16.01.2009.doc

(42 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                             16.01.2009 - piątek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zbliża się Dzień Babci i Dziadka.

Temat dziennego ośrodka pracy: Dzień Babci i Dziadka.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Wykonanie  karty okolicznościowej.

·         Umacnianie więzi rodzinnych.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Bogacenie i słownictwa związanego z rodziną .

·         Rozwijanie szacunku wobec starszych .

·         Kształcenie umiejętności graficznych i estetycznych.

·         Kształtowanie umiejętności wyrażania emocji .

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Wypowiada się o babci i dziadku jako o najstarszych członkach rodziny.

·         Pisownia wyrazów grzecznościowych .

·         Projektuje kartę okolicznościową.

·         Rozwiązuje zadanie matematyczne.

·         Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania.

·         Wykonuje karte okolicznościową.

·         Przepisuje tekst życzeń.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, , treść wiersza M. Brykczyńskiego „Wierszyk dla Babci i Dziadka”, papier kolorowy, klej, nożyczki.

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.
  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Pogadanka wprowadzająca, określenie tematu zająć.

3.      Wysłuchanie wiersza M. Brykczyńskiego „Wierszyk dla Babci i Dziadka”.

Wierszyk dla Babci i Dziadka

Kochani, dziś okazja rzadka

Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.

Jak wiecie, jest ich razem czworo

Co można sprawdzić, gdy się zbiorą 

Wciąż mówią wtedy o tych latach,

Gdy jeszcze dzieckiem był Wasz tata,

A Wasza mama, baz swych lalek,

Do łóżka iść nie chciała wcale. 

A teraz, jak ten czas wciąż leci!

Cieszą się dzieci swoich dzieci.

I myślą widząc ich gromadkę,

Że miło Babcią być i Dziadkiem. 

Więc dziś spróbujcie zapamiętać,

Czym są dla dziadków ich wnuczęta!

I pięknej szansy nie przegapcie:

Kochajcie Dziadków swych i Babcie. 

4.      Rozmowa na temat treści wiersza : 
- Dlaczego dziś mówimy o babci i dziadku? 
- Kogo częsta wspominają babcie i dziadkowie? 
- Kim się cieszą teraz? 
- Kim są dla babci i dziadka wnuczęta? 
- Jak powinniśmy do nich mówić? 
- Jak możemy uczcić ich święto?

5.      Dłuższe wypowiedzi na temat: „Moja Babcia, Mój Dziadek”.

6.      Wspólne, słowne układanie treści życzeń z okazji Dnia Dziadka.

7.      Zapisanie przez nauczyciela treści życzeń.

8.      Dzieci czytają cicho treść życzeń. Wybrani uczniowie odczytują je głośno. 
Zwrócenie uwagi na pisownię wyrazów grzecznościowych.

9.      Gra dramowa: „Jak pomagam Babci i Dziadkowi?”. 
Naśladowanie, rozpoznawanie i nazywanie czynności.

10.  Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

11.  Ćwiczenia matematyczne.

·               klaskanie nad głową, przed sobą, tupanie (określoną ilość razy)

·               przeliczanie liczmanów w zakresie dostępnym dziecku

·               ćwiczenia w rachunku pamięciowym (nauczyciel głośno mówi działanie, uczniowie liczą na konkretach, podają wynik i odnajdują go wśród liczb)

12.  Podsumowanie i powtórzenie wiadomości.

 

III  Ekspresja

      Wykonanie karty okolicznościowej z okazji Dnia Dziadka. Przepisanie treści życzeń.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin