11_konspekt.doc

(36 KB) Pobierz
Przedświąteczna refleksja nad cudem narodzin Mesjasza

Strona1

W trosce o życie

 

 

Cele ogólne:

- Ukazanie prawdy, że życie ludzkie jest najwyższą wartością, o którą nieustannie powinniśmy się troszczyć.

- Kształtowanie postawy przeciwstawiania się licznym zagrożeniom ludzkiego życia.

 

 

Widzieć:

Spotkanie rozpoczyna się krótkim pokazem slajdów (załącznik 1) [rozmowa na temat życia na różnych jego etapach, w różnych aspektach]. Można posłużyć się pytaniami pomocniczymi: jaką wizję życia we współczesnym świecie kreują media?, co mówi się na temat życia (ogólnie), jak jest przedstawiane? itp. Proponujemy zwrócić uwagę na okres starości, który często jest w mediach lekceważony, promowana jest natomiast młodość, ludzie atrakcyjni (reklamy). Starość – to okres bardzo bogaty w doświadczenie, przeżycia, z którego my młodzi możemy wiele czerpać (pozytywne przedstawienie okresu starości).

 

Ocenić:

W tym miejscu można zastosować metodę pracy z tekstem. Teksty są zaczerpnięte z encykliki Jana Pawła II Evangelium vitae. Dzielimy uczestników na dwie grupy. Ich zadaniem jest przeanalizowanie tekstów i dokonanie streszczenia – wynotowanie głównych myśli [na arkuszach], np. na czym polega nieporównywalna wartość ludzkiego życia?, z czego wynika jego niepowtarzalna wartość?, o jakich nowych zagrożeniach wspomina Jan Paweł II? itp. - załącznik 2. Następuje przedstawienie wyników pracy i podsumowanie.  Najpierw winien być omówiony temat niepowtarzalnej wartości ludzkiego życia, a następnie jego zagrożenia, po to, by w kolejnym punkcie szukać propozycji przeciwdziałania niektórym poruszanym zagrożeniom. Zachęcamy do podjęcia dyskusji.

Działać:

Po wymienieniu i krótkim scharakteryzowaniu poszczególnych zagrożeń ludzkiego życia, następuje moment zastanowienia się jak temu przeciwdziałać. Co my jako chrześcijanie możemy w tej kwestii zrobić? Rozmowa kierowana, w której padają różne propozycje. Nawiązując do poprzedniego etapu spotkania proponujemy podanie konkretnych propozycji w odniesieniu do wcześniej wymienionych zagrożeń. Prowadzący dokonuje podsumowania spotkania, uzupełniając wypowiedzi uczestników. Podkreśla, iż my jako chrześcijanie jesteśmy wezwani w sposób szczególny do przeciwstawiania się współczesnym zagrożeniom życia ludzkiego. Zachęca do promocji „Dnia Świętości Życia”, obchodzonego przez Kościół w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 III) oraz do modlitwy w ramach duchowej adopcji dziecka poczętego (Prowadzący zachęca do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego – więcej informacji na ten temat – załącznik 3). Troska o życie nie tylko wiąże się z przeciwdziałaniem kulturze śmierci lecz również jest szeroko rozumianą promocją pozytywnego działania na wielu płaszczyznach ludzkiego życia. Spotkanie kończy się modlitwą Jana Pawła II zaczerpniętą z „Evangelium vitae” (załącznik 4).

 

 

Autorzy konspektu i prezentacji:

Al. Łukasz Skarżyński

Al. Karol Biegluk

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin