niewydolność serca str 2.doc

(28 KB) Pobierz

CO TO JEST NIEWYDOLNOŚĆ SERCA?


 


Najczęściej przyczyną prowadzącą do uszkodzenia mięśnia sercowego jest choroba wieńcowa z lub bez zawału serca. Stanowi ona 3/4 przyczyn niewy­dolności serca. Częstą pierwotną chorobą prowadzącą do niewydolności serca jest nadciśnienie tętnicze.

Rzadziej przyczyną uszkodzenia serca są stany zapalne mięśnia sercowego, np. w przebiegu infekcji wirusowych (grypa) lub wady zastawkowe serca.


JAK FUNKCJONUJE UKŁAD KRĄŻENIA

Serce jest pompą tłoczącą krew do wszystkich narządów dla utrzymania ich prawidłowej czynności, zależnie od potrzeb. W ciągu l minuty serce kurczy się średnio 70 razy i pompuje w tym czasie około 5 litrów krwi. Prawidłowa czynność serca umożliwia wykonywanie dużych wysiłków fizycznych. U wytrenowanych sportowców, w trakcie znacznego wysiłku, serce może pompować blisko 30 litrów krwi w ciągu minuty (jest więc bardziej wydajne niż pompa w stacji benzynowej).

Podstawową częścią pompy, jaką jest serce, jest mięsień sercowy, do którego krew doprowadzają naczynia wieńcowe. Serce składa się z przedsionków i komór. Pomię­dzy przedsionkami i komorami znajdują się zastawki serca. Również pomiędzy komora­mi i głównymi tętnicami, tętnicą płucną i aortą znajdują się kolejne zastawki. System zastawek uniemożliwia cofanie się krwi i zapewnia jednokierunkowy przepływ krwi.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin