierz
PROPOZYCJA LEKCJI DOTYCZĄCEJ OMÓWIENIA W KLASIE II GIMNAZJUM LEKTURY NANCY H
PROPOZYCJA LEKCJI DOTYCZĄCEJ OMÓWIENIA W KLASIE II
GIMNAZJUM LEKTURY NANCY H. KLEINBAUM „ STOWARZYSZENIE
UMARŁYCH POETÓW”
( AUTOR: ELŻBIETA SZAMOTULSKA )
CELE LEKCJI
Uczniowie powinni:
- wykazywać się umiejętnością pracy w grupie
- umiejętnie korzystać z tekstu
- rozpoznawać wartości wychowawcze utworu
- wypowiadać się, stosując odpowiednie słownictwo
- znać termin: „ aforyzm” oraz umieć wyjaśnić sens złotych myśli znajdujących się w
powieści
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem treści z edukacji filozoficznej:
- jaki jest sens ludzkiego życia
- co w życiu człowieka jest najważniejsze
TEMAT : „ Pisarz stwarza wizję życia, czytelnik może ją przyjąć lub odrzucić, pokochać lub
znienawidzić, jednak obojętność niesie książce śmierć” ( J. Andrzejewski )
Czego nauczyliśmy się, dzięki powieści N.H.Kleinbaum p.t. „Stowarzyszenie umarłych
poetów” ? ( 2 godz. )
Pomoce:
- „Słownik języka polskiego”
- lektura
- najważniejsze myśli, porady życiowe, ujęte w formy cytatów ( rodzaj aforyzmów )
zapisane na specjalnych kartkach ( ułożonych na stoliku )
TOK LEKCJI
Nauczyciel:
Czy lektura wniosła w wasze życie coś nowego? Czy książka ta zmusiła was do refleksji,
zwróciła uwagę na istotne zagadnienia? Aby odpowiedzieć na pytania, należałoby
przeanalizować fragmenty powieści przedstawiające lekcje prowadzone przez Johna
Keatinga – nauczyciela języka angielskiego w Akademii Weltona.
Co to jest aforyzm? Aby wyjaśnić ten termin, skorzystajmy ze „Słownika języka polskiego”
AFORYZM:SENTENCJA, ZWIĘZŁE ZDANIE WYRAŻAJĄCE JAKĄŚ MYŚL
FILOZOFICZNĄ, MORALNĄ LUB REGUŁĘ ŻYCIOWĄ”
Za chwilę będziemy pracować w 6 zespołach. Każdy z nich przedstawi inną lekcję
przeprowadzoną przez Keatinga.
A oto polecenia dla wszystkich grup:
1) Przedstaw przebieg wskazanej lekcji.
45942150.001.png
2) Czego dowiedzieli się uczniowie podczas zajęć? Czego nauczyliśmy się my –
czytelnicy?
I zespół: lekcja w Sali Reprezentacyjnej szkoły ( rozdz. IV )
II zespół: lekcja na temat poezji ( rozdz. V )
III zespół: lekcja dotycząca sposobu patrzenia na świat ( rozdz. VII )
IV zespół: lekcja na boisku ( rozdz. VIII )
V zespół: odczytywanie wierszy ( rozdz. VIII )
VI zespół: lekcja na dziedzińcu szkolnym ( rozdz. IX )
Na osobnym stoliku na dużych kartkach zostały wypisane cytaty – aforyzmy. Każdy z
zespołów, przygotowując prezentację jednej z lekcji Keatinga, dobiera do niej odpowiednie
cytaty.
ODPOWIEDZI UCZNIÓW:
I zespół
( streszczenie fragmentu)
Uczniowie wraz z nauczycielem wchodzą do Sali Reprezentacyjnej szkoły. Na ścianach
wiszą fotografie absolwentów Akademii. Keating odczytuje fragment wiersza, a potem
mówi, że trzeba korzystać z życia, bo jest krótkie i realizować swoje marzenia.
Uczniowie dobrali następujące cytaty:
„Rwijcie pąki swoich róż, póki jeszcze możecie
Bo czas uleci, choć stary swym wiekiem” Zespół wyjaśnia sens cytatów.
„Carpe diem” ( łac. chwytaj dzień )
„ Uczyńcie wasze życie niezwykłym”
„ Nie wolno gubić swych chłopięcych marzeń”
II zespół
( streszczenie fragmentu)
Keating poleca uczniom wyrwać stronę z podręcznika, na której znajduje się tekst pod
tytułem „Zrozumieć poezję” napisany przez doktora filologii. Uważa, że to są bzdury. Młodzi
ludzie powinni być krytyczni, mieć swoje własne zdanie na dany temat.
Uczniowie dobrali następujące cytaty:
„...młode dusze pełne są buntu i krytycyzmu”
„ Poezja, romans, miłość, piękno to wartości, Zespół wyjaśnia sens cytatów.
dla których żyjemy”
„Wszyscy należymy do bezmyślnego stada”
III zespół
( streszczenie fragmentu)
Keating czyta fragment wiersza, a następnie zadaje pytanie: jak pozbyć się wpływu innych
osób? Trzeba po prostu poszukiwać nowego punktu widzenia. Żeby „zilustrować” swoje
słowa, wchodzi na biurko. Chłopcy naśladują swego „Kapitana”.
Uczniowie dobrali następujące cytaty:
„ Musimy nieustannie i uparcie poszukiwać nowego,
innego punktu widzenia” Zespół wyjaśnia
„Kiedy czytacie książkę, nie bierzcie pod uwagę tylko tego, sens cytatów.
co mówi autor, weźcie pod uwagę również to, co myślicie wy...”
„Ciągle powinniśmy zmuszać się do innego patrzenia na świat”
IV zespół
( streszczenie fragmentu)
Chłopcy znajdują się wraz z nauczycielem na boisku, ustawiają się przed pustą bramką.
Naprzód każdy z nich czyta kartkę, a potem kopie piłkę, starając się strzelić bramkę.
Uczniowie dobrali następujące cytaty:
„ Należy samemu stanąć z wrogiem oko w oko, by poznać,
na ile twoje męstwo stać”
„...najistotniejszą rzeczą w sporcie jest to, Zespół wyjaśnia sens
że druga istota ludzka zmusza mnie do gwałtownego wysiłku, cytatów.
bym nie ustąpił pola”.
„ Liczy się wysiłek”
V zespół
( streszczenie fragmentu)
Knox odczytuje swój wiersz, po czym mówi, że to są głupoty. Keating twierdzi, że
ułożenie własnego utworu było dla chłopca niemałym wyczynem. Według nauczyciela nie
jest ważne, o czym piszemy. Poezja ma wzruszać. Można ją znaleźć we wszystkim. Keating
sprawił, że Todd Anderson uwierzył w siebie, w swoje możliwości.
Uczniowie dobrali następujące cytaty:
„...musimy zmierzyć się z tym, co w naszym życiu ważne...”
„ Ale poezja w życiu musi być obecna
i musimy zatrzymać się na tę jedną sekundę, Zespół odczytuje
by móc ją dostrzec, nawet w najprostszych i najbardziej sens cytatów.
banalnych zdarzeniach. W przeciwnym razie zmarnujemy
wiele dobra, którym życie nas obdarowało.”
VI zespół
( streszczenie fragmentu)
Na znak nauczyciela wybrani uczniowie zaczynają bez zastanowienia chodzić wokół
dziedzińca. Kiedy drugi raz robią obchód, maszerują rytmicznie przy wtórze oklasków
Keatinga i reszty klasy. Eksperyment ten dowiódł, że „ ...trudno jest jednostce utrzymać
własny sposób zachowania pod wpływem innych osób”
Uczniowie dobrali następujące cytaty:
„ Trudno jest zachować własne zdanie,
kiedy presja otoczenia zmusza nas do jego zmiany”
„ W człowieku tkwi nieodparta potrzeba bycia akceptowanym”
„ Za wszelką cenę musicie...zaufać tym cząstkom swej osobowości, Zespół odczytuje
które wyróżniają was spośród innych i sprawiają, że jesteście sens cytatów.
niepowtarzalni. Nawet, jeśli wyróżniająca was cecha jest dziwna
czy nieakceptowana”.
NAUCZYCIEL:
Zanim dokonamy podsumowania, wyjaśnijmy termin, który znajduje się w cytacie:
„ W waszą ciężką pracę wkradł się niebezpieczny element konformizmu”. Słowa te mówi
Keating do uczniów zgromadzonych na dziedzińcu szkoły.
Co oznacza słowo KONFORMIZM ?
KONFORMIZM: „ NAGINANIE SIĘ DO OKOLICZNOŚCI, ZGADZANIE SIĘ Z
OBOWIĄZUJACYMI POGLĄDAMI”
KONFORMISTA: „ CZŁOWIEK NAGINAJĄCY SIĘ DO OKOLICZNOŚCI,
ZGADZAJĄCY SIĘ Z OBOWIĄZUJĄCYMI POGLĄDAMI.”
A teraz dokonajmy podsumowania i zapiszmy notatkę:
Korzystajmy w pełni ze swego życia i pamiętajmy o swoich młodzieńczych marzeniach.
Bądźmy indywidualistami i miejmy odwagę wyrażać swoje własne zdanie. Wierzmy w swoje
możliwości i dążmy do wyznaczonego celu, chociaż nie zawsze będziemy mogli zrealizować
swoje plany.
PRACA DOMOWA
Napisz, jakie wartości w życiu są dla Ciebie najważniejsze? Swoją wypowiedź uzasadnij,
stosując odpowiednie argumenty ( 15 – 20 zdań ).
Zgłoś jeśli naruszono regulamin