5472.doc

(32 KB) Pobierz
KONSPEKT

KONSPEKT

 

TEMAT: Bawimy się lalkami w naszej sali.

 

CELE: dziecko

-         rozpoznaje literę L w postaciach pisanych i drukowanych

-         wyróżnia głoskę l w różnych pozycjach w wyrazie

-         zna i rozumie treść wiersza M. Kownackiej ,, Lalki,, odpowiada na pytania nauczyciela

-         czyta sylaby składające się z poznanych dotychczas liter

-         czyta i układa wyrazy z literą l z rozsypanki literowej i sylabowej

-         buduje kolorowe schematy głoskowe

-         sprawnie kreśli literę L l po dużym śladzie lub chętne dzieci samodzielnie

-         wypowiada się kolejno w czasie zajęć, śledzi wypowiedzi innych dzieci

-         wykonuje samodzielnie ćwiczenia graficzne i inne w podręczniku lub na kartach pracy

 

FORMY  PRACY:

-         indywidualna działalność dzieci

-         zespołowa

-         z całą grupą

 

METODY:

-         twórcze i aktywizujące ( szeregowanie słoneczkowe, rebusy, zagadki )

-         pokaz i obserwacja

-         oparte na słowie

-         różnorodna aktywność własna dzieci.

 

ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:

-         rozsypanka literowa ( imiona lalek )

-         sylweta lalki w kopercie dla każdego dziecka, kolorowa kartka do przyklejenia lalki

-         wzory litery l pisanych i drukowanych

-         zakodowany podpis do obrazka – Lala ma loki

-         nakrywki czerwone i niebieskie do budowy schematów wyrazowych

-         różnorodne lalki do zabawy muzyczno – ruchowej

-         nagranie piosenki ,, Lalka Dominika,,

-         kolorowe medale dla dzieci, których imiona zawierają literę l

-         treść wiersza i piosenki

-         kredki pastelowe, klej, wizytówki.

 

PRZEBIEG  ZAJĘĆ

 

1. Zabawa integrująca grupę - Iskierka

 

Jedno dziecko stoi w środku koła. Nauczycielka wyjaśnia zabawę i demonstruje sposób

,, puszczania iskierki,, Zadaniem dziecka w środku jest ,, przyłapanie,, dziecka puszczającego iskierkę.

 

2. Wiersz M. Kownackiej ,, Lalki,,

 

Nauczycielka przedstawia dzieciom treść wiersza, uprzedzając wcześniej, na co powinny zwrócić uwagę w czasie słuchania. Wspólnie  dokonują krótkiej analizy tekstu. Porównują lale z wiersza z lalami siedzącymi na dywanie. Zwracają uwagę na lalki murzynki, szmacianki oraz piękne lale rosyjskie, tzw. baby. Opowiadają krótko o swoich ulubionych lalach. Wspominają o lalkach mechanicznych, pokazują sposób ich mówienia i poruszenia się.

 

3. Zabawa muzyczno – ruchowa z piosenką ,, Moja lalka Dominika,,

 

Każde dziecko wybiera sobie lalkę lub misia do tańca. W czasie trwania piosenki tańczy w dowolny sposób śpiewając. Na przerwę w muzyce zwraca się w stronę nauczycielki, która pokazuje duży kartonik z sylabą, np. ma, ka, ta, at, tit. Odczytuje sylabę i zaczyna ją wymawiać i chodzić jak lalka mechaniczna. Na dźwięk piosenki ponownie tańczy ze swoją lalą.

 

4. Prezentacja litery L l we wszystkich postaciach.

 

Tablica z literami jest przykryta kartką z ponadcinanymi figurami geometrycznymi, na których widnieją cyfry od 1 do 6. Dzieci kolejno odkrywają i zaginają figury, dopiero wtedy ukazują im się w całości litery l: drukowane, pisane, małe i wielkie. 

Następuje obserwacja liter przez dzieci, omówienie z jakich znanych części się składa, do czego jest podobna w naszym otoczeniu. Wypowiedzi dowolne i wrażenia dzieci: czy wydaje im się trudna do pisania i zapamiętania, czy ja już gdzieś widziały, itp.

Sprawdzają, które z nich ma literę l w swoim imieniu. Następuje dekoracja tych dzieci kolorowymi medalami z papieru samoprzylepnego i nagrodzenie ich brawami.

 

5. Pokaz sposobu kreślenia liter L l

 

-         na dużych wzorach o pogrubionych konturach, najpierw palcem, potem mazakiem fluorescencyjnym

-         układanie na tym kształtów litery z grubej włóczki

 

6. Ocena, czy L jest spółgłoską czy samogłoską.

 

Umieszczenie wzoru litery l na niebieskim kwiatku głoskowym na tablicy. Wspólne zbudowanie schematu do wyrazu lalka. Budowanie kolorowych schematów do innych wyrazów rozpoczynających się głoską l: lampa, lody, lustro, lizak, loki, itd.

 

7. Przerywnik ruchowy

 

Nauczycielka dzieli dzieci na grupy i prosi je, by wybrały sobie, jakie urządzenie elektryczne chcą naśladować ruchem i głosem. Potem wypowiada tylko jedną nazwę, a właściwa grupa ,, pracuje,, Pozostałe grupy obserwują i czekają, kiedy zostaną włączone do prądu przez wywołanie przez nauczycielkę. Kilkakrotne powtórzenie, zmiana nazw.

 

 

 

8. Zaszyfrowany podpis

 

Na tablicy duży obrazek lalki z pięknymi lokami. Naokoło niej rozsypane kartoniki z numerami od 1 do 6 oraz znaczkami. Po ich uporządkowaniu według cyfr i znaczków powstaje podpis – Lalka ma loki.

 

9. Zadania indywidualne dla dzieci

 

Zadania w kopertach. Sylweta lalki oraz imię w postaci rozsypanki literowej. Dziecko układa i odczytuje imię, przykleja je pod sylwetą laleczki, koloruje i ozdabia według własnego pomysłu.

 

10. Wystawka prac w szatni na gazetce dla rodziców.

 

 

Opracowanie: Krystyna Pietrewicz

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin