etp.doc

(39 KB) Pobierz

Dalmierz impulsowy. Pomiaru odległości dokonuje się na podstawie pomiaru czasu, w jakim powraca sygnał radiowy wyemitowany w kierunku przedmiotu, za jego pomocą można wykonywać pomiary bez użycia reflektorów zwrotnych, szczególnie w pomiarach szczegółów sytuacyjnych, są mało dokładne.

dalmierz o fali ciągłej Pomiaru odległości dokonuje się na podstawie różnicy faz fal elektromagnetycznych: emitowanej i rejestrowanej.

 

Dalmierz fazowy którego sygnał pomiarowy jest ciągłą falą harmoniczną

 

Rodzaje dalmierzy:

1 – wymienny z teodolitem w spodarce teodolitu.

2 – nasadkowy na lunetę teodolitu lub jego uchwyt.

3 – obudowany wokół lub obok teodolitu

4 – samodzielny

5 – zintegrowany

 

luneta Keplera i luneta Galileusza. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że pierwsza ma okular dodatni i daje obraz odwrócony, natomiast druga ma okular ujemny i daje obraz prosty. Z tego powodu luneta Galileusza nie nadaje się do pomiarów, gdyż nie można umieścić w niej płytki ogniskowej.

Interferometr przyrząd pomiarowy oparty na zjawisku interferencji fal. Zasada działania opiera się na nakładaniu na siebie dwóch fal spójnych, co prowadzi do powstania obszarów, wygaszania oraz wzmacniania drgań. Obserwacja powstających wzorów interferencyjnych umożliwia po odpowiednich obliczeniach uzyskanie bardzo dokładnych pomiarów. W ten sposób można mierzyć odległość albo określić przestrzenne wymiary badanego obiektu.

GPS system nawigacji satelitarnej obejmujący całą kulę ziemską. Działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej oraz znając dokładny czas wysłania danego sygnału można obliczyć odległość odbiornika od satelitów.

Metoda kodowa polega na dokładnym pomiarze czasu odbioru kodów C/A i P na jednej lub dwóch częstotliwościach L1 i L2. Pomiar różnicy czasu pomiędzy momentem odbioru ramki a czasem jej nadania (zapisanym na początku każdej ramki) daje czas Δt przebiegu sygnału od satelity do odbiornika GPS (d = c · Δt). Dokładność tej metody jest rzędu pojedynczych metrów.

Metoda fazowa polega na pomiarze różnicowym faz na jednej lub dwóch częstotliwościach L1 i L2. Jest to pomiar fazy sygnału przychodzącego φ.

Prawami Keplera nazywamy trzy prawa astronomiczne, odkryte przez Jana Keplera i opisujące ruch planet wokół Słońca.

I stwierdza, że każda planeta Układu Słonecznego porusza się wokół Słońca po elipsie, w której jednym z ognisk jest Słońce.

II mówi, że w równych jednostkach czasu, promień wodzący planety poprowadzony od Słońca zakreśla równe pola.

III głosi, że stosunek kwadratu okresu obiegu planety wokół Słońca do sześcianu średniej arytmetycznej największego i najmniejszego oddalenia od Słońca jest stały dla wszystkich planet w Układzie Słonecznym.

Metoda indukcyjna polega na oddziaływaniu zmiennego pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez anteną nadajnika na przewód. Wzbudzony w nim prąd indukcyjny jest generatorem pola wtórnego, które jest wykrywane przez antenę. Nie wymaga wyłączenia kabli energetycznych.

Metoda galwaniczna wymaga bezpośredniego połączenia nadajnika z elementem poszukiwanego przewodu za pośrednictwem przewodu. Nadajnik musi być uziemiony sondą.

Inklinometr wyznacza przemieszczenia poziomych głębszych warstw podłoża przy projektowaniu.

Zestaw: 1)sonda, 2)stacja pomiarowo-odczytowa, 3)rury inklinometryczne

Tachimetr skanujący ma funkcje naprowadzania lunety na pryzmat, która umożliwia automatyczna identyfikację i lokalizację celu. Dzięki niej możliwe jest szybkie wyszukiwanie środka pryzmatu i śledzenie reflektora przez tachimetr jeśli pryzmat przemieszcza się.

Teodolit - służy do pomiaru katów poziomych (pionowych) w terenie. Poszczególne elementy budowy teodolitu muszą spełniać odpowiednie warunki. Do podstawowych elementów konstrukcyjnych teodolitu należą; statyw, spodarka, limbus, alidada, luneta.

Błędy -niepionowości osi instrumentu, -inklinacji, -kolimacji, -ekscentru alidady, -ekscentru koła poziomego, -ekscentru systemu odczytowego, -wichrowatości układu osiowego

Inklinacja – nieprostopadłość osi obrotu lunety do osi głównej instrumentu

Kolimacja – nieprostopadłość osi lunety do osi obrotu lunety

Układ osiowy 1)główna – spodarka, alidada, luneta, 2) obrotu lunety, 3) lunety, 4) libeli kolimacyjnej, 5) libeli głównej, 6) układu odczytowego

Niwelator instrument który umożliwia pomiar różnicy wysokości z pomocą łaty geodezyjnej, między punktami w terenie.

Niwelacja trygonometryczna – polega na wyznaczaniu przewyższenia na podstawie odległości i kata pochylenia celowej.

Tachimetr zmotoryzowany bezprzewodowy instrument który wyszukuje cel do 800m, śledzi i mierzy dowolne punkty, umożliwia wygodną wymianę danych.

Tachimetr skanujący promień dalmierza laserowego poprzez zwierciadło skanujące i układ światłowodów "przeczesuje" teren w płaszczyźnie poprzecznej do kierunku lotu. Laser działa impulsowo i z dużą częstotliwością "próbkuje" teren. Energia częściowo odbita od powierzchni terenu jest poprzez układ optyczny skanera odbierana i rejestrowana.

Płytka ciało przezroczyste o współczynniku załamania n>1, ograniczone dwiema płaskimi, równoległymi powierzchniami oddalonymi od siebie o 1. Promień świetlny po przejściu przez płytkę jest równoległy do promienia padającego, przesunięty względem niego o d. Przesunięcie to zależy od: grubości płytki, kata padania promienia świetlnego, współczynnika załamania materiału, z jakiego wykonana jest płytka.

Pryzmat ciało przezroczyste ograniczone dwiema płaszczyznami przecinającymi się wzdłuż prostej( krawędź pryzmatu). Kąt dwuścienny fi, jaki tworzą te płaszczyzny to kąt łamiący pryzmatu.

Soczewka bryła przezroczysta ograniczona z dwóch stron powierzchniami kulistymi lub jedna kulistą, a druga płaską. – skupiające, - rozpraszające.

Dyfrakcja światła uginanie światła, polega na tym, że gdy światło przechodzi przez przeszkody, to pojawia się wyraźne odchylenie od prostoliniowego rozchodzenia się światła.

Skanery  laserowe 3D. zalety - obraz 3D, szybkość pozyskiwania danych, niska pracochłonność, ekonomiczność, znaczna prędkość, funkcjonalne oprogramowanie. Wady – trudności  w skanowaniu lśniących powierzchni oraz ostrych krawędzi, wrażliwość na warunki atmosferyczne, wysoka cena instrumentu.

Podczerwień – prom. elektromag. dł. fali pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi 780 nm-1mm.

Nadfiolet niewidzialne prom. elektromag. o dł. fali 10nm-400nm.

Dokładność dalmierzy: - zintegrowane laserowe +/-2mm/km; laserowe ręczne duży zasięg +/-30cm; laserowy ręczny mały zasięg +/-1,5mm; ultradźwiękowe +/-0,5%·dł.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin