Planety w układzie słonecznym układnie i rozwiązywanie zdań z tekstem.doc

(37 KB) Pobierz

ZADANIA TEKSTOWE
KONSPEKT Z ZAJĘĆ

 

1.       Data: 21.04.2008             

2.       Prowadzący:             

3.       Grupa wiekowa: 6 - latki

4.       Zagadnienia:
- przekładanie sytuacji działaniowej na zadania

5.       Temat: Planety w układzie słonecznym układnie i rozwiązywanie zdań z tekstem.

6.       Cele zajęć:
- rozwiązuje proste zadania tekstowe
- rozpoznaje znaki matematyczne
- przedstawi zadanie z pomocą cyfr i symboli

7.       Metody pracy:
- słowne: rozmowa
- oglądowe: pokaz
-praktycznego działania: metoda ćwiczeń

8.       Forma pracy: indywidualna, zbiorowa

9.       Środki dydaktyczne: ilustracje, kartoniki z liczbami i znakami matematycznymi, kartki z zadaniami, okienko  i gwiazdki do przyczepienia

10.   Literatura:
- C. Cyrański, M. Kwaśniewska, Moje Przedszkole program wychowania przedszkolnego, DKW – 4013 – 3/01, Kielce 2003
- A. Kilm – Klimaszewska, Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2002

 

 

 

 

TOK

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI

1.  Czynności organizacyjno -porządkowe

Nauczyciel wita się z dziećmi

Dzieci witają się z nauczycielem

 

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć
a) rozpoznawanie i układanie kartoników z cyframi od 1 – 10
b) rozpoznanie i ułożenie kartoników ze znakami matematycznymi
c) nazywanie liczb od 1 – 10 oraz znaków matematycznych

- nauczyciel poleca:
- wyklaszcz wynik 2+3
- ułóżcie przed sobą kartoniki od 1 – 10

- pod kartonikami proszę ułożyć znaki matematyczne

- odczytajcie liczby od 1 – 10
- jakie mamy znaki matematyczne


- 5

 

 

3. Uświadomienie celu zajęć

- układanie i rozwiązywanie zadań z tekstem związanymi z układem słonecznym

 

 

4. Realizacja tematu:
zdania tekstowe
- odejmowanie
a) rozumienie zadnia – dobór tematyki i jego struktury
- zapoznanie z treścią zadania
- sprawdzenie rozumienia zadania




b) ustalenie planu rozwiązania zadania


- konkretna obrazowa interpretacja zadania


- porównanie rezultatów wykonywanych czynności z treścią zadania
c) realizacja planu rozwiązania zadania
- rozwiązanie wybranym sposobem

d) sprawdzenie poprawności rozwiązania zadnia

- dodawanie
a) rozumienie zadania – obór tematyki do jego struktury
- zapoznanie się treścią zadania
- sprawdzenie rozumienia zadania




b) ustalenie planu działania
- odkrycie logicznej struktury informacji zawartych w zadaniu
- konkretna obrazowa interpretacja zadania



- porównanie rezultatów wykonywanych czynności z treścią
c) realizacja planu rozwiązania zadania
- rozwiązanie zadania wybranym sposobem







d) sprawdzenie poprawności rozwiązania zadania
- sformułowanie odpowiedzi do zadania – ćwiczenia utrwalające prace z zadaniem tekstowym




- zadania będą dotyczyć planet i układu słonecznego
- nauczyciel czyta zadanie tekstowe
- o czym jest zadanie?
- co wiemy z zadania?

- ile było planet?
- ile planet zniknęło?
- czego nie wiemy z zadania?
- proszę ułożyć tyle kół ile było planet?
- odsuń na bok tyle kół ile planet zniknęło
- przedstaw za pomocą liczb
- jaki znak wskaże nam że planety zniknęły
- co oznacza liczba 9?
- co oznacza liczba 3?



- ułóżmy z odpowiednich kartoników rozwiązanie na tablicy korkowej
- nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania


- zadania będą dotyczyć planet i układu słonecznego
- odczytanie treści zadania
- o czym była mowa w zadaniu?
- ile dziewczyna widziała gwiazd?
- ile dodatkowo zabłysło?
- ułóż tyle kół ile było gwiazd
- dołóż tyle ile dodatkowo zabłysło

- ułóż pod kołami kartoniki z cyframi
- jaki znak matematyczny oznacza że coś dodało
- co oznacza liczba 4?
- co oznacza liczba 2?




- do kona w którym wiszą 4 gwiazdy nauczyciel poleca
- ile gwiazd trzeba dowiesić?
- ułóżmy z odpowiednich kartoników rozwiązanie zadania
- sprawdzenie wykonania zadnia



- dzieci siadają w grupach na dywanie, każda grupa dostaje działanie matematyczne
- próbują ułożyć działanie z cukierków
- wpiszcie wynik w kartonik pusty
- ułóżcie treść zadania
 









- o planetach
- ile było planet i ile zniknęło
- 9
- 3
- ile planet zostało


























 

 

- o gwiazdach

- 4

- 2











- ile było gwiazd
- ile przybyło

 

5. Podsumowanie
pracy

- co wam się podobało?

-działania na cukierkach

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin