scenariusz_06_2006_marzanna_zime_zegnamy.doc

(111 KB) Pobierz
Marzanną zimę żegnamy, kwiatami wiosnę witamy

Marzanną zimę żegnamy, kwiatami wiosnę witamy!

 

 

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

• Korzysta z różnych źródeł informacji.

• Zna alfabet i posługuje się nim w pracy ze słownikiem ortograficznym.

• Twórczo rozwiązuje problemy.

• Wymienia zwiastuny wiosny.

• Dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną.

• Posługuje się kalendarzem i wykonuje proste obliczenia kalendarzowe.

• Nazywa główne kierunki geograficzne i pokazuje je na mapie.

• Zna symbole elementów pogody.

• Zgodnie pracuje w zespole.

• Wie, na czym polega współzawodnictwo i rywalizacja – potrafi wygrywać i przegrywać.

• Wie, co jest potrzebne roślinie do życia.

• Opiekuje się roślinami doniczkowymi.

Przydadzą się:

„Świerszczyk” nr 6/2006,

słowniki ortograficzne; kartki z rebusami literowymi; zaszyfrowane zdania; kalendarz; kredki; konturowa mapa Polski na szarym papierze lub małe mapki konturowe; patyki; resztki tkanin; słoma; stare rajstopy; włóczka; cebula, ołówek, flamastry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

◙ Dzieci otrzymują kartki z rebusami literowymi, wykreślają wyrazy związane z zimą i odczytują wyrazy oznaczające zwiastuny wiosny.

 

rebusy literowe

wyrazy wykreślone

zwiastuny wiosny

ŚBNOICEIGAN

śnieg

bocian

BSAAŁSWAANNKA

bałwan

sasanka

ZBAAMZIIEĆE

zamieć

bazie

NKARROTKUYS

narty

krokus

LPORDZOEWBIISŚKNOIEG

lodowisko

przebiśnieg

 

◙ Dzieci pracują w grupach – rozszyfrowują hasło: każdy wyraz szyfru jest wyrazem, który w słowniku ortograficznym znajduje się przed wyrazem hasła właściwego (dlatego wszystkie dzieci w klasie muszą pracować z tym samym słownikiem, np. S. Jodłowski, W. Taszycki, Słownik ortograficzny, Ossolineum, Wrocław 1967), np.:

Zwiastują wiosenka: jaskółeczka, przebijak, bazie…

(hasło: Zwiastuny wiosny: jaskółka, przebiśnieg, bazie...)

Wiosłują, wiosłują w kolejności!

(Wiosna, wiosna wkoło!)

Po odczytaniu hasła dzieci ustalają, jaka jest tematyka zajęć. Podpowiedzią są wyrazy z rebusu literowego i rozszyfrowane hasła.

 

◙ Rozmowa z dziećmi na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną i wiosennej pogody oraz ustalenie daty rozpoczęcia się kalendarzowej wiosny.

• Zmiany w przyrodzie wiosną, np. zmiana pogody, jest coraz cieplej, mocniej grzeje słońce, pojawiają się wiosenne burze.

• Kto zajmuje się przewidywaniem pogody? Kim jest meteorolog? – praca indywidualna ze „Świerszczykiem” nr 6 jako źródłem informacji („Obieżyświerszcz”). Swobodne wypowiedzi – wymiana informacji uzyskanych podczas indywidualnej pracy z czasopismem.

• Wprowadzenie symboli elementów pogody:

 

kierunek wiatru

słonecznie

częściowe zachmurzenie

pełne zachmurzenie

deszcz

deszcz ze śniegiem

mgła

temperatura

 

 

• Powtórzenie wiadomości o głównych kierunkach geograficznych, wyznaczanie kierunków w terenie i na mapie (schematycznej, uproszczonej).

• Naniesienie symboli elementów pogody (takiej, jaka jest w dniu zajęć w danym regionie Polski) na konturową mapę Polski (uproszczony kontur Polski, odręcznie narysowany przez nauczyciela na szarym papierze, lub małe mapki konturowe, które dzieci wkleją do zeszytów).

 

◙ Praca z kalendarzem – odszukanie daty 21 marca, sprawdzenie, w jakim dniu tygodnia rozpocznie się kalendarzowa wiosna w 2006 roku; obliczenie, ile dni zostało jeszcze do tej daty.

 

◙ Skąd się wzięła nazwa marzec? – indywidualna praca z czasopismem „Świerszczyk” nr 6 („Obieżyświerszcz”). Szukanie informacji o pochodzeniu nazw innych miesięcy.

 

◙ Wiosenne metamorfozy – gra planszowa („Świerszczyk” nr 6).

 

◙ Żegnamy złą zimę – wykonanie marzanny według instrukcji w „Kolorowych zabawach” („Świerszczyk” nr 6) lub według pomysłu dzieci ze zgromadzonych materiałów. Każde dziecko może też zrobić swoją małą marzannę z cebuli wbitej na ołówek, narysować jej oczy i usta, przymocować włosy z włóczki i sukienkę z gałganków.

 

◙ Dlaczego nie będziemy topić marzanny? – próba odpowiedzi na pytanie (powody ekologiczne: nie wolno zanieczyszczać rzek).

Umieszczenie marzanny w kąciku przyrody.

 

◙ „Jak wita się wiosnę tam, gdzie mieszkasz?” – przygotowanie krótkiej wypowiedzi pisemnej.

Uwaga! Nauczyciel realizujący projekt „To nasza Ojczyzna” może zainspirować uczniów do zebrania informacji o zwyczajach związanych z witaniem wiosny w regionie i opisania ich. Gotowe prace można przysłać do redakcji – najciekawsze zostaną opublikowane na stronie www.swierszczyk.pl.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin