w oczekiwaniu na wiosnę.doc

(57 KB) Pobierz
Konspekt zajęć przedszkolnych

Konspekt zajęć przedszkolnych

 

Temat kompleksowy: Marcowy przekładaniec.

Temat zajęć: W oczekiwaniu na wiosnę.

Prowadząca:

Grupa wiekowa: 3,4,5- latki.

Data: 16.03.2011 r.

 

Cele ogólne:

-    rozpoznawanie pierwszych wiosennych kwiatów,

-    rozwiązywanie zagadek słownych,

-    rozpoznawanie i nazywanie kolorów,

-    słuchanie poleceń nauczyciela.

 

Cele operacyjne (dziecko):

-     poznaje nazwy pierwszych wiosennych kwiatów,

-    doskonali mowę, wypowiada się na temat literatury,

-     umie prowadzić rozmowę, używa nowych nazw, rozwiązuje zagadki słowne,

-     zna barwy podstawowe i pochodne,

-     wykonuje poprawnie zadania stawiane przez nauczyciela.

 

Metody:

-    czynna – zabawa muzyczno - ruchowa, praca indywidualna przy stolikach,

-   słowna rozmowa, wiersz, zagadki, polecenia i objaśniania pracy,

-    oglądowa pokaz ilustracji i pracy indywidualnej.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: wiersz M. Konopnickiej „Nasze kwiaty”, zagadki, obrazki wiosennych kwiatów, album przyrodniczy, kwiatek z materiału, nagranie utworu „Wiosna” Antonio Vivaldiego z „Czterech pór roku”, kartki z rysunkiem tęczy, ilustracje tęczy, farby plakatowe.

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Przywitanie się z dziećmi, zachęcenie do uważnego słuchania.

2.      Wysłuchanie i rozmowa na temat wiersza „Nasze kwiaty” Marii Konopnickiej:

 

Jeszcze śnieżek prószy,

Jeszcze chłodny ranek,

A już w naszym lesie

Zakwita sasanek.

A za nim przylaszczka

Wychyla się z pączka

I mleczem się żółtym

Złoci cała łączka.

I dłużej już dzionka,

I bliżej słoneczka...

A w polu się gwieździ

Biała stokroteczka.

A dalej fiołki,

Wskroś trawy, pod rosą,

W świeżych swych czareczkach

Woń przesłodką niosą.

A tuż ponad strugą,

Co wije się kręta,

Niezapominajka

Otwiera oczęta.

A w gaju, wśród liści,

W wilgotnej ustroni,

Konwalia bieluchna

W dzwoneczki swe dzwoni.”

 

3.      Rozpoznawanie sylwetek pierwszych wiosennych kwiatów po odgadnięciu zagadek i obejrzeniu ilustracji lub zdjęć w albumie przyrodniczym.

 

One kwitną pierwsze                                                Wiosna je przyniesie,

w mroźne noce, ranki.                                               zakwitną przy lesie.

Zakwitają w marcu,                                                    (przylaszczki)

a zwą się...

(sasanki)

 

                               Ten kwiateczek jak dzwoneczek.

                               Mróz i zima go nie wstrzyma.

                               Kiedy śniegi z wolna tają,

                               białe kwiaty zakwitają.

                               (przebiśnieg)

 

 

4.      Zabawa muzyczno-ruchowa Idzie wiosna. N. wybiera jedno dziecko, które będzie Wiosną – trzyma w dłoni kwiat (z materiału). Dzieci-kwiaty leżą skulone – kwiaty śpią. Gdy nauczyciel włączy muzykę, „Wiosna” zaczyna spacerować między kwiatami i budzi je dotknięciem kwiatu. Dotknięte dziecko-kwiat powoli zaczyna się budzić, najpierw wysuwa ku górze główkę, listki-rączki, podnosi się i zaczyna tanecznym krokiem podążać za „Wiosną”. „Wiosna” budzi następne dziecko i tak spaceruje, aż obudzi wszystkie. Dzieci-kwiaty wiążą koło, a „Wiosna” tańczy w środku.

 

5. Zagadka. Odszukanie odpowiedzi wśród ilustracji.

 

Co na niebie się pojawi,                                    Siedmiobarwna wstęga

czy już wiecie, dzieci?                                      pod niebem wisząca.

Po tym, jak deszcz spadnie                               Utkana z deszczyku

i słonko zaświeci?                                              i promieni słońca.

                                                                                                          (tęcza)

 

6.   Omówienie wyglądu tęczy, z jakich kolorów się składa, odróżnianie poszczególnych barw przez dzieci.

7.      Malowanie farbami plakatowymi rysunku tęczy.

8.      Sprzątanie stoliczków, ocena prac dzieci.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin