ROLA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W PRZYGOTOWANIU DZIECKA DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA - praca licencjacka.doc

(858 KB) Pobierz
Rola wychowania przedszkolnego w przygotowaniu dziecka do nauki

109

 

 

 

 

ROLA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO                           W PRZYGOTOWANIU DZIECKA DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA

 

Spis treści

Wstęp……………………………………………………………………..3

   I Problematyka badań w świetle literatury……………………………….5

   1. Organizacja wychowania przedszkolnego…………………………….6

      1.1. Pojęcie wychowania przedszkolnego……………………………...7

      1.2. Cele i zadania wychowania przedszkolnego………………………8

      1.3. Zasady pracy w przedszkolu……………………………………..12

      1.4. Metody i formy pracy w przedszkolu…………………………….15

      1.5. Kompetencje nauczyciela przedszkola…………………………...22

   2.  Wychowanie  przedszkolne  a  gotowość  do  podjęcia  nauki  czytania

       i pisania……………………………………………………………....28

      2.1. Treści   dotyczące   pisania i czytania   w wybranym programie

             wychowania przedszkolnego…………………………………….29

      2.2. Sposoby   i   formy   przygotowania dziecka   do   nauki   czytania

      i pisania……………………………………………………………….40

      2.3. Trudności w przygotowaniu dziecka do nauki czytania i pisania..53

      2.4. Objawy dysleksji…………………………………………………67

II Metodologiczne podstawy pracy……………………………………..73

1.     Przedmiot i cel pracy………………………………………………74

2.     Problemy i hipotezy badawcze……………………………………75

      3.Metody, narzędzia i techniki badawcze…………………………….77

      4.Charakterystyka terenu i przebieg badań…………………………...80

   III Analiza wyników badań……………………………………………..84

<= Wnioski z badań………………………………………………………93

<= Bibliografia……………………………………………………………97

<= Aneks………………………………………………………………….99

 

 

 

Wstęp

 

 

Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż

Jeśli myślisz dziesięć lat naprzód – sadź drzewa

Jeśli myślisz sto lat naprzód – ucz ludzi

(przysłowie chińskie)

 

 

 

              Weszliśmy w XXI wiek, przed nami nowe wyznania, cele, zadania            i nowe nadzieje. Każda dziedzina naszego życia ulega ciągłym przemianom i każdy stara się dotrzymać kroku coraz to nowej rzeczywistości.

              Okres przedszkolny charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na różnorodne formy i metody pracy. Jest okresem szczególnie ważnym                w kształtowaniu umiejętności czytania i pisania. Przedszkole pozwala dziecku wyruszyć w podróż, która jest fascynująca, pełna wielkich odkryć, fantastycznych intuicji, elementarnych doświadczeń. Równocześnie naznaczona groźnymi przeszkodami i różnego rodzaju trudnościami.

              Z uwagi na to, że każde dziecko jest jedyne i niepowtarzalne, konieczne jest, aby interwencja dydaktyczna brała pod uwagę specyfikę każdego dziecka. Odpowiedzialność edukacyjna przedszkola bierze się stąd, że dzieci nieśmiałe, zamknięte w sobie mogą w niej znaleźć przestrzeń użyteczną dla otwarcia się i dialogu.

              Rola przedszkola w odkrywaniu przez dziecko świata liter, polega na wysiłku w celu zdobywania informacji, kształtowaniu wyobraźni oraz inwencji twórczej. Ale dziecko nie jest świadome tej funkcji nauki,               a ponadto jest nazbyt skupione na teraźniejszości, by rozumieć ewentualne korzyści płynące z nauki dla przyszłości.

              Dlatego tak ważną rolę w przedszkolu odgrywa nauczyciel, który jest modelem pozytywnym, wiarygodnym, stanowczym, ale zawsze dyspozycyjnym, gotowym przebaczać, w którym dzieci mogą znaleźć punkt odniesienia. Tak więc przedszkole w pracy dydaktyczno – wychowawczej powinno kierować się zasadą: twórczy nauczyciel – twórcze dziecko.

              Celem mojej pracy jest sprawdzenie stopnia przygotowania dzieci sześcioletnich do nauki czytania i pisania oraz wykazanie, że                            w przygotowaniu dziecka do czytania i pisania dużą rolę odgrywa wychowanie przedszkolne.

              Praca składa się z trzech rozdziałów i kilku podrozdziałów.                    W pierwszym rozdziale znajduje się pojęcie wychowania przedszkolnego; zasady, metody i formy pracy w przedszkolu; kompetencje nauczyciela przedszkola. Zwrócona została również uwaga na trudności dotyczące pisania i czytania w wybranym programie wychowania przedszkolnego; sposoby i formy przygotowania dziecka do nauki czytania i pisania; trudności w przygotowaniu dziecka do nauki czytania i pisania oraz objawy dysleksji. Rozdział drugi ukazuje przedmiot i cel pracy; problemy                      i hipotezy badawcze; metody, techniki i narzędzia badawcze oraz charakterystykę terenu i przebieg badań. W rozdziale trzecim znajduje się analiza wyników badań oraz wnioski z badań. Praca zawiera bibliografię           i  aneks.

              „Nowa edukacja polega na nowym podejściu do dziecka. Postawa oczekiwania, cierpliwości – na podobieństwo delikatnej ręki, która nie ośmiela się rozchylać pąka kwiatu ani wprowadzać dziecko w błąd w jego pierwszych doświadczeniach czy też ucznia w jego pierwszych pracach.”

                                                                         (Christa Meres)

 

 

 

 

 

 

 

I

Problematyka badań w świetle literatury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Organizacja wychowania przedszkolnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1. Pojęcie wychowania przedszkolnego

             

              Wychowanie przedszkolne traktuje się jako etap, którego celem jest optymalizacja zdolności i możliwości rozwojowych dzieci od 3 do 6 lat.¹ Oczekuje się, że na tym etapie edukacyjnym dziecko poszerza stopniowo zakres doświadczeń oraz nabycia określoną wiedzę i umiejętności, które wyposażą je w coraz większą autonomię, aby móc podejmować trudne wyzwania, jakie proponuje życie codzienne. Uczenie się w tym okresie życia poczyna się w sposób zdecydowany do rozwoju, w miarę jak staje się dla dziecka znaczące.

              Wychowanie przedszkolne – „wychowanie dzieci w wieku 3 – 6 lat, obejmujące okres przed wstąpieniem do szkoły i w zasadzie realizowane            w przedszkolu”.²

              Dawniej wychowanie przedszkolne sprowadzono głównie do zorganizowania opieki nad dziećmi i zapewnienia im jakiejkolwiek aktywności, obecnie coraz większy nacisk kładzie się na wszechstronne rozwijanie osobowości dziecka, obejmujące oddziaływanie na jego rozwój somatyczny, umysłowy, społeczno – moralny i estetyczny.³Wiąże się to              z odpowiednim wzbogaceniem form aktywności dziecięcej, obejmujących poznawanie przez dzieci środowiska przyrodniczego i społecznego, różnicowane odmiany zabaw (funkcjonalne, tematyczne, konstrukcyjne), gry rozwijające umysł i kształtujące postawy, zajęcia z zakresu plastyki, muzykowanie, ćwiczenia fizyczne, spacery i wycieczki.

              Wychowanie przedszkolne łączy, zatem spełnienie zadań wychowawczych i opiekuńczych, umacnia w środowisku dziecka działanie ____________________

¹ M. Grądziel, Edukacja integracyjna – założenia i rzeczywistość, „Wychowanie w przedszkolu” 2003,           nr 1, s. 52.

² W. Okoń, Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa 1995, s. 321.

³ Tamże, s. 321.

czynników sprzyjających jego rozwojowi i eliminuje czynniki szkodliwe.

 

1.2 Cele i zadania wychowania przedszkolnego

 

              Każdy proces wychowawczo – dydaktyczny zmierza do tego, aby            w wiadomościach, umiejętnościach i systemie wartości wychowanków zaszły określone zmiany. Przebiegiem tych zmian kieruje nauczyciel, dążąc do zrealizowania wytyczonych zadań, których wykonanie powoduje osiągnięcie konkretnego, zamierzonego celu końcowego.¹

              Ponieważ cele bywają czasem utożsamione z zadaniami, spróbuje sprecyzować ich zakres. Celem jest to, co próbujemy osiągnąć, do czego zmierzamy, jest to efekt końcowy działań.² I te działania są właśnie zadaniami, które realizujemy w drodze do osiągnięcia celu. Każda placówka oświatowa ma do realizowania specyficzne dla swojej działalności cele, tak ogólne, jak i szczegółowe. Ogólne cele wychowania przedszkolnego zostały sformułowane w podstawie programowej zatwierdzonej przez MEN:

              „Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie                          i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno – kulturowym i przyrodniczym”.³

              Wynikające z powyższego celu zadania, dostosowane do potrzeb             i możliwości rozwojowych dziecka, nauczyciel realizuje w ramach określonych obszarów edukacyjnych.

____________________

¹ A. Łada – Grodzicka, E. Bełczewska, M. Herde, E. Kwiatkowska, J. Wasilewska, ABC… Program wychowania przedszkolnego XXI  wieku, Warszawa 2000, s. 155.

² Tamże, s. 155.

³ Tamże, s. 155.

Wychowanie przedszkolne ma na celu możliwości uczenia się poprzez:¹

- poznawanie i kontrolowanie swojego ciała.

              Poznawanie jego ograniczeń i możliwości oraz nabywanie umiejętności ruchowej. Nabywanie umiejętności troszczenia się o higienę            i podstawowe nawyki dbania o zdrowie;

- nabywanie umiejętności oceny swojej aktywności ruchowej                            w przedszkolu i poza nim w trakcie zaspokajania podstawowych potrzeb ruchowych i formy fizycznej w zabawie i kontaktach towarzyskich, demonstrując wzrastający poziom autonomii, wiary w siebie, adekwatnej do swoich rzeczywistych możliwości. Nabywanie umiejętności oceny sytuacji, w których należy prosić o pomoc.

- obserwowanie i eksplorowanie otaczającego środowiska fizyczno – przyrodniczego. Rozpoznawanie właściwości najbardziej charakterystycznych elementów, które je tworzą. Odkrywanie relacji między nimi. Uczenie się postawy uważnej, poszukującej, twórczej;

- posługiwanie się językiem mówionym coraz bardziej poprawnym                     i zrozumiałym przez innych. Nabywanie umiejętności wyrażania swoich myśli, uczuć, doświadczeń oraz pragnień w formie adekwatnej do różnych kontekstów i sytuacji komunikowania się zgodnego z regułami języka. Nabywanie umiejętności używania języka do planowania swoich zachowań;

- poświęcanie uwagi i nabywanie umiejętności szacowania form aktywności muzycznej, plastycznej i ruchowej, aby w ten sposób poszerzać i stosować własne środki wyrazu (malarstwo, modelarstwo, mimika, śpiew, taniec) przez zwiększanie i indywidualizowanie własnych umiejętności ekspresji;

____________________

¹ E. Brańska, Edukacja przedszkolna w nowym roku, „Wychowanie w przedszkolu”, 2003, nr 1, s. 4.

- nabywanie poczucia przynależności do różnych grup (rodzina, klasa, przyjaciele, szkoła), aby w nich aktywnie uczestniczyć oraz poznawać ich swoiste cechy, normy i konwencje społeczne rządzące nimi. Uczenie się ustalania dobrych relacji w grupie oraz dbania o to, aby grupa nabierała niepowtarzalnego charakteru;

- nabywania umiejętności szanowania więzi pomiędzy rówieśnikami, pomiędzy dziećmi i dorosłymi, aby w ten sposób nauczyć się odczytywać            i interpretować uczucia innych osób i odpowiadać na nie w sposób adekwatny. Prowadzi to do rozwoju postawy współpracy, pomocy, współdziałania i solidarności;

- uczenia się działania w grupach rówieśniczych wypowiadania swoich własnych zdań, punktów widzenia, respektowania zdania innych, przestrzegania granic czasowych wypowiedzi, a także dzielenia się przedmiotami, odraczania realizacji swoich życzeń itp.;

- poznawanie innych kultur oraz charakterystycznej kultury własnej wspólnoty, do której się należy (zwyczaje, folklor, tradycje). Rozwijanie postawy szacunku i zainteresowania różnorodnością świata.

              Wychowanie przedszkolne charakteryzuje się wieloprzedmiotowością, czyli obejmuje wiedzę z różnych dziedzin, jak język ojczysty (literaturę, gramatykę, formę dźwiękową), przyrodoznawstwo, podstawę nauk matematycznych, przedmioty artystyczne (malarstwo, muzykę, taniec) i techniczne.

              Przedszkole jest instytucją powołaną do wypełniania określonych programem zadań stanowiących i jego funkcjach spełnianych wobec dziecka, rodziny i społeczeństwa. Współpracując z rodziną i środowiskiem przedszkole sprawuje opiekę nad zdrowiem i bezpieczeństwem dzieci, stymuluje ich wszechstronny rozwój, prowadzi działalność profilaktyczną  

 

 

i kompensacyjną, przygotowuje do szkoły.¹

              Według mnie wychowanie przedszkolne stawia sobie następujące zadania:

- wspieranie dziecka w poznawaniu w wykorzystywaniu własnego potencjału rozwojowego oraz budowaniu pozytywnego obrazu własnego ja;

- tworzenie warunków umożliwiających dziecku aktywny udział                         w poznawaniu, uczeniu się i konstruowaniu wiedzy;

- organizowanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu spontanicznej aktywności dziecka, wewnętrznie motywowanej i wynikającej z jego potrzeb, aktywności inspirowanej przez nauczyciela lub rówieśników oraz aktywności kierowanej przez nauczyciela i motywowanej zewnętrznie przez stawiane dziecku zadania;

- umożliwianie dziecku działań kreatywnych;

- tworzenie okazji do odczuwania satysfakcji z własnego działania                     i osiągania sukcesów;

- wspieranie dziecka w odnajdywaniu swojego miejsca w grupie rówieśniczej i nawiązywaniu pozytywnych kontaktów z innymi osobami, budowanie poczucia przynależności dziecka do rodziny, społeczności lokalnej regiony kraju przez poznawanie przez nie dziedzictwa kulturowego, obyczajów i tradycji.

              Cele i zdania przedszkolnego skierowane są, zatem z jednej strony na dziecko, jego wychowanie, prawidłowy i wszechstronny rozwój,                   z drugiej wychodzą naprzeciw ogólnym potrzebom życia społecznego                  i gospodarczego oraz związanej z tym sytuacji rodziny.² Wydaje mi się, że dziecko w przedszkolu ma szansę na osiągnięcie dojrzałości szkolnej. Uczy

____________________

¹ D. Pacholicka, A. Fik, Edukacja sześciolatków – szansą na lepszą jakość życia, „Wychowanie                      w przedszkolu” 2003, nr 7, s. 393.

² Tamże, s. 394.

się kontaktów społecznych, emocjonalnych, przez  zabawę  zdobywa  wiele

potrzebnych   w   karierze   szkolnej  umiejętności.  Staje  się  samodzielne,

odpowiedzialne, podejmuje próby rozwiązywania problemów na miarę swoich możliwości. Rozwija zainteresowania o zdolności.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin