wielkanocne.doc

(63 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć do klasy III

autor:

Elżbieta Gilska

nauczyciel mianowany nauczania zintegrowanego

Szkoła Podstawowa nr 29

im. Jana Liszewskiego

w Olsztynie

 

 

 

Scenariusz zajęć do klasy I

 

Blok: Na wielkanocnym stole

Temat dnia: Wielkanocne zwyczaje

 

Cele ogólne (zadania):

              -    poznanie zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi,

-                                  kształcenie umiejętności wypowiadania się zdaniami na określony temat,

-                                  wdrażanie do zachowania zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

-                                  przedstawić ruchem czynności jakie wykonuje się przed świętami,

-                                  wyrazić uczucia związane ze świętami,

-                                  rozpoznać pisanki i kraszanki,

-                                  przygotować koszyczek wielkanocny,

-                                  wymienić tradycyjne potrawy przygotowywane na te święta,

-                                  indywidualnie opisać poznane zwyczaje.

 

Metody: rozmowa, pokaz, praca z tekstem.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: indywidualne karty pracy, palmy, koszyczek, pisanki, kraszanki, baranek, bukszpan, ilustracje świątecznych ciast, karty z napisami zwyczajów wielkanocnych i z napisami różnych świąt, magnetofon, kaseta z nagraniem zabawy „Ciasto”, tekst wiersza   Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej, tekst opisujący staropolski stół wielkanocny.

 

Czas trwania: 90 minut.

 

Przebieg zajęć

 

1. Spotkanie w kręgu.

Powitanie. Odszukanie nazwy święta, które się zbliża.

Na dywanie znajdują się kartki z nazwami świąt, uczniowie wybierają właściwą nazwą.

 

Boże Ciało, Święto Zmarłych, Wielkanoc, Boże Narodzenie

 

Rozmowa na temat Wielkanocy.

2. Przygotowania do świąt.

Jeden uczeń ruchem przedstawia czynność, jaką wykonuje w domu (odkurzanie, pieczenie, mycie okien, ścieranie kurzu, trzepanie dywanów itp.) pozostali uczniowie odgadują jaka czynność jest przedstawiana.

3. Przedstawienie za pomocą mimiki  nastroju, jaki wywołują zbliżające się święta.

Powrót do ławek.

4. Uczniowie skreślają zwyczaje, które nie są związane z Wielkanocą, tak aby powstało prawdziwe zdanie. (Karta pracy nr 1)

5. Odczytanie prawdziwego zdania i zawieszenie na tablicy napisów:

 

ŚWIĘCIMY PALMY   Niedziela Palmowa

MALUJEMY JAJKA

PIECZEMY BABY I MAZURKI

ŚWIĘCIMY POKARM

DZIELIMY SIĘ JAJKIEM

OBLEWAMY SIĘ WODĄ

 

6. Omówienie zwyczaju święcenia palm.

Nauczyciel pokazuje uczniom różne palmy (wykonane z suszonych kwiatów i zbóż, wykonane z zielonych gałązek). Palma -  pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Miała chronić przed chorobami i zapewnić dobre plony. Palmy święcimy w Niedzielę Palmową.

 

7. Rozmowa na temat malowania jajek.

Nauczyciel prezentuje ilustracje jajek - pisankę i kraszankę. Uczniowie mają za zadanie je nazwać (wybierają właściwy podpis).

Jajko jest znakiem nowego życia. Pisanki dawniej turlało się po świątecznym stole, żeby się zderzyły lub stukało czubkiem w czubek. Czyja stłukła się wcześniej, ten przegrywał. Malowano je, żeby było wiadomo, która jest czyja.

8. Na święta przygotowujemy różne potrawy. Prezentacja ilustracji świątecznych ciast.

BABA WIELKANOCNA                              MAZUREK

Zapoznanie uczniów z wierszem pt. „Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej

Odczytanie tekstu mówiącego, jak dawniej na święta przygotowywano potrawy.                    Co znajdowało się na stole?

9. Zabawa ruchowa „Ciasto”

10. Wspólne przygotowanie wielkanocnego koszyczka. Co włożymy do koszyczka?

Zagadki:  ( źródło: Ewa Stadtmüller Wiosenne zagadki, Wyd. Skrzat 2000)

 

Oby dzięki ludzkiej pracy

I opiece nieba

Nigdy na twym stole

Nie zabrakło ............   (chleba)

 

Azorek radośnie

Przy koszyczku hasa,

Lecz nic z tego nie będzie.

- Nie dla psa ....................  (kiełbasa)

 

W cebulowych łupinkach

Lub w farbkach kąpane,

W prześliczne desenie

Ręcznie malowane.                            (jajka)

 

Może być z cukru,

Z gipsu lub z ciasta,

Lecz najważniejszy jest

I basta!!!                                          (baranek)

 

Sypka jak piasek,

Jak śnieżek biała,

Smaku dodaje

Już szczypta mała.                            (sól)

 

Skromne listeczki

Ciemnozielone,

Ale bez niego –

Co to za święcone?                            (bukszpan)

 

11. Wypowiedzi uczniów na temat świątecznego zwyczaju – dzielenia się jajkiem.

12. Rozmowa na temat właściwego zachowania się w drugi dzień świąt – śmigus-dyngus.

13. Opisanie wielkanocnych zwyczajów. Praca w poziomach.(Karta pracy nr 2)

    Grupa I – samodzielne układanie zdań na temat świątecznych zwyczajów.

    Grupa II – uzupełnianie zdań.

14. Praca domowa – narysować i pokolorować jajko zgodnie z opisem. (Karta pracy nr 3)

15. Przedstawienie środkami plastycznymi wielkanocnej kraszanki.

16. Ocena prac dzieci.

 


Karta pracy nr 1

 

Co jest żartem, a co prawdą?

Na Wielkanoc: ubieramy choinkę, święcimy palmy, malujemy jajka, zapalamy znicze, pieczemy baby i mazurki, święcimy pokarm, dzielimy się opłatkiem, oblewamy się wodą.

 

 

Karta pracy nr 2

 

Uzupełnij zdania podanymi wyrazami:

malujemy, pieczemy, Święcimy, oblewamy, dzielimy się

 

W okresie Świąt Wielkanocnych .................................... palmy, ............................... jajka, .............................. baby i mazurki. ............................... jedzenie. Podczas wielkanocnego śniadania ............................... święconym jajkiem i składamy sobie życzenia.

W śmigus-dungus ............................. się wodą.

 

 

Karta pracy nr 3

 

Narysuj i pokoloruj jajko zgodnie z opisem.

 

Jajko jest różowe. U góry namalowane są zielone gałązki, na dole żółte kwiatki. Przez środek jajka przebiega czerwony pasek.

 

 

__________________________________________________________________________________________

Elżbieta Gilska – Wielkanocne zwyczaje: scenariusz zajęć do klasy I              strona 1

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin