Konspekt do zajęć z dziećmi 5.doc

(27 KB) Pobierz
Konspekt do zajęć z dziećmi 5 – letnimi

Konspekt do zajęć z dziećmi 5 – letnimi

Temat: Czarodziejski kwadrat – zabawa dydaktyczna. Poznajemy figury geometryczne.

 

Cele operacyjne – dziecko:

- rozróżnia kształty figur geometrycznych,

- poprawnie je nazywa,

- poznaj cechy figur w trakcie samodzielnego badania (mierzenie długości boków kwadratu),

- porównuje i klasyfikuje figury ze względu na wielkość i kolor,

- tworzy własne kompozycje z kwadratów i kół,

- liczy w zakresie własnych możliwości,

 

Metody:

Słowna rozmowa, recytacja wiersza

Czynna - samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania, ćwiczenia utrwalające,

Oglądowa – pokaz, obserwacja.

 

Pomoce: Sylwety kwadratów różnej wielkości i koloru, komplet kwadratów dla każdego dziecka (3 figury różnej wielkości i koloru), dywanik, pasek do pomiaru, szarfy, mozaika geometryczna, kwadratowy arkusz papieru z konturem kwadratu dla każdego dziecka, kredki.

 

Przebieg:

1.     Dzieci siedzą przed tablicą, na której przypięte są sylwetki różnych kwadratów,

2.     Słuchanie fragmentu wiersza Marii Terlikowskiej „W pogoni za kwadratem”,

3.     Rozmowa na temat treści wiersza – wyodrębnienie cech kwadratu. Pomiar długości boków kwadratu przy pomocy paseczka papieru i wyciągnięcie wniosku dotyczącego długości boków kwadratu,

4.     Przeliczanie i porównywanie wielkości kwadratów,

5.     Zabawa ruchowa „Porządkujemy kwadraty” – swobodny bieg dzieci, na sygnał odkładanie do szarfy kwadratów o określonej wielkości,

6.     Segregowanie kwadratów ze względu na kolor i wielkość – tworzenie zbiorów, przeliczanie ich liczebności,

7.     Dowolne kompozycje z figur geometrycznych - praca w małych zespołach.

8.     Uzupełnianie konturu kwadratu dowolnym rysunkiem - praca indywidualna przy stolikach.

 

 

Załącznik

Maria Terlikowska „W pogoni za kwadratem” frag.

Kwadrat to dziwna jest figura,

Bo nie wiadomo gdzie dół,

I gdzie góra.

Do góry głową,

Czy na dół głową,

Zawsze wygląda jednakowo,

Ma cztery kąty, ma równe boki,

Tak samo długi jest, jak szeroki,

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin