Podatnik CIT w PKPiR.doc

(33 KB) Pobierz
Podatnik CIT

Podatnik CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych CIT są nie tylko osoby prawne.

Są nimi również spółki kapitałowe w organizacji oraz jednostki organizacyjne niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Podatnikiem CIT będzie jednak spółka niemająca osobowości prawnej mająca siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Jednak przedsiębiorstwo zagranicznej osoby fizycznej, której zakład (oddział) prowadzony w Polsce podlega wpisowi w KRS, nie uzyskuje przez fakt dokonania wpisu w KRS statusu osoby prawnej i podatnika CIT. Podatnikiem nadal pozostaje osoba fizyczna.

Podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej "podatkowymi grupami kapitałowymi".

W szczególności podatnikami CIT są:

·         jednostki oświatowe, nawet prowadzone przez odrębne osoby prawne (np. gminy czy stowarzyszenia);

·         zakłady budżetowe;

·         spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Nie są podatnikami CIT firmy uczniowskie (np. sklepiki uczniowskie), działające w ramach określonych akcji na terenie szkoły

Obowiązek podatkowy

Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Warto dodać, że w zakresie opodaktowania tej grupy podatników pierwszeństwo znajdą postanowienia umów międzynarodowych w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, pod warunkiem przedstawienia przez zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji podatkowej.

Certyfikat taki powinien zostać przedstawiony przed dokonaniem wypłaty / świadczenia. Jeżeli nie został przedstawiony, płatnik CIT może dokonać wypłaty zgodnie z podstanowieniami umowy międzynarodowej, jeżeli rezydencja podatkowa kontrahenta nie budzi wątpliwości, a kontrahent ten dostarczy w termnie późniejszym (przed kontrolą) certyfikat rezydencji, z którego wynikać będzie rezydencja podatkowa w okresie dokonania wypłaty / świadczenia.

Certyfikat rezydencji podatkowej to zaświadczenie organu podatkowego o siedzibie dla celów podatkowych.

kalendarium zamknięcia roku

 

Autor: Artur M. Brzeziński / Dorota Jachowicz-Brzezińska

e-Porady: przeczytaj odpowiedzi w bazie rozwiązań podatkowych

podwójna zaliczka

Spółka z o.o. została przekształcona w spółkę akcyjną w lipcu 2007 roku. Na koniec 2007 roku do Urzędu Skarbowego zdaliśmy dwa formularze CIT. Jeden dotyczące spółki z o.o. a drugi dotyczący spółki akcyjnej. Za miesiąc czerwiec 2007 zapłaciliśmy zaliczkę...

Odpowiedź

sposób prowadzenia dokumentacji

Czy partia polityczna może prowadzić swoją dokumentację w formie księgi przychodów i rozchodów?

Odpowiedź

sprawozdanie finansowe a likwidacja

Czy sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień przed podjęciem uchwały o rozwiązaniu i likwidacji sp. z o.o., należy złożyć w urzędzie skarbowym i w KRS? Jeśli tak, to w jakim terminie? Nadmieniam, że w tym przypadku dzień bilansowy przypada w połowie...

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin