Hierarchia.doc

(76 KB) Pobierz
Asertywność



Hierarchia

 

Streszczenie

 

 

Cele

 

 

 

 

Materiały

 

Czas trwania

 

Procedura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy określają swoje miejsce w hierarchii grupy, zajmując wybrane przez siebie miejsce w szeregu.

 

Budowanie zespołu.

Dokonywanie samooceny.

Poznanie źródeł motywacji.

Trening asertywności.

 

Niepotrzebne.

 

15 minut.

 

1.                            Wskaż jeden koniec sali jako „maksimum”. Na przeciwległym końcu będzie się znajdować „minimum”.

2.                            Poproś trzech ochotników. Dwaj z nich powinni stanąć w przeciwległych końcach sali, trzeci – na środku. Powiedz pozostałym uczestnikom, by wybrali odpowiednie dla siebie miejsce na sali (w jednym z końców lub na środku) i ustawili się za stojącą tam osobą. Trzy powstałe w ten sposób grupy muszą liczyć po tyle samo osób.

3.                            Wyjaśnij uczestnikom, że ćwiczenie polega na ukazaniu hierarchii grupy, i poproś ich o zajęcie miejsc w szeregu, które uważają za odpowiednie dla siebie. Jeżeli będzie to konieczne, mogą nawet użyć siły, by zająć wybraną przez siebie pozycję.

4.                            Przedyskutuj z całą grupą reakcje uczestników. Zwróć uwagę, że niektórzy walczyli, a więc okazywali swoją dominację, aby uniknąć dalszego, mniej ważnego miejsca w szeregu.


Możesz zapytać uczestników, na jakiej podstawie decydowali o swoim miejscu w szeregu – porównując się z kolegami czy też w inny sposób. To ćwiczenie jest odmianą gry Moje miejsce w szeregu.

 

Grę możesz rozszerzyć tak, by po określeniu hierarchii uczestnicy wykonywali zadania związane z podejmowaniem decyzji, na przykład wybierali lidera, określali nazwę grupy lub ustalali godzinę rozpoczęcia zajęć w dniu następnym. Decyzje powinny być jednak podejmowane drogą głosowania, w którym uczestnicy zajmujący najmniej dominujące pozycje dysponują największą liczbą głosów (np. równą liczbie członków grupy), osoby najbardziej dominujące mają natomiast głosów najmniej (np. tylko jeden głos). Grupa może następnie przedyskutować istotę przywództwa i zastanowić się, jakimi cechami powinien odznaczać się lider.

Uwagi

 

 

 

Modyfikacja



© Copyright by Andy Kirby 1992. Authorized translation from the English language edition published by Gower Publishing Limited

© Copyright for the Polish edition by Oficyna Ekonomiczna, Oddział Polskich Wydawnictw Profesjonalnych Sp. z o.o. 2003

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin