12.01.2009.doc

(545 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       12.01.2009 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zbliża się Dzień Babci i Dziadka.

Temat dziennego ośrodka pracy: Opowieść o moim domu.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Zwrócenie uwagi na wieloznaczność wyrazu "dom".

·         Wykształcenie pozytywnych uczuć w stosunku do najbliższych - umacnianie więzi rodzinnych.

·         Utrwalenie stosunków przestrzennych (przed, za).

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Kształcenie wyobraźni uczniów.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

·         Doskonalenie sprawności manualnych.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Potrafi dostrzec wieloznaczność wyrazu "dom" .

·         Wypowiada się na temat utworu poetyckiego.

·         Umie konstruować zdania .

·         Wzbogaca swoje słownictwo.

·         Stara się w sposób estetyczny i interesujący przedstawić własną twórczość plastyczną.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Określa położenie przedmiotów - za, przed.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

·         Metoda Dennisona.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, zaszyfrowane hasło, zagadki temtyczne, tekst z lukami, rozsypanka zdaniowa, ilustracje domów ludzi i zwierząt, plansza domu, karta pracy do zadań matematycznych, obrazek do kolorowania o tematyce dnia.

 

Przebieg zajęć:

 

I  Zajęcia wstępne

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

6.      Sprawdzenie pracy domowej.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

2.      Odgadnięcie hasła, które jest równocześnie tematem zajęć. Uczniowie, aby odczytać hasło muszą wykreślić powtarzającą się literę.

 

BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB

3.      Zapisanie tematu w zeszycie.

4.      Rozwiązanie zagadki utrwalających znajomość pokrewieństwa.

a)      Babci córka, siostra mamy.
Jak ją nazywamy ? (ciocia)

b)     Rozwiąż zagadkę taką:
Kto jest Twojego taty tatą ? (dziadziu)

c)      Jaką nazwę damy,
mamie Twojej mamy ? (babcia)

d)     Jak się zwracamy
do brata swojej mamy ?(wujek)

5.      Rozmowa na temat poszczególnych członków rodziny ucznia.

6.      Wyjaśnienie pojęcia DOM. Na podstawie ilustracji różnych domów ludzi i zwierząt.

7.      Krótka rozmowa na temat charakterystycznych cech jesieni .

8.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

9.      Redagowanie zdań na temat " Opowieść o moim domu"
- uczniowie uzupełniają tekst z lukami

10.  Ustalenie cech wymarzonego domu jako ogniska rodzinnego - praca indywidualna. Uczniowie dostają rysunek domu na którym wypisane są różne określenia. Ich zadaniem jest wykreślić wyrazy, które mówią o tym czego nie chcą w swoim domu.

11.  Ćwiczenia matematyczne:

o              Wskazywanie i kolorowanie elementów według słownego opisu nauczyciela, na podstawie ilustracji domku.

 

III  Ekspresja

o       Wykonanie pracy plastycznej – kolorowanie kredkami świecowymi obrazka                     o tematyce dnia.

 

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

 

 

 

Mój ..................... to miejsce, do którego chętnie ............................... .

To nie tylko budynek, ale i .............................................

Panuje w nim ........................ i przyjazna atmosfera.

 

 

  miłość       dom        rodzina         wracam 

 

 

 

Mój ..................... to miejsce, do którego chętnie ............................... .

To nie tylko budynek, ale i .............................................

Panuje w nim ........................ i przyjazna atmosfera.

 

 

  miłość       dom        rodzina         wracam 

 

 

 

Mój ..................... to miejsce, do którego chętnie ............................... .

To nie tylko budynek, ale i .............................................

Panuje w nim ........................ i przyjazna atmosfera.

 

 

  miłość       dom        rodzina         wracam 

 

 

 


BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB.

 

BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB

 

 

 

BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB

 

BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB

 

 

 

BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB

 

BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin