Gruszczyk Kolczyńska.doc

(25 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘCIA Z ZAKRESU ROZWIJANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW METODY EDYTY GRUSZCZYK - KOLCZYŃSKIEJ

Opracowała: mgr Renata Łozińska

KONSPEKT ZAJĘCIA Z ZAKRESU ROZWIJANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW METODY EDYTY GRUSZCZYK - KOLCZYŃSKIEJ.

 

Temat zajęcia: "Potrafię ułożyć taki wzorek"

Prowadząca: mgr Renata Łozińska

Data: 18 maja 2007 roku

Cel ogólny:
- skupienie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich

Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi wychwycić i kontynuować powtarzający się rytm,
- dziecko potrafi kodować regularność rytmiczną w układance -potrafi ułożyć szlaczek z figur geometrycznych

Przebieg zajęcia

1.     „Potrafię ułożyć taki sam wzorek”- zabawa matematyczna.

Dzieci siedzą przed tablicą. Przed każdym dzieckiem znajduje się tabliczka,

na której znajdują się figury geometryczne wycięte z papieru.

„Dzisiaj na zajęciu będziemy układać różne wzorki, które będą się powtarzać.

Popatrzcie na tablicę układam na niej koła.”
Nauczyciel przyczepia na tablicy trzy kółka i razem z dziećmi powtarza kółko, kółko.....
Dzieci na tabliczce układają taki sam wzorek odczytując, co ułożyły.
Następnie nauczyciel między kółkami układa kwadraty.
Dzieci razem z nauczycielem powtarzają kółko, kwadrat, kółko, kwadrat......
Dzieci na tabliczkach układają taki sam wzorek.
Nauczyciel między kółkiem a kwadratem układa trójkąt
Dzieci wraz z nauczycielem powtarzają kółko, trójkąt, kwadrat.
Dzieci układają taki sam rytm na swoich deseczkach.
Nauczyciel proponuje dzieciom, aby każde z nich spróbowało ułożyć swój powtarzający się wzorek.

 

2.     "Która grupa pierwsza?"- zabawa ruchowa.

Dzieci podzielone na dwie grupy wg koloru szarf. Dzieci dostają figury geometryczne zawieszone na nitce zakładając je na szyję.

Nauczycie pokazuje na kartce ułożony rytm z figur np. koło, kwadrat, trójkąt.

Zadaniem dzieci jest ustawienie się w rządku wg pokazanego wzoru i zawieszonych na szyi figur. Wygrywa ta grupa, która pierwsza prawidłowo się ustawi. Grupa, która pierwsza wykona zadanie dostaję dwa punkty.

Zabawa powtórzona jest kilka razy. Za każdym razem zmienia się kolejność i układ figur. Grupa, która wygrywa dostaje żółte słoneczka .

 

3. „Wzorki rytmy” - praca indywidualna przy stolikach.

Dzieci siadają przy stolikach. Każde dziecko otrzymuje kartkę, na której są przyklejone figury geometryczne /każde dziecko przy stoliku ma zmienioną kolejność i układ figur/. Dzieci układają figury wg podanego rytmu na kartce,a następnie przyklejają ten rytm. Dobrze wykonane zadanie nagrodzone jest uśmiechniętym słoneczkiem.

 

4. "Na plaży"-zabawa relaksacyjna.

Dzieci leżą na plecach przymkniętymi powiekami. Gra cicha spokojna, ale wesoła muzyka. Nauczyciel opowiada:

„Jesteśmy nad morzem i opalamy się na słońcu.

Leżymy na gorącym piasku i jest nam bardzo przyjemnie.

Promienie słońca delikatnie nas łaskoczą a nasze ciało staje się senne i ciężkie.

Próbujemy podnieść lewą rękę ale ona opada /dziecko podnosi lewą rękę i opuszcza/, prawą rękę, lewą nogę, prawą nogę.

Jest nam tak dobrze, że nie chcemy wstać.

Dzieci jeszcze chwilę leżą słuchając muzyki, a następnie wstają.

5. Pożegnanie „Iskierką Przyjaźni”, podziękowanie dzieciom za uczestnictwo w zajęciach.

„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin