MahleriHamiltonZalozeniarozwojowe.doc

(198 KB) Pobierz
Tłumaczenie robocze:

3

 

Tłumaczenie robocze i opracowanie Agnieszka Myśliwiec-Ferduła na podstawie:

1.      Mahler, M.S. (1963) Thoughts about development and individuation. Psychoanalytic Study of the Child. 18:307-324.

2.      Hamilton, N. Gregory, (1988) Self and Others: Object Relations Theory in Practice. NY: Janson Aronson Inc.

 

 

Rozwojowe założenia diagnozy

 

    Opracowanie to poświęcone  jest  powiązaniu diagnozy z zadaniami faz rozwojowych. W klasyfikacji psychicznych zaburzeń duże znaczenie ma teoria Freuda, mówiąca o powtarzaniu w dorosłym życiu dziecięcych konfliktów. Fenichel [1945] mówi o tym,  że  fiksacja na poszczególnych  fazach  rozwoju psychoseksualnego w późniejszym życiu pobudza problemy podobne do tych nierozwiązanych w dzieciństwie.  Nierozwiązane  trudności  i  obrony mogą przeradzać się w różnie prezentowane symptomy.

 

    Od 1945 roku w wyniku badań dotyczących psychicznych zaburzeń oraz obserwacji wczesnych interakcji matka - dziecko wielu naukowców i  klinicystów  dostrzega  podobieństwo  między problemami pacjentów, a rozwojowymi zadaniami dzieci w różnych fazach wieku.

    Blanck i Blanck [1979] opierając się na pracach Mahler stworzyli system opisowo rozwojowej diagnozy w miejsce formalnej diagnozy, rozumiejąc ją jako długoterminową diagnozę funkcjonowania ego w świetle wiedzy  rozwojowej o tych funkcjach. Większość teoretyków relacji z  obiektem nie poszło tak daleko jak Blanck'owie i korzystają  oni z  etykietek  diagnostycznych,  będących opisem konstelacji objawów. Jeśli jednak skorelujemy jednostki diagnostyczne z wczesno rozwojowymi zadaniami osiągniemy kontinuum  psychopatologii  zgodne  z fazami rozwojowymi (Kernberg).

 

 

 

 

Schemat

 

FAZY ROZWOJOWE

DIAGNOZA

POZIOM

ORGANIZACJI OSOBOWOŚCI

Autyzm

Symbioza

Różnicowanie

Praktykowanie

Autystyczne psychozy

Organizacja psychotyczna

Zbliżenie

Antysocjalność

Schizotypalność

Schizoidalność

Borderline

Narcyzm

Organizacja borderline

Całościowa relacja z obiektem

Obsesyjność

Histeryczność

Normalność -

Neurotyczność

Organizacja neurotyczna

               

    Nie jest to kontinuum uproszczoną teorią przyczynowości. Problemy separacji - indywiduacji u dorosłych są podobne do tych u dzieci, lecz bardziej skomplikowane ponieważ dorośli przeszli przez konflikty edypalne, fazę latencji i kryzys tożsamości jako adolescenci. Podobieństwo może posłużyć lepszemu rozumieniu i terapii.

 

    Przyczyną zaburzeń relacji z obiektem  mogą  być nie tylko interakcje, ale także wrodzony  brak  integracyjnych  funkcji ego, który uniemożliwia  zintegrowanie  dobrej  i  złej reprezentacji self oraz obiektu.

    Dorośli,  którzy  doznali uszkodzenia mózgu, doznają jednocześnie pogorszenia  integrującej  funkcji  ego,  mimo rozwiniętej poprzednio pełnej  relacji  z obiektem. W takiej sytuacji mogą doświadczać rozszczepienia w aktualnych  emocjonalnych  interakcjach (mimo, że mają dobre doświadczenia z wczesnej relacji).

    Teoria relacji z obiektem, choć jest konstruktem interpersonalnym, nie  próbuje  szukać wyłącznie interpersonalnych  przyczyn  zaburzeń psychologicznych. Będąca częścią  tej  teorii  koncepcja zahamowania rozwojowego oferuje  natomiast -  przez  analogię - wyjaśnienie wielu problemów ludzi dorosłych.

 

    Teoria ta może służyć terapeutom  do tego, by mogli pomóc pacjentom postawić następny  krok  w  procesie  integracji  i różnicowania zgodnie  z  rozwojowym porządkiem, w celu odzyskania psychologicznej dojrzałości. W tym obszarze  teoria relacji z obiektem proponuje pomost  pomiędzy psychoanalizą a współczesnymi i behawioralnymi podejściami do leczenia, które mają wiele do zaoferowania  w zakresie korekcji funkcji adaptacyjnych.

    Rozwój dziecka jest kluczem do sekwencji kroków,  które  powinny być wykonane. Diagnoza rozwojowa jest jakby przewodnikiem po psychoterapeutycznych interwencjach i na tym polega jej wartość.

    System diagnostyczny DSM - IV służy  jako  przewodnik dla działań farmakologicznych.

 

    W  pierwszej części tego opracowania przedstawiony zostanie proces separacyjno - indywiduacyjny  według teoretyków relacji z obiektem (głównie wg. Mahler). Będzie to  prezentacja zadań rozwojowych, oraz zwrócenie uwagi na teorie charakterologiczne (wg Johnsona) i procesy patologiczne w przypadku, gdy zadania te nie są w pełni realizowane, lub nie przebiegają prawidłowo.

 

    W drugiej części opracowania będą przedstawione tradycyjne  jednostki chorobowe w powiązaniu z pojęciami teorii relacji z obiektem. Zostaną omówione w porządku zgodnym z kontinuum rozwoju relacji z obiektem, czyli od autyzmu do neurotycznej i normalnej osobowości (wg Hamiltona).

 

 

 

 

Część I Fazy rozwojowe.

Proces separacji - indywiduacji

 

    Podział  na okresy rozwojowe przeprowadzono wg Mahler na podstawie  obserwacji  dzieci od narodzin do 4-ego roku życia. Obserwowano dzieci same  i  w interakcji z matką.

 

    Za szczególnie  ważny  w  rozwoju  dziecka uważany jest okres od stadium symbiozy do początków formowania się  tożsamości,  czyli  do czwartego  roku  życia.  Ten czas Mahler określa terminem separacji -  indywiduacji,  lub  psychologicznymi narodzinami dziecka. Jest  to proces prowadzący  do osiągnięcia poczucia odrębności od świata zewnętrznego i poczucia związku z  tym  światem.  W  procesie separacji dziecko wyłania się z symbiotycznego  zespolenia  z matką, natomiast indywiduacja oznacza ewolucję autonomii intrapsychicznej. Istotą separacji  jest  poczucie  bycia  odrębnym. 

 

    Matka, będąca podstawowym obiektem dziecka pełni rolę katalizatora, jest pomocniczym ego, ułatwiającym nie tylko oddzielenie, ale też wykształcenie wzorców osobowości. Matka jest pomostem między przeżyciami self dziecka,  których źródłem jest ono samo, a doświadczeniami pochodzącymi  ze  świata  zewnętrznego.  Jej interwencje umożliwiają umocnienie self związanego z rzeczywistością.

 

W procesie separacyjno - indywiduacyjnym wyróżniamy fazy:

 


1)autyzm                   0 - 2 miesiąc    

2) symbioza                2 - 6 miesiąc 

3) separacja – indywiduacja

                                  6 - 24 miesiąc

- różnicowanie (wylęganie)  (hatching)

                                 6 - 10 miesiąc

- praktykowanie        10 - 16 miesiąc

 

- zbliżenie        16 - 24 miesiąc (rapprochement)

4) stałości obiektu      

                                 24 - 36+ miesiąc

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  


 

Data rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych faz podana jest orientacyjnie, w rzeczywistości fazy zachodzą na siebie.

 

Autyzm

 

    Według Mahler jest to faza bezobiektalna.  Niemowlę  funkcjonuje w zamkniętym systemie odizolowanym od świata zewnętrznego. Spitz mówi  o tym, że dziecko nie ma neuropsychologicznej bazy do rozróżnienia self i obiektu, uporządkowania doświadczeń percepcyjnych, nie ma umiejętności umożliwiających relację.

 

    Dzieci  poniżej  jednego miesiąca życia spędzają czas w półśnie, pół-przebudzeniu. Cała  emocjonalna  energia  pozostaje  w  nich, lub jest związana z ich ciałem, nie jest inwestowana na zewnątrz. Freud  nazywał  tę  fazę pierwotnym narcyzmem (kateksją własnego ciała), a przed rozwinięciem teorii dwóch popędów: seksualnego i agresywnego nazywał tę fazę - autoerotyczną.

    Fairbairn mówi o tym, że  przez pierwsze tygodnie życia niemowlę zachowuje podobny stan umysłu jak przed urodzeniem - totalnego połączenia (dziecko jest częścią matki).

    Nowonarodzone dzieci, wg  Mahler i spita, mają tylko odruchy ssania, chwytne, reagują na światło, kolor,  ruch,  dźwięk, dotyk, smak (doświadczanie synestezyjne). Nie  są  zdolne do odróżnienia bodźców płynących od ludzi.

    Podobnie  reagują  na  klocek  i na pierś matki, nie odróżniając źródła bodźców. Ich przeżycia są ograniczone do utrzymania lub niszczenia  równowagi  fizjologicznej,  czyli  do  sekwencji  frustracji i gratyfikacji we "własnej orbicie autystycznej".

    Z tak prostej organizacji percepcyjnej rozwija się bardziej złożona relacja.

 

    Każda kolejna faza rozwojowa ma początek we wcześniejszej. W tym wypadku przelotne reakcje na zewnętrzne bodźce zapowiadają przejście między fazą autystyczną, a kolejnymi.

    Bardzo  ważny  staje  się  kontakt  fizyczny między niemowlęciem, a matką. Przy takim kontakcie dziecko może znieść większy dyskomfort fizyczny, ból, trawienie, itd.

 

Reakcje obiektu

 

    W  tym  czasie  matka czuje się bardzo połączona ze swoim dzieckiem, niedawno jeszcze odczuwała dziecko w brzuchu, więc rozpatruje swoje  uczucia  w powiązaniu z dzieckiem. Obserwowana  jest  ogromna więź rodzic - dziecko i na tej bazie też dziecko może dalej formować relację. Patologiczna  reakcja matki to negowanie istnienia dziecka, nie dawanie dziecku kontaktu fizycznego, pociechy
i opieki.

 

Teorie charakterologiczne

 

    Według Johnsona charakter schizoidalny powstaje w wyniku zanegowania prawa do istnienia. Ma to miejsce przed narodzinami, lub tuż po nich.  W  rezultacie  dziecko nie może wytworzyć przywiązania symbiotycznego, dochodzi do autonegacji i wycofania.

 

Patologia

 

    Według  Hamiltona,  z  tym okresem wiążą się autystyczne psychozy omówione w części II opracowania.

 

Symbioza

 

    Faza  ta rozpoczyna się reakcją uśmiechu, będącą odpowiedzią  na ludzką twarz - tak zwany  uśmiech  socjalny, ale dziecko jeszcze nie odróżnia matki.

    Stan symbiozy jest stanem  niezróżnicowania, zlania się z matką, w którym self nie jest oddzielone od nie self. Mahler nazywa to "omnipotentnym systemem podwójnej jedności ze wspólną granicą". Omnipotencja  tego  okresu  polega  na  tym,  że dziecko chce i otrzymuje. Dziecko  jest  światem, świat jest dzieckiem. Freud nazywał to uczuciem oceanicznym.

 

    Przywiązanie  jest wcześniejsze niż różnicowanie, daje  podstawę do  stworzenia  pierwotnej  intrapsychicznej reprezentacji  symbiozy self - obiekt. Pozwalają na to dojrzewające funkcje  układu  nerwowego; pamięć, zdolności  poznawcze,  motoryczne,  koordynacja.  Dziecko przechodzi z systemu monadycznego do bipolarnego.

    Symbioza może rozwinąć się dzięki wystarczająco  dobrej  relacji rodzicielskiej, wówczas kiedy rodzic adekwatnie reaguje  na potrzeby dziecka. Spitz  nazywa  matkę  pomocniczym ego niemowlęcia. Jej rolą jest wprowadzenie niemowlęcia w bezpieczną rzeczywistość,  w  oparciu o którą może budować trwałe self. Winnicott mówi tu o podtrzymującym środowisku (holding environment).

 

    Z perspektywy relacji z obiektem jest to faza preobiektalna. Pojęcie narcyzmu pierwotnego Freuda obejmuje również symbiozę.

    Pod koniec symbiozy rozpoczyna się różnicowanie pełne nieładu na coś, co o mnie się troszczy i na mnie,  który  jestem  objęty troską.

 

Reakcje obiektu

 

    Dla rodziców okres symbiotyczny często jest przyjemny i radosny, mimo wymogu bycia nieustająco dostępnym. Rozwijanie  więzi  z dzieckiem powszechnie dostarcza dużo radości.  Czasem  mogą  pojawić  się uczucia zagrożenia własnej autonomii i wówczas może nastąpić wycofanie rodzica. Może być ono bardziej dosłowne lub przyjąć formy sztywnego przestrzegania  planu dnia dziecka. Ojciec odsunięty poza diadę matka - dziecko może podtrzymywać matkę w swej  roli  i w ten sposób niebezpośrednio uczestniczyć w symbiozie.  Uczestnicząc bezpośrednio

w opiece  nad  dzieckiem, ojciec może rozwinąć własną relację symbiotyczną. Dziecko doświadcza wówczas rodziców jako jedności.

 

Teorie charakterologiczne

 

    Johnson twierdzi,  że kiedy zostanie zarzucona, bądź zaprzeczona dosłownie - lub emocjonalnie - potrzeba symbiotycznej ochrony zanim zostanie zaspokojona, wówczas powstaje charakter oralny.

 

Patologia

 

    Nieprawidłowości  w  przebiegu tej fazy wiążą się z zaburzeniami przywiązania. Może nie wytworzyć się więź przywiązaniowa  na  skutek długotrwałego  rozstania, czynników zewnętrznych np. instytucjonalizacji,  braku  empatii.  Może rozwinąć się osobowość  psychopatyczna głównie  na  skutek instytucjonalizacji  (Jacobson).  Może  wystąpić przerwanie więzi przywiązaniowej z powodu dłuższego rozstania z matką  i  w odpowiedzi pojawi się izolacja obronna,  powodująca  rozwój osobowości schizoidalnej. Inną  formą zaburzeń, na skutek braku empatii ze strony matki, jest przywiązanie przez "fałszywe  self" (Winnicott). Dzieci bez podtrzymania wracają do fazy  autystycznej i zapadają  w  marazm jakby nie żyły (Spitz). Hamiltona porównuje  procesy tej fazy do procesów zachodzących w schizofrenii.

 

 

Separacja - indywiduacja

 

Subfaza: różnicowanie (wylęganie)

 

    Faza różnicowania zaczyna się wówczas  kiedy dziecko próbuje oddalać twarz od matki w celu  jej wyraźnego postrzegania. Dziecko wykazuje preferencje do aktywnego określenia swojego  położenia,  bada twarz matki, ciągnie ją  za włosy, kieruje uwagę do świata, więc poza symbiotyczną orbitę. Dziecko zaczyna  rozróżniać twarz matki.

 

    Dziecko nabiera zdolności różnicowania między wrażeniami kontaktowo percepcyjnymi, a  wewnętrznymi  i  to pozwala po raz pierwszy na wyraźne odróżnienie zmysłowe  self od obiektu, a w późniejszym okresie matki od innych  (w związku z tym dziecko zaczyna posiadać wyobrażenie matki, a jeśli ojciec uczestniczy  w  wychowaniu, również ojca). 

    Związana jest z tym "reakcja na obcych" (Mahler), zwana też "lękiem ósmego miesiąca".

    Dzieci, które doświadczyły optymalnego symbiotycznego przywiązania, częściej  wyrażają  wobec obcych ciekawość i zdumienie, rzadziej lęk.

 

    W 6-tym, 7-mym miesiącu pojawia się lęk separacyjny. Wzrastająca świadomość matki, jako różnej od self, jest przeżywana jako  strata  mimo  obiektywnego zysku w zakresie zdolności  poznawczych. Dziecko odkrywa, że pewne doznania  nie są częścią self, mogą się pojawiać i znikać. Niemowlę może  ulegać  panice,  gdyż zagrożona jest symbiotyczna jedność.

 

    W tym okresie,  z lęku przed separacją, tworzy się przywiązanie do takich  obiektów jak misie, kocyki itd. "Obiekty przejściowe"  służą łagodzeniu  lęku przed separacją od pierwotnej postaci. Reprezentują self - obiekt i jako takie są pozostałościami po omnipotentnej  diadzie symbiotycznej  (Winnicott). Matka zachowuje potencjał self - obiekt z poprzedniej fazy, dziecko często do niej wraca, sprawdza jej obecność by czuć się bezpieczne,  ale  jednocześnie  odpycha obcych,

którzy zagrażają relacji self - obiekt.

 

Reakcje obiektu

 

    Większość  rodziców  przeżywa radość w tej fazie, zaczynają  widzieć w swoim niemowlęciu  prawdziwą osobę. Czują się mniej "usidleni" przez swoje dziecko, są bardziej  sobą.  W  tym  okresie  ojciec chętniej włącza  się w wychowanie dziecka, gdyż nie musi już wchodzić w symbiozę matki z dzieckiem. Niektóre matki mogą czuć się zirytowane badaniami dziecka  dokonywanymi na ich twarzy. inne mogą doświadczyć smutku, że symbioza już minęła  i  np. zatęsknić za nową ciążą. Jeszcze inne poczują ulgę z tego  samego  powodu. Różne uczucia mogą posłużyć do odstawienia dziecka w tym czasie i np. powrotu do pracy. W bardziej zaburzonych relacjach,  "porzucone" matki będą miały trudność z przyjęciem różnicowania dziecka,  mogą w związku z tym odrzucać dziecko ze względu na niezaspokojoną własną potrzebę symbiotyczności.

    Zaczyna się taniec separacji – indywiduacji, to znaczy przeplatanie się bliskości i dystansu.

 

Teorie charakterologiczne

 

    Johnson, niepowodzenia w fazie różnicowania w powiązaniu z fazami symbiozy
i autyzmu,  wiąże  z  kształtowaniem  się struktur oralnej i schizoidalnej.

 

Patologia

 

    W okresie różnicowania  rozpoczyna się patologia typu borderline (dokładniej na ten temat przy fazie zbliżenia).

 

Subfaza: praktykowanie

 

    W 10-tym miesiącu życia dziecko  jest coraz bardziej pochłonięte rozwojem własnych autonomicznych funkcji  ego  i  wynikającym z tego opanowywaniem świata.

    Pole zainteresowania z matki rozciąga  się  na świat zewnętrzny. Uzyskanie pozycji pionowej rozszerza horyzont dziecka. Dziecko czerpie  dużą  radość  z nowo osiągniętych możliwości  oraz  przyjemność związaną z własnym ciałem.

    Według Mahler następuje szczyt  narcyzmu wtórnego. Greenacre nazywa tę fazę "romansem ze światem". U  dziecka  dominuje podwyższony nastrój oraz wiara w magiczną wszechmoc.

 

    Matka traktowana jest jako "baza wypadowa". Dziecko jest pochłonięte światem,  ale  od  czasu  do czasu wraca do matki po to by się emocjonalnie doładować.

    Zabawy  tego  okresu  dotyczą  zbliżania i oddalania  ("a  kuku" - dziecko  zakrywa  oczy i matka znika, otwiera i matka się pojawia, samo  dziecko  omnipotentnie dawkuje sobie obraz matki, "złap  mnie" - w tej zabawie dziecko  stapia  się  z matką i od niej się wyodrębnia).

 

    Dziecko  zaczyna  wyobrażać sobie obiekty których nie widzi, zaczyna  wytwarzać  wyobrażenia. Według Mahler, wyolbrzymione  poczucie wszechmocy u dziecka wywodzi  się  z  nowo powstałych autonomicznych funkcji dziecka oraz magicznych mocy matki odzwierciedlanych łącznie w wyobrażeniu  jaźni dziecka. Można więc stwierdzić, że nadal w pewnym stopniu istnieje podwójna jedność symbiotyczna.

 

Reakcje obiektu

 

    Matki w tym okresie cieszą się z nowych osiągnięć dziecka. Często zachowanie  dziecka w tym czasie daje możliwość wyrażenia własnej pewności rodzicom. Część rodziców przeżywa obawę w związku z ekspansją dziecka "aby nic  mu się nie stało". Trudności w tej fazie przeżywają  matki, które same mają dużą potrzebę  symbiotyczności.  Mogą one ostro popchnąć dziecko do świata by uniknąć stopniowej separacji lub też mogą przeszkadzać dziecku praktykować, przytulając je kierowane własną  potrzebą  bliskości.  Takie matki nie są zainteresowane odpowiedzią na potrzeby dziecka, a raczej poruszają się wokół własnych, wewnętrznych konfliktów.

    Optymalne zachowanie  rodzica  w  tym  okresie to delikatne popchnięcie dziecka ku światu, z zachowaniem emocjonalnego kontaktu.

 

Teorie charakterologiczne

 

    Według Johnsona, z  fazą  praktykowania  i  zbliżenia  wiąże  się kształtowanie charakteru symbiotycznego i narcystycznego.

 

    Charakter symbiotyczny może formować się wówczas,  kiedy  dziecko decyduje się na zależność,  gdyż  jego  próby odseparowania powodują panikę lub wycofanie matki.

 

    Charakter narcystyczny  może powstać w wyniku frustracji lub manipulowania  normalnym  wtórnym  narcystycznym  poczuciem  wielkości w tej fazie, które zostaje przezwyciężone i rozwiązane w fazie zbliżenia. Narcyzm rozwija się, gdy zachodzą dwojakiego  rodzaju  nieprawidłowości:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin