08.12.2008.doc

(539 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       08.12.2008 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         Znajomość tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.

·         Wprowadzenie liczby 11. Przeliczanie elementów w zakresie 11 na konkretach .

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

·         Doskonalenie sprawności manualnych.

 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Rozumie znaczenie pojęć: „zwyczaj” i „tradycja”.

·         Zna zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe

·         Formułuje odpowiedzi na pytania.

·         Wypowiada się na temat ilustracji.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Szanuje zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.

·         Nazywa liczbę 11.

·         Porządkuje liczby rosnąco w zakresie 11.

 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

·         Metoda Dennisona.

 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

 

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, ruchomy alfabet, napisy z e zwyczajami światecznymi, ilustracje przedstawiające obrzędy świateczne, tekst z lukami, monografia cyfr 1- 11, klocki matematyczne, obrazek konturowy do wypełnienia.

 

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Rozwiązanie zagadki tematycznej i ułożenie z rozsypanki wyrazowej napisu ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO  NARODZENIA i wklejenie go do zeszytu.

3.      Pogadanka na temat znaczenia słów: zwyczaj, tradycja.

4.      Analiza i synteza słuchowa wyrazów związanych z tematem- zwyczaj, tradycja.

·  rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

5.      Rozmowa na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
- Jakie Święta zbliżają się?
- Jakie zwyczaje panują  przed świętami i w czasie świąt?
(porządki, pieczenie, gotowanie  potraw, przygotowanie choinki i ozdóbchoinkowych, błyśnięcie pierwszej gwiazdki na niebie, wigilia, dodatkowe nakrycie dla nieznajomego gościa, łamanie opłatkiem, składanie życzeń, śpiewanie kolęd, obdarowywanie się prezentami gwiazdkowymi, pójście na pasterkę, odwiedziny kolędników).

6.      Podział napisów umieszczonych na tablicy na 2 grupy w formie tabeli:


- zwyczaje i zachowania ludzi przed świętami

zakupy w sklepie

strojenie choinki

wieszanie bombek i ozdób

sprzątanie domu

 

- zwyczaje i tradycje wigilijne

pierwsza gwiazdka

wieczerza wigilijna

dzielenie się opłatkiem

śpiewanie kolęd

świąteczne życzenia

prezenty pod choinką


7.      Ustalenie które napisy opisują zwyczaje świąteczne.

8.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

9.      Ustne układanie zdań z podanymi wyrażeniami na temat zwyczajów świątecznych.

10.  Uzupełnienie tekstu z lukami na temat zwyczajów wigilijnych wyrażeniami. Wklejenie tekstu do zeszytu.

11.  Zapoznanie uczniów z obrazem graficznym liczby 11 na podstawie rysunku z bombkami świątecznymi.

12.  Ćwiczenia w pisaniu liczby 11.

13.  Ćwiczenia matematyczne:

o              Przeliczania elementów 1-11, na konkretach.

o              Porządkowanie liczb rosnąco w zakresie 1-11.

III  Ekspresja

o       Wykonanie pracy plastycznej – wypełnianie metodą wydzieranki obrazka konturowego przedstawiającego dzwonki świąteczne.                    

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

4.   Pożegnanie z dziećmi

Wigilia     to   ......................       .............................................. .

Gdy zabłyśnie   ................................     .............................., cała  rodzina   dzieli   się    ......................................    i   składa sobie    ..........................................        .................................... .

Potem spożywamy       .................................   ......................... .

Po   wieczerzy    każdy   szuka    ..................................       pod

....................................... .  

Wieczór kończy się ...................................................................

 

Wigilia     to   ......................       .............................................. .

Gdy zabłyśnie   ................................     .............................., cała  rodzina   dzieli   się    ......................................    i   składa sobie    ..........................................        .................................... .

Potem spożywamy       .................................   ......................... .

Po   wieczerzy    każdy   szuka    ..................................       pod

....................................... .  

Wieczór kończy się .................................................................


Wigilia     to   ......................       .............................................. .

Gdy zabłyśnie   ................................     .............................., cała  rodzina   dzieli   się    ......................................    i   składa sobie    ..........................................        .................................... .

Potem spożywamy       .................................   ......................... .

Po   wieczerzy    każdy   szuka    ..................................       pod

....................................... .  

Wieczór kończy się ................................................................


 


szczególny dzień

pierwsza gwiazda

opłatkiem

świąteczne życzenia

wieczerzę wigilijną

prezentów

choinką

śpiewaniem kolęd

szczególny dzień

pierwsza gwiazda

opłatkiem

świąteczne życzenia

wieczerzę wigilijną

prezentów

choinką

śpiewaniem kolęd

szczególny dzień

pierwsza gwiazda

opłatkiem

świąteczne życzenia

wieczerzę wigilijną

prezentów

choinką

śpiewaniem kolęd


           

 

                                                     

- zwyczaje i zachowania ludzi przed świętami

strojenie choinki                               zakupy w sklepie

wieszanie bombek i ozdób                 sprzątanie domu

- zwyczaje i tradycje wigilijne

wieczerza wigilijna                pierwsza gwiazdka

dzielenie się opłatkiem               śpiewanie kolęd

świąteczne życzenia                  prezenty pod choinką

- zwyczaje i zachowania ludzi przed świętami

strojenie choinki                               zakupy w sklepie

wieszanie bombek i ozdób                 sprzątanie domu

- zwyczaje i tradycje wigilijne

wieczerza wigilijna                pierwsza gwiazdka

dzielenie się opłatkiem               śpiewanie kolęd

świąteczne życzenia                  prezenty pod choinką

- zwyczaje i zachowania ludzi przed świętami

strojenie choinki                               zakupy w sklepie

wieszanie bombek i ozdób                 sprzątanie domu

- zwyczaje i tradycje wigilijne

wieczerza wigilijna                pierwsza gwiazdka

dzielenie się opłatkiem               śpiewanie kolęd

świąteczne życzenia                  prezenty pod choinką

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin