Zabawa w podchody.doc

(35 KB) Pobierz
• Zabawa w podchody:

·  Zabawa w podchody:

przykadowe zadania (oprcz zada uczniowskich):

- dotknijcie najbliszego drzewa; zapiszcie jak najwicej okrele tego, co czujecie;

- podajcie  nazwy siedmiu drzew, ktre mijacie po drodze; zbierzecie po jednym liciu kadego z nich;

- podajcie  nazwy co najmniej trzech ptakw yjcych
w parku; jeli jakiego zobaczycie – podkrelcie jego nazw na licie;

- podajcie trzy dwiki natury, ktre syszycie w parku;

- podajcie siedem kolorw natury, ktre widzicie z tego miejsca.

Uwaga! Jedno z zada powinno zakada przyniesienie np. lici, kasztanw, odzi, itp. – bd potrzebne do zadania plastycznego.

·  Podsumowanie, wyonienie zwycizcy.

 

 

 

1.Tajemnicza postać (nierozpoznawalna przez dzieci) wrzuca do każdej z

 grup, czyniąc wiele hałasu, telegramy - listy o jednakowej treści:

 

„CZEŚĆ DZIECIAKI – DZIEWCZYNY I CHŁOPAKI. STOP. CZEKAM. STOP. PLAC  ZABAW . STOP. GODZINA 9.15. STOP. SZUKAJCIE W PIASKOWNICY. STOP.

APRILISEK”

 

Dzieci z grup po odczytaniu telegramu ubierają się w szatni i wychodzą w poszukiwaniu kolejnego listu stosownie do instrukcji  zawartej w odczytanym tekście.

 

2.Dzieci w jednej z piaskownic odnajdują szarą kopertę, a w niej: list oraz białą kopertę.

 

List zawiera następującą treść:

 „DZIECIAKI! WYKONAJCIE ZADANIA:

 GRUPA 1: ZAŚPIEWAJCIE . I ZAKLASZCZCIE W RYTMIE...

GRUPA 2: POWIEDZCIE WIERSZ. I POKAŻCIE JEGO TREŚĆ!

GRUPA 3: UŁÓŻCIE Z SIEBIE SŁONECZKO. UŚMIECHNIĘTE!

GRUPA 4: ZAŚPIEWAJCIE O WIOŚNIE. POKAŻCIE, JAK SKACZĄ

                ZAJĄCZKI !

GRUPA 5: NARYSUJCIE KOŁO. BAAARDZO DUŻE! PO WYKONANIU

                ZADAŃ MOŻECIE OTWORZYĆ BIAŁĄ KOPERTĘ.”

 

 Treść listu w białej kopercie:

 

„ZRÓBCIE DUŻE KOŁO! ZAŚPIEWAJCIE PIOSENKĘ: WLAZŁ KOTEK NA PŁOTEK... ZAKUKAJCIE W RYTMIE TEJ PIOSENKI. POWODZENIA. APRILISEK

 

PS. NASTĘPNA WSKAZÓWKA W PRZEDSZKOLNEJ SKRZYNCE NA LISTY.”

 

Po odczytaniu listu w szarej kopercie znalezionego w piaskownicy, wykonaniu zadań przez poszczególne grupy, odczytaniu listu w białej kopercie, wykonaniu zadania z listu w białej kopercie, wszystkie dzieci kierują się do przedszkola.

 

3.Dzieci odszukują przedszkolną skrzynkę na listy, a w niej list następującej treści:

 

„DZIECIAKI! ROZBIERZCIE SIĘ W SZATNI, ALE NIE DO ROSOŁU! STOP. PAMIĘTAJCIE O PORZĄDKU W SZATNI. STOP.  PAMIĘTAJCIE O CISZY W SZATNI.  BĘDĘ  PODSŁUCHIWAŁ. STOP. CICHO, NA PALUSZKACH, BARDZO OSTROŻNIE, SZUKAJCIE W PRZEDSZKOLU UKRYTEGO SKARBU. STOP. MOŻE BYĆ WSZĘDZIE. STOP.  JEST TO DUŻY WOREK, Z CZERWONĄ KOKARDĄ. STOP. APRILISEK.”

 

Dzieci, pod kontrolą personelu, rozchodzą się po przedszkolu w poszukiwaniu skarbu. Po odnalezieniu skarbu (worka z cukierkami) nastąpi degustacja słodkości oraz dzielenie się wrażeniami ze wspólnej zabawy.

 

"Z mapą i kompasem" Rozpoznawanie terenu, ocena i pomiar odległości, posługiwanie się skalą i podziałką, znaki topograficzne, orientacja posługiwania się mapą.

"Szumi dookoła las" Zajęcia leśne obejmujące ćwiczenia dotyczące funkcji i roli lasu, znaczenie martwych i żywych drzew dla zwierząt. Nauka szkicowania z natury lub nauka piosenki o tematyce leśnej (ekologicznej).

"Szkoła na łące"- uczestnicy posiadają szkła powiększające, i jako badacze tajemniczej przyrody odkrywają wielki świat maleńkich stworzeń i miniaturowych roślin. Z wykorzystaniem zabawy "Co w trawie piszczy"; - odszukiwanie śladów, słuchanie i naśladowanie odgłosów zwierząt, szukanie norek, dziupli...

"Marsz na orientację"Rywalizacja uczestników. Każda grupa dostaje mapę z wyznaczoną trasą i elementami otaczającymi ośrodek i pobliską okolicę. Na czas ma dojść do zamierzonego celu, może to być cel wyznaczony przez przeciwną grupę z nią rywalizującą (zabawa podobna do podchodów),

"Wąwóz niespodzianek"na szlaku przygotowanych jest osiem punktów z zadaniami do wykonania przez zespół. Punkty te oznaczone są biało - czerwoną taśmą związaną do drzewa, lub kolorową krepiną. W odległości 10 m od oznaczonego drzewa znajduje się ukryty opis zadania (np. mały słoik twist z naklejonym numerkiem zadania) należy go jak najszybciej odszukać. Czas na wykonanie każdego zadania wynosi 10 minut. Pomiar czasu następuje od momentu dotknięcia oznaczonego drzewa przez jednego z zawodników. Grupa stara się wykonać zadanie w jak najkrótszym czasie, ponieważ najmniejsza suma wszystkich czasów zadań premiowana jest 30 punktami, druga 20 punktami i trzecia 10 punktami. każde zadanie jest punktowane i liczy się do ogólnej punktacji, która pozwoli wyłonić najlepszą grupę.

"Karaoke" Uczestnicy śpiewają przez mikrofon znane piosenki z podkładem melodii (lub każdy zespół układa swoją piosenkę, którą musi zaśpiewać przed pozostałymi) lub tekstem pokazywanym na ekranie z rzutnika multimedialnego. Poziom i jakość wykonania ocenia wcześniej wybrane jury.

"Kalambury"Zespół wybiera jedną osobę, która po przeczytaniu hasła próbuje zilustrować go gestami i mimiką twarzy (lub rysunkami) pozostali muszą odgadnąć hasło, np. związane z tematyką ekologiczną.

"Polowanie na lisa"Z grupy wybieramy jednego zawodnika (lisa), który dostaje charakterystyczny znak rozpoznania i mapę. Wie w którym kierunku ma się poruszać (uciekać). Lis zostaje wypuszczony do lasu, reszta grupy rusza za nim po około 10 minutach. Zadaniem grupy jest wytropienie lisa i wyeliminowanie go.

"Budowanie szałasu"Grupa otrzymuje niezbędne materiały do zbudowania szałasu (np. płachty brezentu, sznurek, kije, saperka itp.) i w jak najkrótszym czasie musi wykonać zadanie. Będzie ocenione położenie w terenie, szybkość oraz jakość wykonania.

"Wyścigi mumii"Trzech zawodników zawija w papier toaletowy czwartego, tak aby nie było widać żadnej części garderoby (mogą rywalizować 3 lub 4 grupy) zwycięży ta grupa która zrobi to najszybciej

"Podchody z zadaniami"W zabawie biorą udział dwie drużyny uciekająca i szukająca. grupa uciekająca wybiera trasę i zostawia grupie szukającej znaki i listy - zadania.

"Szukanie skarbu" Na podstawie otrzymanych map terenu starają się dotrzeć do miejsca zaznaczonego na mapie, w którym ukryty jest skarb.

"Ognisko" Nauka piosenek i pląsów, pieczenie kiełbasek, ekologiczny program telewizyjny (popisy dzieci ujawniające talenty aktorskie).

"Dyskoteki z konkursami"

"Jaka to melodia"Zabawa oparta o znany muzyczny teleturniej telewizyjny. Podczas tej zabawy dzieci mają możliwość współpracy w grupach. Mają też możliwość odniesienia

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin