Konspekt ćwiczeń gimnastycznych - nasz karnawał.doc

(30 KB) Pobierz
Konspekt ćwiczeń gimnastycznych

 

 

Konspekt ćwiczeń gimnastycznych

 

Grupa wiekowa: 4,5-latki.

Temat zajęć: Nasz karnawał.

 

Cele:

-        Rozwijanie sprawności motorycznej różnych grup mięśniowych,

-        Reagowanie na polecenia nauczyciela odpowiednim zachowaniem,

-        Zachowanie ostrożności podczas zabaw z całą grupą.

 

Metody: zadaniowa, naśladowcza.

 

Forma: zbiorowa, w parach i indywidualna.

 

Pomoce dydaktyczne: obrazki przedstawiające zwierzęta i zabawki – pajacyk, osiołek, motyl,

konik, wąż, żółw, samochód, bębenek, chusty. Piosenka Zabawa karnawałowa – muz. St. Jedynak, . K. Majewska (Kalendarz Muzyczny w Przedszkolu).

 

Przebieg zajęć:

 

Część wstępna:

 

1. Dzieci siadają w kole, N. opowiada:

Dawno, dawno temu zabawki pozazdrościły dzieciom i postanowiły urządzić sobie bal karnawałowy. Wieczorem, gdy zgasło światło, a wszystkie dzieci już mocno zasnęły, zebrały się w pokoju pod choinką i rozpoczęły zabawę.

2. Zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci cichutko skradają się na palcach. Starają się popatrzeć, jakie zabawki przyszły na bal.

3. Taniec pajacyków. N. pokazuje obrazek pajacyka. Dzieci naśladują jego taniec: wymachy ramion, podskoki.

4. Nakręcony pajacyk. Dzieci poruszają się na sztywnych nogach, „mechanicznie” poruszają ramionami, kręcą głowami.

 

Część główna:

1. Kaczuszka. N. pokazuje obrazek kaczuszki. Dzieci w przysiadzie nladują kaczy chód.

2. Osiołek. N. pokazuje obrazek osiołka. Dzieci dobierają się parami. Jedno jest upartym osiołkiem, który wstydzi się i nie chce tańczyć. Siedzi na dywanie, zapierając się nogami. Drugie próbuje przepchnąć je na „parkiet” do tańca. Zmiana ról.

3. Taniec motylków. N. pokazuje obrazek motylka. Dzieci otrzymują chusty skrzydła. Tańczą przy muzyce, naśladując ruchy skrzydeł motyla.

4. Słonik. N. pokazuje obrazek słonia. Dzieci na czworakach naśladują ruchy słonia wolno unoszą nogi.

5. Lalki i misie – zabawa. Dziewczynki to lalki, chłopcy to misie. Gdy N. uderza w bębenek szybko – tańczą „laleczki”, „misie” odpoczywają. Gdy N. uderza wolno – tańczą „misie”, „laleczki” odpoczywają.

6. Koniki. N. pokazuje obrazek konika. Dzieci w parach tworzązaprzęgi”. Biegaj_ po sali zgodnie z akompaniamentem: wolno, szybko. Na sygnał następuje zmiana miejsc w parach.

7. Wąż. N. pokazuje obrazek węża. Dzieci pełzają na brzuchu. Nogi złączone razem tworzą „ogon”.

 

Część końcowa:

1. Żółw. N. pokazuje obrazek żółwia. Dzieci w parach. Jedno w pozycji na czworaka, drugie w rozkroku nad jego nogami w lekkim skłonie w przód, jako skorupka. „Skorupka” stara się nie zgubić partnera i nie kłaść się na jego plecach. Zmiana ról.

2. Samochodziki. N. pokazuje obrazek samochodu. Dzieci swobodnie biegają po sali. Naśladują ruch kierownicą.

3. Żołnierzyki. N. pokazuje obrazek _żołnierzyka. Dzieci maszerują po obwodzie koła jak żołnierzyki. Wymachy rąk, wysokie unoszenie kolan.

4. Zabawa ze śpiewem – piosenka Zabawa karnawałowamuz. S. Jedynak,. K. Majewska (Kalendarz Muzyczny w Przedszkolu).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin