SCENARIUSZ ZAJĘCIA DIAGNOZUJĄCEGO DOJRZAŁOŚĆ SZKOLNĄ
TEMAT: „Jestem mistrzem w rachowaniu, spostrzeganiu, słuchaniu i rysowaniu”
CELE OGÓLNE:
· Utrwalenie cyfr i znaków matematycznych.
· Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie opanowania dodawania, odejmowania oraz rozkładania liczby na składniki.
· Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy słuchowej.
· Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy wzrokowej oraz spostrzegawczości.
· Doskonalenie sprawności graficznej.
· Rozwijanie zdolności zapisywania i rozwiązywanie prostych działań matematycznych.
CELE OPERACYJNE (UCZEŃ):
· zna cyfry w zakresie 0 – 10
· dodaje i odejmuje w zakresie 0 – 10
· zapisuje proste działania matematyczne
· rozwiązuje proste działania matematyczne
· wyróżnia sylaby i głoski w słowach
· łączy słowa z sylab i głosek
· czyta cicho zdania ze zrozumieniem
· wyszukuje różnice na ilustracjach
· składa pocięty obrazek w całość
CELE WYCHOWAWCZE:
· Doskonalenie współdziałania w zespole;
· Wpajanie nawyku dbania o porządek w miejscu pracy;
· Wpajanie nawyku stosowania form grzecznościowych takich jak: proszę, dziękuję, dzień dobry itp
METODY:
· słowna - oparta na poleceniach dla dzieci
· oglądowa - oparta na obserwacji
· czynna - działań stawianych do wykonania
FORMY PRACY
· praca z całą grupą
· praca indywidualna
· praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· plakietki z liczbami, taca
· obręcze
· paski-sznurki, klamerki, pojemniki na klamerki, liczby i znaki
· karty ćwiczeń - rysunek motyla, kredki: żółta, niebieska, czerwona, zielona, magnesy
· wzory działań, kartoniki z cyframi, bębenek
· zestawy obrazków, taca
· worki do grupowania wyrazów
· karty ćwiczeń do wyszukiwania różnic, ołówki
· folie z rysunkiem ślimaka, mazaki, ściereczka do ścierania
· puzzle, kartka do przyklejenia puzzli, klej
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Dziecko mówi swoje imię, liczy głoski w wyrazie, zabiera plakietkę z odpowiednią cyfrą.
(plakietki z liczbami, taca)
Dzieci grupują się w kołach wg liczby głosek w imionach. Liczenie się, wkładanie kartoników z takimi samymi liczbami do jednej obręczy, podpisywanie kół właściwą cyfrą. Sprawdzanie, których imion w klasie jest najwięcej, najmniej, po tyle samo.
(obręcze)
Będziemy wieszać pranie. Najpierw wieszamy duży koc – używamy 6 klamerek, a obok mały koc – 3 klamerki (dzieci przypinają klamerki na pasku papieru). Przeliczenie ile klamerek użyto? Układanie działania i rozwiązywanie go. ( 6+3=, 5+2=, 4+4=)
Pranie było przypięte 8 klamerkami , odpinamy ręcznik przypięty 3 klamerkami, Ile klamerek zostanie) (8-3=, 7-4=, 6-1=)
(paski-sznurki, klamerki, pojemniki na klamerki, liczby i znaki)
Pewien motyl miał na skrzydełkach wzorki z figur geometrycznych. Dorysuj brakujące figury w taki sposób, aby na każdym skrzydle motyla były taki sam wzór. Pokoloruj figury zgodnie z kolorami figur znajdującymi się pod motylem. Policz na skrzydłach motyla trójkąty, kwadraty, prostokąty, koła i połącz je z odpowiednią cyfrą wg wzoru. Przypinamy motyle do tablicy, sprawdzanie czy nikt się nie pomylił?
(rysunki motyla, kredki: żółta, niebieska, czerwona, zielona, magnesy)
Wręczenie dzieciom kartoników z cyframi 1- 8 (jedna cyfra na kartoniku, każde dziecko ma jeden kartonik).
W różnych miejscach na podłodze n-l umieszcza wzory działań: 8 = c + c , 8 = c + c + c itp.,
Dzieci maszerują swobodnie po sali w rytm bębenka, na sygnał „Gdzie możesz stanąć” ustawiają się przy odpowiednich wzorach działań i głośno odczytują swój zapis, zgodnie ze swoimi kartonikami i działaniami na podłodze.
(wzory działań, kartoniki z cyframi, bębenek)
(zestawy obrazków, taca)
o-ko mu-cha ło-pa-ta ka-na-pa.
Słuchajcie uważnie! Jeśli macie na kartoniku obrazek którego nazwę powiem, to podnieście taki kartonik wysoko do góry
f-o-t-e-l f-a-r-b-y w-a-g-a b-a-l-o-n
(worki do grupowania wyrazów)
Ela e- l- a Dom Mapa sanki
Znajdź szczegóły, którymi różnią się te obrazki. Postaw krzyżyki w miejscu gdzie znalazłeś różnice. Ile szczegółów różniących obrazki znalazłeś?
(karty ćwiczeń do wyszukiwania różnic, ołówek)
Przeczytaj zdania znajdujące się na paskach. Dobierz zdanie do obrazka, na którym wyszukiwałeś różnice. Pod obrazkiem przyklej zdanie pasujące do obrazka.
(paski ze zdaniami, pasek ze zdaniem z lukami oraz wyrazy do luki, klej)
Przyjrzyj się kolejnym etapom rysowania ślimaka.
Spróbuj narysować podobnego ślimaka na foli. Rysuj zgodnie z etapami.
Najpierw rysuj po śladzie, później wyjmij kartkę ze ślimakiem i spróbuj narysować podobnego ślimaka samodzielnie.
(folie z rysunkiem ślimaka, mazaki, ściereczka do ścierania)
Ułóż na kartce puzzle i przyklej je. Jeśli wykonasz to zadanie szybko możesz pokolorować fragmenty ilustracji.
(puzzle, kartka do przyklejenia puzzli, klej)
Opracowanie: Joanna Nowosad
ZAŁĄCZNIKI:
megi144