wieprzowina, i inne.doc

(299 KB) Pobierz

Baba ziemniaczana a'la Tiramisu

Autor (źródełko): Tiramisu   

Kategoria: Ziemniaczane cuda, Babki.

Składniki:

        ziemniaki

        jajko

        mąka

        cebula

        kiełbaska  -- lub boczek

        naczynie żaroodporne

 

Ja tarkuję ziemniaki jak na placki, dodaję jajko, łyżkę mąki, potem dodaję podsmażoną na oleju cebulkę z kawałkami kiełbaski lub boczku (co mam w lodówce ). Wszysko wykłądam do blaszki lub naczynia żaroodpornego i piekę około godziny;

 

 

Baeckeoffe

Data: 25-09-2004

Kategoria: Wieprzowina, Wołowina, Baranina.

Składniki:

      80 dag łopatki -- wieprzowej

      80 dag wołowiny

      80 dag łopatki baraniej -- bez kości

      1 szt nóżki wieprzowej

      1 szt ogona wieprzowy -- lub wołowy

      3 szt cebul -- duże

      1 szt pora -- biała część

        liść laurowy

      1 litr piwa jasnego

      1 3/5 kg ziemniaków -- pokroić w plasterki

        sól, pieprz

      5 ząbków czosnku

 

Pokroić mięso na dość duże kawałki. Włożyć do garnka razem z nóżką i ogonem. Posolić, posypać pieprzem, dodać posiekany czosnek i zalać piwem. Zostawić na noc. W dużym garnku ułożyć warstwami ziemniaki, trochę pora, mięsa, nóżkę i ogon, cebulę w plasterkach, przyprawy. Przykryć resztą ziemniaków i cebuli. Zalać piwem (tym samym, w którym marynowały się mięsa). Jeśli konieczne, dodać trochę wody lub piwa. Płyn musi sięgać do 3/4 wysokości naczynia. Przykryć. Aby naczynie naprawdę było szczelnie zamknięte, można jego przykrywkę uszczelnić za pomocą rulonu ciasta zrobionego z 200 g maki i odrobiny wody. Nie jest to jednak konieczne. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 °C przez 2 godz. 30 min. do 3 godz.

Podawać z zieloną sałatą i musztardą.

 

 

 

Baranina z kapustą po serbsku

Autor (źródełko): Małgorzata i Piotr Majkowscy   

Data: 12-09-2004

Kategoria: Baranina.

Składniki:

      3 kg baraniny -- z tłuszczykiem

      1 główka białej kapusty -- ok. 1 kg

      2 łyżki mąki

      1 litr wody -- wrząca

      2 łyżki pieprzu -- ziarna

        sól

 

Baraninę pokroić w plastry, kapustę w cienkie kliny. Mąkę wymieszać z solą i pieprzem. W rondlu o grubym dnie układać warstwami mięso i kapustę (na samo dno rondla położyć najbardziej tłuste plastry mięsa). Każdą warstwę przesypywać mieszanką mąki, soli i pieprzu.

Całość zalać wrzątkiem i dusić ok. 90 minut lekko wzruszając, żeby mięso nie przywarło do dna. NIE MIESZAĆ !!!!!

Nadesłała i poleca Agnieszka.

krokusek@poczta.arena.pl

 

 

 

Barbecue

Autor (źródełko): Agnieszka Kręglicka   

Data: 31-07-2004

Kategoria: Wieprzowina, Grill.

Składniki:

        żeberka wieprzowe

 

Amerykańskie barbecue to mięso pieczone na grillu, przesiąknięte zapachem dymu, połączone ze słodko-pikantnym sosem pomidorowym. Wieprzowe żeberka, chociaż tłuste i mało na nich mięsa, przygotowywane tym sposobem stają się wyśmienite. Zgłębiam temat żeberek bbq od kilku tygodni, tym razem na południu Stanów, i jedyne, co zdołałam ustalić, to że nie ma jednego sposobu ich przygotowywania. A właściwie - że każdy sposób jest tym jedynym właściwym.

Obróbka surowych żeberek nie jest skomplikowana. Zostawiamy mięso w kawałku i usuwamy wierzchni tłuszcz. Po wewnętrznej stronie do kości przywiera cieniutka błona, którą podważamy i zdejmujemy.

Metoda teksaska zaleca natarcie żeberek suchą marynatą. Podstawowa mieszanka przypraw to: sól, pieprz, papryka w proszku i czosnek, ale dodawany bywa brązowy cukier, chilli, imbir, skórka cytrynowa, kruszony listek laurowy, suszone zioła. Żeberka marynuje się kilka godzin, a najlepiej przez noc zakryte folią w lodówce. Piecze się je powoli na brzegu grilla i nawilża aromatycznym sosem, który w przeciwieństwie do sosu barbecue nie zawiera cukru lub pomidorów, bo te łatwo by się przypaliły. Sos do nawilżania to mieszanka octu winnego, wina, cydru lub piwa z solą, pieprzem, chilli, cebulą, ziołami, czasami oliwą. Po trzech--czterech godzinach, kiedy kości odchodzą od mięsa, smaruje się wierzch właściwym sosem barbecue, który się błyszcząco karmelizuje. Więcej słodkiego sosu podaje się obok do maczania. Jeżeli nie zamierzamy spędzić całego dnia przy grillu, lepiej żeberka wcześniej podgotować. Do wrzątku z dodatkiem soli, listka laurowego, ziarenek pieprzu, kawałka selera naciowego, kilku marchewek i tymianku wkładamy mięso i gotujemy na małym ogniu ok. 1,5 godziny. Lubię tę metodę, bo wygotowuje się sporo tłuszczu i można ugotować mięso zawczasu.

W czasie grillowania, które nie trwa wtedy dłużej niż 30 minut, sos barbecue nakłada się stopniowo na mięso. Amerykanie mają oczywiście dostępny w supermarketach "dym w płynie", ale odpuszczam ten dodatek. To, czego im zazdroszczę, to paczkowane szczapki hickory woods (odmiana orzecha) i kilka innych aromatycznych szczapek, które po godzinnym nasączeniu wodą wrzuca się na gorące węgle i osiąga właściwy efekt. Podobno jabłoń też daje niezwykle aromatyczny dym. Jak wrócimy, zamierzam nakłonić teściową do przerobienia starej jabłoni na działce na szczapki do grilla.

Sos barbecue ma być słodki, pikantny, pomidorowy, z kwaśnym podtekstem i z dodatkiem dymu. Nawet nie wiecie, ile składników może się zmieścić w takim opisie. Gotowych sosów bbq w butelkach jest podobno kilkaset, dodajcie do tego nieskończoną liczbę wersji przygotowywanych domowymi sposobami. Ustalenie klasycznej receptury to niekończąca się debata o tym, co w sosie musi być, a czego w nim być nie może. Stara szkoła mówi o sosie pomidorowym, cebuli, brązowym cukrze, occie winnym; współczesna zaleca koniecznie używanie keczupu. Generalnie składniki łączy się w garnku i gotuje, aż sos będzie gęsty. Słodycz daje zwykły cukier, brązowy cukier, miód, syrop klonowy, niedostępna u nas melasa oraz dżemy owocowe. Kwas to przeróżne octy winne i cytryny. Poza tym sos sojowy, musztarda, sos worcester, tabasco. Wreszcie przyprawy: czosnek, chilli, pieprz, imbir, goździki, seler i sól selerowa, zioła. Z bardziej egzotycznych dodatków wymienię tylko coca-colę i kawę.

 

 

 

 

 

Biała kiełbasa w koszulce z porem

Data: 26-08-2003

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

        Kilka kawałków białej kiełbasy

        duży por

        białe półwytrawne wino

 

Białą kiełbasę ponacinać i podsmażyć na teflonowej patelni, umyty por gotować kilka minut na parze, zawijać w liście kiełbasę i przewiązać porem pociętym w cienkie paseczki, włożyć do rondla, polać winem i udusić pod przykryciem.

 

 

 

 

Biała kiełbasa w sosie chrzanowym

Autor (źródełko): Gery   

Data: 15-05-2004

Kategoria: Przekąski.

Składniki:

      1 kg kiełbasy białej

      1 szt liścia laurowego

      5 ziaren pieprzu

      5 ziaren ziela angielskiego

        sól

        SOS :

      2 łyżki chrzanu -- tarty

      1 szklanka bulionu -- z kostki

      1 szt cebuli

      3 łyżki masła

      1/3 szklanki śmietany -- 18 %

      2 szt żółtek

      2 łyżki mąki ziemniaczanej

        sok cytrynowy -- z 1/2 cytryny

        cukier

        sól

 

Kiełbasę gotować 10 minut w posolonym wrzątku z dodatkiem przypraw (wywar można zużyć na żurek lub zupę chrzanową).

Przed podaniem pokroić na porcje.

Przygotować sos: cebulę posiekać, usmażyć na maśle, oprószyć mąką, wymieszać i rozprowadzić zimnym bulionem.

Dodać chrzan, sok z cytryny, doprawić solą i cukrem.

Gdy sos się zagotuje, odstawić z ognia i wlać śmietanę wymieszaną z żółtkami.

Gorącą kiełbasę polać sosem.

Podawać z ziemniakami z wody.

 

 

 

Biała kiełbasa z boczkiem

Data: 26-08-2003

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

        Kilka kawałków białej kiełbasy

        plasterki wędzonego boczku

 

Kawałki kiełbasy nadziać na szpadki, owinąć plasterkiem boczku,

usmażyć na patelni bez tłuszczu.

 

 

 

Biała zapiekana - inaczej i pysznie

Autor (źródełko): stronka WKN - Puma   

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

        

 

6 kiełbas białych

12 plastrów boczku wędzonego

cebula

zioła prowansalskie

pieprz

papryka czerwona słodka lub ostra (jak kto woli)- w proszku

Surowe Kiełbaski jeżeli są duże(długie) to kroimy na pół i każdą połowę zawijamy w plaster boczku ( może być również kiełbasa i po środku zawinąć plaster boczku) układamy do naczynia żaroodpornego, sypiemy przyprawami i przykrywamy cebulką pokrojoną.Pieczemy w temp. 180-200 stopni aż wytopi się tłuszczyk z kiełbasy.Podajemy na gorąco na stół lub też połóweczki kiełbaski wkładamy do płytkich miseczek i zalewamy wytopionym tłuszczem wstawiamy do lodówki do ostygnięcia i wtedy podajemy kiełbaskę w formie galarety z chrzanem lub czym kto woli.

Naprawdę pyszne to jest i oczywiście coś innego czym można zaskoczyc gości :))))

Smacznego :))))

Puma

 

 

 

 

Bifteki

Autor (źródełko): strona www   

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

        

 

1 kg mielonego mięsa wieprzowo-wołowego

1 zielona papryka

1 duży pomidor2 łyżki śmietany1 jajko

1 cebula

1 opakowanie greckiego sera feta

olej

przyprawy; sól, pieprz, słodka czerwona papryka, oregano, koperek

Do mielonego mięsa dodajemy 3 łyżki oleju, śmietanę, jajko, przyprawy i drobniutko posiekaną cebulę. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy, a następnie dzielimy na 6 części. Z każdej formujemy duży placek średniej grubości, ok. 1,5 cm. Warzywa myjemy i kroimy w kostkę. Ser osuszamy z zalewy i kroimy w paski długości kotletów. Warzywa i ser również dzielimy na 6 części, a następnie każdą układamy na surowym płaskim kotlecie. Składamy mięsny placek na pół i dokładnie zalepiamy brzegi. Proponuję, by przed ułożeniem do pieczenia każdy kotlet zawinąć w folię aluminiową, którą zdejmujemy, gdy będziemy bifteki przewracać na drugą stronę. Dzięki folii nie grozi nam, że potrawa na początku smażenia rozpadnie się. Będzie też soczysta i rumiana. Bifteki najlepsze są z grilla, ale można też je upiec w piekarniku lub usmażyć na teflonowej patelni.

 

 

 

Bigos 1

Autor (źródełko): Artur.Rysch@t-online.de (Artur und Krystyna Rysch)   

Data: 11-09-2003

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

        1 kg kapusty kiszonej

        300 g wedliny (moze byc kazdy rodzaj kielbasy)

        300 g miesa gotowanego (moze byc wolowe i cielecina - zupelnie obojetne)

        2 liscie laurowe (male 3, albo 1,5 duzego)

        5 ziarenek ziela angielskiego

        sol, pieprz i wegeta do smaku

        przecier pomidorowy,

        ketchap

 

Kapuste odcisnac z soku i przeplukac letnia woda, najlepiej na sicie. Wlozyc kapuste do garnka, zalac zimna woda i zagotowac. Znowu odcedzic - sam musisz sprobowac, kapusta nie moza byc bardzo kwasna. Znowu zalac woda i gotowac okolo 1 - 1,5 godziny. W miedzyczasie dodac do kapusty liscie laurowe, ziele angielskie, pokrojone w kostke mieso i kielbase. Pod koniec gotowania doprawic do smaku odrobinka soli, vegeta ( vegeta jest najwspanialsza przyprawa na swiecie).

Teraz musisz zakolorowac bigos.

To znaczy :

dodaj teraz okolo 1/3 szklanki przecieru pomidorowego gestego ( najlepiej z puszki albo ze sloiczka - one sa geste),

2 lyzki ketczapu,

troche pieprzu do smaku.

Na pewno jadles bigos juz nieraz i dlatego sam musisz wiedziec jak doprawiony bedzie Tobie smakowal. Po prostu dopraw go tak aby Tobie smakowal. Jezeli cos bedzie nejasne to napisz znowu, a ja chetnie odpisze.

Smacznego!

 

 

Bigos 2

Autor (źródełko): maciachy@friko2.onet.pl (Maciachy)   

Data: 11-09-2003

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

        1,5 kg kapusty kiszonej

        0,5-1,0 kg kapusty zwykłej

        0,5 kg wolowiny chudej

        1,0 kg wedliny / kielbasa tlusta np zwyczajna/

        0,5 kg wieprzowiny chudej

        2-3 cebule

        grzyby suszone / ja daje duzo/

        rodzynki /ok.7-10 dkg/

        gruszki suszone 5 szt.

        10 dag malych sliwek suszonych

        Przyprawy: sol, pieprz, vegeta, majeranek, tymianek, lisc, ziele.

 

Obie kapusty gotujemy pierwszego dnia z przyprawami. Drugiego dnia - znow gotujemy kapuste. Osobno obsmazamy mieso pokrojone w kostkę + wedline + cebule. Do obsmazonego, miekkiego miesa dodaje oplukane rodzynki, sliwki, gruszki i namoczone grzyby. Lacze zawartosc obu garow ze soba i gotuje jeszcze ze 2 -3 razy.

Nie mam mozliwosci przemrozenia ani dodania wina do bigosu, poniewaz zanim dojdzie do momentu koncowego doprawiania - potrawa znika z garnka /za przyczyna meza i dziecka/.

Dla tych, ktorzy skorzystaja – Smacznego

 

 

Bigos 3

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

 

Bigos 3

Moj sposob na bigos.

1,5 kg kapusty kiszonej

0,5-1,0 kg kapusty zwykłej

0,5 kg wolowiny chudej

0,5 kg wieprzowiny chudej

1,0 kg wedliny / kielbasa tlusta np zwyczajna/

2-3 cebule

grzyby suszone / ja daje duzo/

rodzynki /ok.7-10 dkg/

gruszki suszone 5 szt.

malych sliwki suszone 10 dkg

Przyprawy: sol, pieprz, vegeta, majeranek, tymianek, lisc, ziele.

Obie kapusty gotujemy pierwszego dnia z przyprawami. Drugiego dnia - znow gotujemy kapuste. Osobno obsmazamy mieso pokrojone w kostkę + wedline + cebule. Do obsmazonego, miekkiego miesa dodaje oplukane rodzynki, sliwki, gruszki i namoczone grzyby. Lacze zawartosc obu garow ze soba i gotuje jeszcze ze 2 -3 razy.

Nie mam mozliwosci przemrozenia ani dodania wina do bigosu, poniewaz zanim dojdzie do momentu koncowego doprawiania - potrawa znika z garnka /za przyczyna meza i dziecka/.

Dla tych, ktorzy skorzystaja - Smacznego

From: maciachy@friko2.onet.pl (Maciachy)

 

 

 

Bigos 4

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

 

Bigos 4

Ach, bigos!

Jest to jedna z potraw klasycznych, w tym sensie, ze chociaz ma proste pochodzenie, to specjalnie przyrzadzony wznosi sie na wyzyny, chociaz nigdy szczyty, sztuki kulinarnej; ponadto wystepuje w tylu odmianach ilu jest przyrzadzajacych go, potrafi zasymilowac najrozniejsze dodatki, chociaz w najprostszej postaci -- kwasnej kapusty z miesem takze jest wysmienity.

Nazwa bigosu wywodzi sie z niemieckiego "bei guss", czyli tyle co sos, cos czym podlewamy potrawe. Ciekawe, ze niemiecki jezyk przyjal z kolei wersje spolszczona jako "bigosch" i pod ta nazwa wystepuje w niemieckich ksiazkach kucharskich. Tak wiec bigos wywodzi sie z dodatku do potraw, lub nawet do chleba, robionego z kwasnej kapusty i gorszych kawalkow miesa.

Tajemnica polega na tym, ze twarde kawalki miesa marynuja sie i miekna w kwasie mlekowym z kapusty. Proces ten wzmaga sie przez wielokrotne podgrzewanie, az w koncu mieso wraz z kapusta tworza prawie jednolita aromatyczna mase. Tak wiec pewnie jedyna regula dotyczaca przygotowania bigosu to robic go duzo, na zapas i odgrzewac, odgrzewac, odgrzewac. Jezeli pomiedzy poszczegolnymi odgrzewaniami bigos zamarznie -- tym lepiej. Zamarzniety mozna dlugo przechowac, a odmrozony jest jeszcze lepszy. Tym rozni sie on np. od swojej dalekiej krewnej, alzackiej "choucroute", ktora, przynajmniej w opinii francuskich "gourmands" odgrzewania nie znosi.

Bigos, chociaz jak pisalem, mozna go zrobic z gorszych kawalkow i resztek miesa, nie ucierpi, jezeli damy do niego specjalnie kupione, wybrane mieso. Ale nie za dobre! Kto da do bigosu poledwice lub filet, bigosu nie poprawi, a mieso zmarnuje. Oczywiscie mozna, a nawet zaleca sie mieszac rodzaje miesa. I pamietac, zeby bylo dosc tluste, bo kapusta lubi tluszcz. Wedliny lub kielbasa -- prosze bardzo. A jak ktos ma dostep do dziczyzny, to ho, ho! Byle nie przesadzic z iloscia miesa, bo pamietajmy -- bigos to kapusta z dodatkiem miesa, nie odwrotnie. Gar kapusty z odrobina miesa bedzie bigosem. Gar miesa z odrobina kapusty -nie!

Kapusta kwasna -- koniecznie. Bez niej, bez zawartego w niej kwasu mlekowego, nie zajdzie caly alchemiczny proces zmieniajacy skromne skladniki w wyborna potrawe. Ale dodac mozna i slodkiej kapusty by zlagodzic smak bigosu, ktory wcale nie musi byc pikantny.

Inne dodatki prosze bardzo -- przede wszystkim grzyby. Oczywiscie raczej lesne niz hodowane. Prawie w kazdym przepisie wystepuje cebula. I to w mojej opini starczy. Ale mozna dodawac i suszone sliwki, i pomidory i rodzynki i co sie jeszcze komu zamarzy.

Wino?

wg. mnie niepotrzebne, chociaz rozni autorzy zalecaja. Po pierwsze rola wina w gotowaniu potraw, jest podobna do roli kwasu mlekowego. Alkohol i kwasy zawarte w winie maceruja i zmiekczaja potrawy. A ponadto subtelny smak i zapach wina male wzbogacaja bigos, a i same nie moga dojsc do glosu w obliczu chamstwa kapuchy. Zreszta wino w bigosie jest troche nuworyszowskie. Osobiscie uwazam, ze bigos, potrawa w zasadzie swojska, prosta powinien skladac sie z tradycyjnych, latwo lokalnie dostepnych skladnikow i przypraw.

No wlasnie -- przyprawy.

W zasadzie bigos sie bez nich obywa. Ja dodaje kminek, bardziej dla dobra watroby, niz przyjemnosci jezyka. Czesto w przepisach wystepuje pieprz. A czasem liscie laurowe. Rzadko papryka. Ale znam takich, co, o zgrozo, dodaja ziele angielskie!

Z czym jesc bigos?

No wlasnie, raczej powinno sie zapytac, do czego jesc bigos, ze wzgledu na skromne pochodzenie tej potrawy, chociaz teraz przeciez bigos to potrawa sama w sobie. Wiec bigos najlepiej do chleba. Mozna i do kartofli. Raczej nie do kaszy, bo jezeli juz, to dodajmy kaszy do samego bigosu, w trakcie gotowania: sa i takie przepisy. Ale pewnie mozna go i do kusek, kopytek, nawet do ryzu. Ale najlepiej do chleba.

Co pic do bigosu?

A co nam podchodzi. Pewnie najlepiej wode. Na pewno dobre jest piwo. Raczej nie wino -- z powodow jak wyzej. Kieliszek wodki poprawi moze trawienie, ale pamietajmy, ze Polacy jadali bigos zanim zaczeli pijac czysta wodke, wiec raczej gatunkowa. Chyba nie slodka? Wytrawnego miodu pitnego i tak nigdzie nie dostaniemy, chyba, ze sobie sami zrobimy, a miod slodki? Ale skoro mozna do hamburgera coca-cole, to moze slodki alkohol, jaki lubili dawni Polacy pasuje do bigosu? Wiec jak mowia Niemcy, folgen Sie meinen rat und machen Sie was sie wollen.

Robcie bigos jak wam sie podoba, a najlepiej jak robily wasze babcie. Nie bojcie sie tez eksperymentow. Bigos trudno zepsuc, nawet zielem angielskim, a jezeli juz zepsujecie, to za rok sprobujecie od nowa.

From: WLOS@PLEARN.EDU.PL (Wladyslaw Los)

 

 

Bigos 5

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

 

Bigos 5

Co do bigosu?

Kapusta świeża i kwaśna. Kilka lub kilkanaście gatunków mięsa, ale nigdy z drobiu. Baranina tylko dla smakoszy. Świeże pomidory, obrane ze skórki lub przecier. Dużo majranku, trochę rozmarynu, suszone grzyby i śliwki. Im więcej gatunków mięsa zawiera bigos, tym jest lepszy. Można dodawać różne pieczenie, jak cielęcą, wieprzową, z dziczyzny, wędzonki i różnego rodzaju wędliny. Dodatek czerwonego wina bardzo poprawia smak bigosu.

Jak usunąć przykry zapach przy gotowaniu kapusty?

Przykry zapach powstający przy gotowaniu kapusty czy kalafiora zlikwidujemy wrzucając do garnka kawałki suchej skórki chleba.

Jak gotujemy bigos?

Moczymy świeżą i kwaśną kapustę, odlewamy wodę. W dużym naczyniu smażymy cebulę, różne gatunki mięsa. Łączymy mięso z kapustą dodając vegetę, listek bobkowy, pieprz, ziele angielskie. Gotujemy podlewając przygotowanym wcześniej rosołem lub wodą przez 2-3 godziny, aż kolor bigosu będzie brązowy. Smakujemy dodając gałkę muszkatołową, sól, pieprz. Trzymamy na małym ogniu 45 minut. Bigos jest najlepszy następnego dnia. Aby przygotować naprawdę doskonały bigos, potrzebujemy trzech dni. Każdego dnia dusimy przez trzy godziny.

 

 

Bigos 6

Kategoria: Mięso (różne).

Składniki:

 

Bigos 6

Aby zrobić pyszny bigos należy :

wziąć tyle samo kapusty kwasznej jak świeżej, znaczy z głowki,

proponuję około kilograma parę suszonych śliwek,

kilka suszonych grzybków ,

koncentrat pomidorowy ,

pół szklanki czerwonego wina,

po trochu różnych mięs:

ze 30dkg żeberek wieprzowych,

kawałek boczku wędzonego(około 25 dkg),

ze 30 dkg wołowiny,

tyle samo wieprzowiny,

i kawałek kiełbasy (byle nie suszonej:-)),

jedną cebulę.

Zabieramy się do pracy: kapustę kwaszoną gotujemy w jednym garnku, razem z suszonymi śliwkami, w drugim garnku gotujemy poszatkowaną kapustę swieżą, razem z pokrojoną w piórka cebulą,i suszonymi grzybkami(uprzednio namoczonymi we wrzątku).Gotujemy , na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, około godziny.Po godzinie mieszamy oba rodzaje kapust razem, dodajemy pokrojone żeberka,oraz pokrojony boczek.Resztę mięs (oprócz kiełbasy), kroimy na kawałki jak do gulaszu,podsmaż...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin