furkocza spodniczki.doc

(41 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-LETNICH

 

 

Temat: „Teatrzyk lalek na podstawie utworu Haliny Golczowej „Sprzeczka”

 

 

Cele ogólne:

·                    Słuchanie utworu literackiego;

·                    Rozwijanie potrzeby dbania o zabawki;

·                    Rozwiązywanie konfliktów z rówieśnikami;

·                    Tworzenie środowiska wychowawczego.

 

Cele operacyjne: dziecko.....

·                    Potrafi skupić uwagę na opowiadaniu;

·                    Rozumie potrzebę dbania o zabawki;

·                    Akceptuje i stosuje ustalone w zespole normy;

·                    Potrafi wyciągać wnioski;

·                    Potrafi dzielić się zabawkami;

·                    Uczestniczy we wspólnych zabawach;

·                    Próbuje samodzielnie rozwiązywać konflikty;

·                    Potrafi bawić się zgodnie z innymi dziećmi;

·                    Potrafi nadać imię swojej lalce;

·                    Kończy rozpoczętą pracę.

 

Metody:

·                    Oglądowa - pokaz;

·                    Słowna – rozmowa;

·                    Weryfikująca – pochwała;

·                    Twórcza – zadań stawianych dziecku.

Zasada:

·                    Aktywności.

Środki dydaktyczne:

2 lale, pacynka dziewczynki (Zosia), korale, ilustracje dzieci bawiących się wspólnie oraz dzieci bawiących się lalkami, nagranie piosenki na kasetę magnetofonową, karta pracy - lalka

Literatura:

 

„Teatrzyk przedszkolaka” –Polscy autorzy; „Zeszyt trzylatka” – Małgorzata Czyżowska, „Kalendarz w przedszkolu” – Urszula Smoczyńska-Nachtman

 

Przebieg zajęcia:

1. Wprowadzenie, – „W kąciku lalek” – dzieci nadają imiona lalkom – rytmicznie dzielą imiona na sylaby; wyklaskują sylaby imion (nauczyciel pomaga).

-         Jak myślicie, o czym będziemy dzisiaj rozmawiać? (Dzieci same wywnioskują, ze na pewno o lalkach)

-         Teraz zapraszam was do uważnego obejrzenia teatrzyku lalek.

2. Rozwinięcie – teatrzyk lalek.

3. Rozmowa na podstawie obejrzanego teatru:

-         Kim byli bohaterowie opowiadania? ( 2 lalki i Zosia)

-         Jaki problem miały lalki? (Sprzeczały się, która z nich będzie nosiła korale)

-         Kto zakończył sprzeczkę lalek? (Zosia, gdyż była właścicielką tych lal)

-         Co powiedziała Zosia? (Powiedziała, że jak będą się sprzeczać, to ona ubierze pajaca w czerwone koraliki)

-         Co mogłoby się stać, gdyby Zosia nie rozstrzygnęła sporu? (Korale urwałyby się, a koraliki rozleciały po całym pokoju)

-         Co ty byś zrobił gdybyś chciał bawić się z koleżanką tę samą, jedną zabawką? (Dzieci podają propozycje zachowania):

·        Poprosiłbym koleżankę o zabawkę;

·        Zamieniłbym się na inną zabawkę;

·        Czekałbym cierpliwie, aż koleżanka pobawi się i odłoży zabawkę na swoje miejsce;

·        Jeżeli nic nie pomogłoby to poszedłbym do Pani z prośbą o pomoc.

4. Zabawa ruchowa – zabawa taneczna przy piosence „Lale tańczą”- dzieci naśladują ruchem słowa piosenki. Najpierw słuchają piosenkę, proponują, w jaki sposób można ruchem odtworzyć poszczególne słowa piosenki.

 

Dzwonią koraliczki

Furkoczą spódniczki,

Dzieci naśladując ruchy trzymania się za spódniczkę, wykonują ruchy skrętu tułowia raz w lewo, raz w prawo

Tupu, tupu czasem

O ziemię obcasem.

Tupią nogami na przemian o podłogę

Obie panny lale

Tańczą doskonale.

Obracają się w parach (tańczą)

Gdybym lalą była,

Z nimi bym tańczyła.

Zatrzymują się i próbują rytmicznie wyklaskiwać

 

5. Rozmowa przy ilustracjach oraz na podstawie własnych doświadczeń:

·        Kto lubi bawić się lalkami: chłopcy, czy dziewczynki? (Dzieci powiedzą, że dziewczynki; chociaż niektórzy chłopcy też bawią się lalkami)

·        W jaki sposób dzieci bawią się lalkami? (Wożą w wózkach, jeżdżą na spacery, ubierają je i rozbierają, karmią je, sadzają na nocniczek, kładą spać do łóżeczka lub kołyski, śpiewają im kołysankę do snu, zasypiają razem z lalkami).

·        Czy lalki mogą leżeć w kątach rozebrane z ubranek? (Nie, gdyż byłoby im smutno i zimno)

6. Karta pracy – kolorowanie obrazka lalki. Dzieci starają się dokładnie pokolorować obrazek, nauczyciel sprawdza, pomaga, zachęca do pokolorowania całego obrazka, wpisuje imię lalki pod dyktando dzieci. Wystawa prac na tablicy plastycznej.

             Opracowała Regina Szczepańska

Zgłoś jeśli naruszono regulamin