Czy inny to znaczy gorszy.docx

(14 KB) Pobierz

Temat zajęć: Czy inny to znaczy gorszy? „Brzydkie kaczątko”

H. Ch. Andersen.

 

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z elementami biblioterapii nr 3

Skład zespołu: uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym

lub znacznym.

Forma organizacji: jednostka dwugodzinna – I i II etap edukacyjny

Metody pracy:

· słowna: pogadanka,

· drama,

· instrukcji i normy,

· analizy i twórczego naśladowania wzoru

Formy realizacji:

· praca zespołowa,

· zabawa integracyjna

Pomoce dydaktyczne: nagranie bajki pt. „Brzydkie kaczątko”, płyta z nagraniem baletu

Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”, arkusze do orgiami, plansze z opisem cech

zewnętrznych i wewnętrznych brzydkiego kaczątka, ilustracja łabędzia, zdania na

etykietach opisujące wygląd, wielkość, pokrycie ciała, sposób poruszania się oraz

pożywienie łabędzia, kartonowe serca.

Cele zajęć:

· uczenie myślenia, doskonalenie koncentracji,

· uczenie prawidłowych wartości moralnych,

· rozwijanie i bogacenie słownictwa uczniów,

· uwrażliwienie na krzywdę i niedolę innych,

· wskazanie sposobów radzenia sobie z osamotnieniem i przeciwdziałania mu,

· rozwijanie wyobraźni i myślenia.

Przebieg zajęć:

1. Inscenizacja taneczna baśni o Brzydkim Kaczątku w wykonaniu uczniów należących

do szkolnego koła teatralnego.

2. Wysłuchanie baśni z płyty CD.

3. Sprawdzenie zrozumienia treści baśni.

· Co wykluło się z pięciu kształtnych, zgrabnych jajek?

· Co wykluło się z szóstego – dużego i krzywego – jajka?

· Jak nazywały kaczątko inne podwórkowe zwierzęta?

„ To nie kaczorek, tylko….( potworek)”

· Jak przebiegała pierwsza lekcja pływania?

· Za czym tęskniło brzydkie kaczątko?

· Dokąd uciekło kaczątko?

· Jaką przygodę przeżyło kaczątko nad jeziorem?

· Kto uratował kaczątko przed zamarznięciem?

· Czego oczekiwała od kaczątka gospodyni?

· Jak zakończyła się historia brzydkiego kaczątka?

4. Pokazanie ilustracji ptaka. Redagowanie opisu wyglądu łabędzia, jego wielkości,

pokrycia ciała, sposobu poruszania się i pożywienia – wykorzystanie kart, etykiet z

napisanymi zdaniami.

· Łabędź jest dużym ptakiem.

· Żyje w pobliżu wody.

· Ma długą szyję i rozłożyste skrzydła.

· Jego ciało pokrywają białe, puszyste pióra.

· Odżywia się roślinami wodnymi.

· Gniazdo buduje w gąszczu trzcin, na płytkiej wodzie.

· Jest nazywany ptakiem królewskim.

· Należy do gatunku ptaków chronionych.

5. Określanie cech brzydkiego kaczątka: szare, niezgrabne, zalęknione, ufne, ciekawe

świata, spragnione przyjaźni, osamotnione.

6. Czy inny to znaczy gorszy? – próba odpowiedzi na postawione pytanie. Na co

zwracamy uwagę oceniając innych? Uczniowie odpowiadają na pytania odwołując

się do własnych doświadczeń. Jak przeciwdziałać swojej samotności i samotności

innych?

7. Taniec z sercami: dzieci przysłaniają twarze papierowymi sercami, poruszają się

w rytm muzyki („Jezioro łabędzie” P. Czajkowskiego). Podczas chwilowej pauzy

w muzyce nawiązują kontakt ze spotkaną osobą, odsłaniają twarz, kłaniają się i mówią

„Lubię Cię

8. Praca plastyczno – techniczna, orgiami płaskie „Łabędź”.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin